sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.
środa, 30 listopad 2011 11:55

Czego nie widać w teatrze

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kompania Teatralna Mamro Kompania Teatralna Mamro materiały organizatora

Na deskach Białołęckiego Ośrodka Kultury znów można zobaczyć rewelacyjną sztukę Michaela Frayna "Czego nie widać". To spektakl o tym, jak powstaje... spektakl. I o tym, co jest zwykle ukryte przed oczami widzów za czerwoną kurtyną. Co widać, a czego nie, pokaże nam w sobotę Kompania Teatralna Mamro.

W ten i następny weekend w Białołęckim Ośrodku Kultury będzie można zobaczyć pełną angielskiego humoru sztukę "Czego nie widać". Komedię tę napisał Michael Frayn, absolwent filozofii na Uniwersytecie w Cambridge, autor wielu książek z tej dziedziny, felietonista i reporter „The Guardian" i „Observera". Ale Frayn przede wszystkim znany jest jako wybitny dramaturg. Sztuka „Czego nie widać" z 1982 roku umocniła jego pozycję jako jednego z najznamienitszych współczesnych twórców tego gatunku. W tym spektaklu dowiadujemy się, jak wygląda praca aktora "od kuchni", a więc wreszcie widzimy to, co zazwyczaj odbiorcom jest niedostępne – spięcia między aktorami, ich ciche zauroczenia, dwuznaczne sytuacje i relacje. Przedstawienie "Czego nie widać" to tak naprawdę dwie sztuki w jednej – z jednej strony widzimy przygotowania do premiery spektaklu i to, co się dzieje za kulisami podczas występu, a z drugiej: samą premierę. Całość jest komedią pomyłek, która rozbawi was do łez. 

Kompania Teatralna Mamro nie pierwszy raz igra z tym, co widzoczne i zakryte. Już w spektaklu "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" Ivo Bresana ta grupa teatralna zabrała się za ukazanie przygotowania do samego spektaklu – etapu, który często wydaje się ważniejszy i bardziej znaczący niż sam efekt, ale tak rzadko przecież mamy okazję go dostrzec. Mamro z reguły gra komediowe spektakle, które wielokrotnie były już nagradzane na wielu festiwalach. Aktorzy tej grupy teatralnej na co dzień zajmują się zupełnie innymi rzeczami – jak choćby informatyką, prawem bądź psychologią. Założycielem teatru jest Grzegorz Reszka - reżyser, absolwent łódzkiej filmówki, instruktor teatralny, dramaturg i muzyk. O sobie grupa teatralna mówi tak: "Kompania Teatralna Mamro - specyfik scenicznogenny o silnych właściwościach rozweselających, powstały w roku 2004 z ekstraktów Teatru Porażka i Teatru Słowa oraz elementów napływowych w Białołęckim Ośrodku Kultury. Podawać w niewielkich dawkach wieczorem po posiłku. Nie stosować w przypadku zaawansowanej ciąży i osób poniżej 16 roku życia. Skutki uboczne przedawkowania: trudności w złapaniu oddechu, bóle przepony, bóle mięśni twarzy, łzawienie."

Spektakle "Czego nie widać" Michaela Frayna odbędą się 3 grudnia (sobota) o godz. 18; 9 grudnia (piątek) o godz. 19 oraz 10 grudnia (sobota) o godz. 18. Wszystkie przedstawienia będą miały miejsce w Białołęckim Ośrodku Kultury na ul. Van Gogha 1 w Warszawie. Wstęp wolny. Rezerwacja miejsc pod numerem: 22 614 66 56.

{jumi [*8]}

a