sobota, listopad 26, 2022
Follow Us
poniedziałek, 12 grudzień 2011 10:46

Młodzi pamiętają o stanie wojennym Wyróżniony

Napisane przez Tadeusz Biernacki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Młodzi pamiętają o stanie wojennym materiały organizatora
W tym roku mija 30. rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce. Dlatego 13 grudnia na terenie Warszawy już po raz siódmy odbędzie się akcja „Młodzi Pamiętają", organizowana przez Fundację Odpowiedzialność Obywatelska.
Z jednej strony akcja ta ma na celu ukazanie, że wielu młodych ludzi jest żywo zainteresowanych historią naszego kraju, a z drugiej – przekazanie wiedzy o tragicznych wydarzeniach z czasów PRL-u najmłodszym pokoleniom. Przedsięwzięcie Fundacji Odpowiedzialność Obywatelska zdobywa coraz większą popularność. Dzięki temu z roku na rok więcej osób pragnie uczcić pamięć ofiar Stanu Wojennego.

W tym roku obchody tamtych tragicznych wydarzeń rozpoczną się już 12 grudnia. W historycznym budynku PASTy na ul. Zielnej 39 w Warszawie odbędzie się pokaz filmu Radosława Szarańca „Stan nie pokoju czyli dwa lata codzienności". Jest to lekko surrealistyczny obraz, na który składają się autentyczne historie z okresu stanu wojennego. Obraz ma ukazać tamtą rzeczywistość oczami zwykłego obywatela. Film Szarańca oddaje atmosferę niepokoju, paranoi panującego systemu politycznego, ale także solidarności społecznej. Dzieło to będzie można również zobaczyć 13 grudnia na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie odbędzie się także pokaz filmu „Generał idzie na wojnę". Oba filmy zostaną wyświetlone w trakcie panelu organizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów o godz. 20:00 w auli Dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej.

W 30. rocznicę Stanu Wojennego w Warszawie już od godziny 6 rano wolontariusze w strojach ZOMO będą rozdawać ulotki edukacyjne przy wyjściu z metra Centrum. W tym miejscu znajdą się również koksowniki, transporter SKOT oraz telebim, na którym będą wyświetlane materiały archiwalne - m. in. przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego. Tego samego dnia przez Warszawę przejedzie też milicyjna kolumna. A o godz. 18 odbędzie się rekonstrukcja starć członków opozycji z oddziałami ZOMO na placu Zamkowym w Warszawie. Podobną inscenizację zobaczyć będzie można w Krakowie – na Rynku Głównym o godz. 15. A następnego dnia, już po inscenizowanych starciach, będzie miała miejsce konferencja pt: „Stan Wojenny wczoraj i dziś". Spotkanie odbędzie się w auli im. Tischnera w Instytucie Historii UJ w Krakowie.

Organizowana już po raz siódmy akcja Fundacji Odpowiedzialność Obywatelska cały czas się zmienia. Organizatorzy szukają wciąż nowych sposobów dotarcia do najmłodszych pokoleń i zwrócenia ich uwagi na ważne i tragiczne historyczne wydarzenia. Nic dziwnego, że akcja „Młodzi Pamiętają" została doceniona prestiżową nagrodą PRO PUBLICO BONO za najlepsze dzieło obywatelskie w Kategorii Kultura i Dziedzictwo Narodowe. Więcej informacji o programie akcji znajdziecie na stronach: www.mlodzipamietaja.pl oraz www.odpowiedzialnosc.org.

{jumi [*8]}

a