sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 113.
czwartek, 22 grudzień 2011 11:17

Dziś mija 10 lat od śmierci Ciechowskiego

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dziś mija 10 lat od śmierci Ciechowskiego mat.pras.

Z tej okazji kilka dni temu w Toruniu zorganizowano koncert upamiętniający muzyka. Wystąpiła jego córka ze wzruszającym wykonaniem utworu „Odchodząc".

 W Toruniu w klubie „Od Nowa" jak co roku zorganizowano koncert poświęcony pamięci wybitnego kompozytora, autora tekstów, wokalisty oraz instrumentalisty. W tym roku na scenie pojawiło się kilkudziesięciu muzyków. Na początek zagrała toruńska formacja Half Light, która wydała własną wersję płyty "Nowe sytuacje". Mocne uderzenie zaserwowali słuchaczom Acid Drinkers, Agressiva 69 i Glaca ze swoim nowym projektem My Riot. Subtelne interpretacje zaprezentowały dwa mało jeszcze znane polskie zespoły: Ms. No One oraz L. Stadt. Na scenie pojawiła się także 12-letnia Majka Babyszka. Nie zabrakło nowych formacji byłych republikanów - Zbyszka Krzywańskiego i Leszka Biolika. Pierwszy wraz z Jackiem Bończykiem zagrał pod szyldem Depresjonistów, a drugi wystąpił ze swoim zespołem Elements. Do ich akompaniamentu zaśpiewali Kazik Staszewski oraz Mona Mur. Wydawało się, że "Układ sił" w wersji Kazika będzie finałem sobotniego wieczoru. Na scenę wyszła wtedy... Weronika Ciechowska, która w 10. rocznicę śmierci swego taty przejmująco zaśpiewała "Odchodząc". Nagrodę Artystyczną Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego przyznano Julii Marcell, która miała prawo wykonać wyłącznie swój repertuar, pokusiła się o interpretację utworu Republiki "Będzie plan".

 

 

Grzegorz Ciechowski urodził się i spędził pierwszych kilkanaście lat życia w Tczewie, gdzie od 2002 roku odbywa się Festiwal Grzegorza Ciechowskiego „In Memoriam". To właśnie tu do dziś mieszka jego rodzina i to właśnie z Tczewem wiążą się pierwsze doświadczenia literackie i muzyczne Grzegorza.

W Toruniu studiował polonistykę. Klub „Od Nowa" był dla niego szczególnie ważny, ponieważ tam zaczyna się jego kariera - najpierw w studenckiej „Res Publice", a potem „Republice" (niektórzy mówią o jego debiucie w roli flecisty zespołu Jazz Formation). W Warszawie Republika wzbudziła wielkie zainteresowanie, bo proponowała nowe, ostre brzmienie, oryginalne teksty oraz czarno-biały image. Pierwsze nagrania to największe przeboje zespołu: "Kombinat", "Gadające głowy", "Sexy Doll", "Układ sił", "Telefony" i "Biała flaga". We wrześniu 1982 r. zespół nagrał swą pierwszą płytę "Nowe sytuacje", w późniejszych latach ukazały się „1984", „Nieustanne tango", „1991", „Siódma pieczęć", „Republika marzeń", „Masakra".

Pod koniec 1986 r. Grzegorz Ciechowski rozpoczął pracę solową jako Obywatel G.C., rok później wydał pod tą nazwą płytę, a w 1988 r. następną "Tak! Tak!". Inne jego płyty to „Citizen G.C", „Stan strachu", „Obywatel świata", „Selekcja", a także jako Grzegorz z Ciechowa „ojDADAna".Stworzył ściężkę dźwiękową do „Schloss Pompon Rouge" i „Wiedźmina". Grzegorz Ciechowski udzielał się też jako producent płytowy. Pomagał Kayah, Kasi Kowalskiej, Justynie Steczkowskiej, Marcinowi Rozynkowi, Krzysztofowi Antkowiakowi i Katarzynie Groniec. Pisał też teksty pod pseudonimem Ewa Omernik.

 

Grzegorz Ciechowski zmarł niespodziewanie podczas nagrań do nowej płyty w sobotę 22 grudnia 2001 r. w szpitalu w Warszawie, po zorganizowanej w trybie nagłym operacji tętniaka serca. 4 stycznia 2002 r. urnę z prochami Ciechowskiego złożono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
{jumi [*7]}

Artykuły powiązane

a