wtorek, styczeń 31, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 10 styczeń 2012 00:56

Zapisane w Muzeum

Napisane przez m.b. / mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Muzeum Literatury zaprasza na warsztaty z kaligrafii, które poprowadzi Lech Żurkowski.

Spotkanie rozpocznie krótki wykład dotyczący pracy manualnej. Ma on zasygnalizować istotne zagadnienia związane z wagą posiadania rąk. Będzie można porozmawiać o relacjach między poznaniem i działaniem, o technologii i jej wpływie na uprzedmiotowienie jednostki, o rękodziele, o tym, co wpływa na twórczość, o magii umiejętności, wysiłku i intencji „sprawcy”.

Po wykładzie ilustrowanym slajdami, odbędą się warsztaty, podczas których będzie można poznać podstawy kaligrafii w praktyce i obejrzeć galerię prac kaligraficznych i szkiców, wykonanych pędzlem na papierze ryżowym.

Lech Żurkowski to artysta plastyk i malarz. Absolwent ASP w Warszawie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Aleksandra Kobzdeja, dyplom u prof. Jana Tarasina. W latach 1991–1994 studiował kaligrafię japońską u Sensei Manabu Teramoto. Od 1995 roku maluje, wykorzystując technikę sumi-e. Od wielu lat uczy młodzież i dorosłych malarstwa, rysunku, kompozycji, przygotowując do egzaminów, ale przede wszystkim koncentrując się na postrzeganiu świata, zatrzymaniu się na wybranym elemencie i oddaniu jego istoty w formie plastycznej. W 2005 roku założył w swojej pracowni w Warszawie Studio Ścieżka, gdzie odbywają się zajęcia plastyczne dla młodzieży i dorosłych, wykłady z historii sztuki, wystawy. Latem i zimą organizuje także plenery malarskie.

„Zapis własny” – warsztaty z kaligrafii
Prowadzenie: Lech Żurkowski
11 stycznia (środa), godz. 18.00
Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20
Wstęp wolny

{jumi [*7]}

a