piątek, grudzień 02, 2022
Follow Us
środa, 21 grudzień 2011 14:58

Operowa diva w Sali Kongresowej

Napisane przez Ewa Neked
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Montserrat Caballe Montserrat Caballe

Legendarna diwa operowa Montserrat Caballe zaśpiewa 22 grudnia w Sali Kongresowej w Warszawie z polską orkiestrą L'Autunno. Hiszpańska sopranistka obecna jest na scenie od 55 lat.

Montserrat Caballe znana jest z ról w operach Gioachina Rossiniego, Vincenza Belliniego i Gaetana Donizettiego. Wiele z tych sztuk było wystawianych specjalnie dla niej. Umiejętności śpiewaczki czynią z niej jedną z najbardziej rozchwytywanych sopranistek świata. Wykonana przez nią aria Vissi d'Arte w "Tosce" Pucciniego uważana jest za najlepszą w historii.

Swoją karierę artystyczną Caballe rozpoczęła w 1956 roku. To wtedy w teatrze w Bazylei wcieliła się w postać hafciarki Mimi w operze Giacomo Pucciniego "Cyganeria".

Śpiewaczka urodziła się w 1933 r. w Barcelonie. Na początku swojej kariery poszukiwała pracy we włoskich teatrach. Nie dało to oczekiwanych rezultatów, więc artystka trafiła do szwajcarskiej opery. O angażu do roli Mimi dowiedziała się na chwilę przed premierowym przedstawieniem. Zastąpiła bowiem chorą koleżankę.

Przełomem w karierze Caballe był występ w Carnegie Hall. W 1965 r. zagrała tam w operze Donizettiego "Lukrecja Borgia". Za ten występ nowojorska publiczność nagrodziła śpiewaczkę 20-minutowymi oklaskami. To wtedy Montserrat Caballe stała się gwiazdą.

W tym samym roku, po zagraniu roli Małgorzaty w operze "Faust" Charles'a Gounoda w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, śpiewaczka rozpoczęła stałą współpracę z tym teatrem. Potem występowała m.in. w mediolańskiej La Scali, barcelońskim Gran Teatro del Liceo, londyńskim Royal Festival Hall i tokijskim NHK Hall. Artystkę doceniono przede wszystkim za barwę głosu, charakteryzowanego jako sopran koloraturowy.

W 1987 roku Caballe nagrała z Freddim Mercurym przebój "Barcelona". Piosenka ta stała się hymnem Letnich Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 r. Sopranistka wykonała go na oficjalnym otwarciu imprezy. Partię nieżyjącego już wtedy od roku Freddiego Mercury'ego puszczono z playbacku, a jego sylwetkę pokazano na wielkim ekranie. Sopranistka nie ma nic przeciwko połączeniu muzyki klasycznej z popularną. Śpiewała z wieloma przedstawicielami muzyki pop i rock, m.in. z Johnnym Loganem i Brucem Dickinsonem. Montserrat znana jest także z promowania młodych talentów. Dzięki jej pomocy zasłynął np. José Carreras.

W Polsce Monsterrat Caballe występowała już kilkakrotnie. Jej grudniowy koncert odbędzie się 22 grudnia w Sali Kongresowej w Warszawie. Ostatnio artystka występuje ze swoją córką Montserrat Monti.

W tym roku Caballe obchodzi 55-lecie swojej zawodowej drogi. "Jestem szczęśliwa, nie chcę jeszcze opuszczać sceny. Odejdę, gdy uświadomię sobie, że muszę" - wyznała PAP słynna śpiewaczka.

{jumi [*8]}

a