piątek, grudzień 02, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.
piątek, 25 listopad 2011 10:32

Mural Esperanto na Muranowie

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mural Esperanto Mural Esperanto fot. Wiesław Sokołowski, za: puszka.pl

Właśnie powstał nowy mural na warszawskim Muranowie – nawiązujący do przedwojennej historii miasta, a przede wszystkim do twórcy języka esperanto, Ludwika Zamenhofa. W sobotę nastąpi oficjalne odsłonięcie muralu.

W bramie przy ulicy Nowolipki 4 (róg Nowolipek i Zamenhofa) pojawił się mural autorstwa Ani Koźbiel i Adama Walasa. Formą nawiązuje on do historii graffiti szablonowego, które w latach 80. było jedną niewielu możliwych form sprzeciwu i niezależnej wypowiedzi artystycznej. Na współczesnym muralu obok Ludwika Zamenhofa pojawią się też inne postaci – mieszkańcy żydowskiego Muranowa i bohaterowie kultury popularnej. W ten właśnie sposób artyści pokazują współczesne przemieszanie kultur i języków. Esperanto jest przecież elementem łączącym ludzi z różnych stron świata.W projekcie wykorzystano także cytaty, które na na język esperanto przetłumaczyli członkowie warszawskiego oddziału Polskiego Związku Esperantystów.

 

Pomysłodawcą muralu jest malarz Adam Walas, który wspólnie z Anią Koźbiel stworzył to niezwykłe graffiti. Artyści pragnęli zwrócić uwagę na postać Ludwika Zamenhofa, który choć urodził się w Białymstoku, to sporą część życia spędził na warszawskim Muranowie. Twórca esperanto jest jednym z patronów strony Stacja Muranów, na bazie której w 2009 r. powstało Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów. Po odsłonięciu muralu to właśnie w Stacji Muranów odbędzie się wystawa, na której będzie można zobaczyć instalacje rysunkowe, animacje muzyczne i rysunki.

Oficjalne odsłonięcie Muralu Esperanto odbędzie się w najbliższą sobotę, 26 listopada o godz. 16. Mural w bramie przy ul. Nowolipki 4 to pierwsze z wydarzeń w ramach projektu Make Up Muranów!/Tworzymy Muranów, realizowanego przez Stację Muranów ze środków Urzędu Dzielnicy Śródmieście. Już wkrótce Muranów zmieni się nie do poznania. A wszystko za sprawą Stacji Muranów, znajdującej się na ul. gen. Andersa 13.

{jumi [*8]}

a