piątek, grudzień 02, 2022
Follow Us
poniedziałek, 28 listopad 2011 12:41

Zwyczajne szaleństwo na Bemowie

Napisane przez asz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zwyczajne szaleństwo na Bemowie materiały Art.bem-u

"Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" to sztuka Petra Zelenki, która już od dobrych kilku lat inspiruje polskich reżyserów filmowych i teatralnych. Tym razem na warsztat wzięli ją aktorzy z Bemowskiego Centrum Kultury.

Co takiego jest w "Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie", że na ich podstawie powstało już kilka sztuk teatralnych (w tym rewelacyjny spektakl w Teatrze Telewizji) oraz film podbijający serca widzów na całym świecie? Wydaje się, że jest to uniwersalna historia o współczesnych ludziach - o tym, jak każdy z nas realizuje własną wizję życia kosztem rzeczywistości i tzw. normalności. Zresztą, kto może rzetelnie ocenić, kiedy trzymamy się normy, a kiedy tracimy ją z oczu i popadamy w "zwyczajne szaleństwo"?

Sztuką czeskiego dramaturga i reżysera zainteresowała się też grupa teatralna z Art.bem-u, czyli Bemowskiego Centrum Kultury. Dla nich tekst Zelenki opowiada o tęsknocie za miłością, zmaganiu z samotnością, często wynikającą z niezrozumienia między ludźmi. Pokraczne związki emocjonalne głównych bohaterów to pretekst do ukazania kondycji współczesnego człowieka, uwikłanego w tragikomiczne i przypadkowe zdarzenia, które zgotował mu los.

Grupa teatralna w Art.bem-ie działa od 2006 roku i ma na swoim koncie już 7 premier, m.in. "Otwarty związek" Daria Fo, "Ścisły Nadzór" Geana Geneta i "Ślub" Witolda Gombrowicza. Teatr skupia studentów i osoby dorosłe. Najchętniej sięga po teksty współczesne, odnoszące się do otaczającej nas rzeczywistości.

Spektakl teatralny "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki w reżyserii Jolanty Sikorskiej odbędzie się 30 listopada w Bemowskim Centrum Kultury Art.bem. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 20 w Sali Koncertowej w budynku przy ul. Górczewskiej 201. Wstęp wolny. Spektakl przeznaczony jest wyłącznie dla dorosłych widzów.

{jumi [*8]}

 

a