niedziela, marzec 03, 2024
Follow Us
sobota, 13 luty 2010 21:28

Zapomniane historie - Napoleon w Warszawie Wyróżniony

Napisane przez Arkadiusz Bińczyk
Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Po odbyciu zwycięskiej dla Francji kampanii 1805 roku, w której rozbite zostały pod Austerlitz armie austriacka i rosyjska, Cesarz Francuzów ugruntował swoją strategiczną przewagę w zachodnich i południowych Niemczech, organizując tam Związek Reński.

Ten znaczący wzrost wpływów Napoleona rozdrażnił Prusy, które nieoczekiwanie jesienią 1806 roku rozpoczęły nieszczęsną dla siebie wojnę z Francją. W wyniku działań wojennych, min. klęski armii pruskiej pod Jeną i Auerstaedt, a potem kapitulacji kilkunastu świetnie umocnionych twierdz, których załogi najczęściej poddawały się bez walki, wojska francuskie wkroczyły do Berlina, a król pruski uciekł do Prus Wschodnich. Napoleon w pogoni za przeciwnikiem został zmuszony do przekroczenia Odry i w ten sposób znalazł się na ziemiach polskich.

Wkrótce Marszałek Davout opanował Poznań, oddziały francuskie dotarły pod Toruń i Bydgoszcz, a przednie straże dowódcy francuskiej kawalerii marszałka Murata, 12 pułk strzelców konnych dowodzony przez gen. Milhauda, weszły 27 listopada 1806 roku do Warszawy. Następnego dnia do stolicy dawnej Polski wkroczył sam marszałek Murat. Po drugiej stronie Wisły stali Rosjanie z którymi Francja cały czas prowadziła wojnę. Napoleon zdecydował się więc przenieść swoją kwaterę z Berlina do znajdującego się bliżej teatru działań wojennych Poznania, a następnie Warszawy.

19 grudnia 1806 roku nad ranem do Warszawy przybył niezapowiedzianie Cesarz Francji Napoleon Bonaparte. Zatrzymał się na Zamku Królewskim. Wraz z Napoleonem w Warszawie znaleźli się także: minister spraw zagranicznych Talleyrand (jego siedzibą był pałac Teppera przy ulicy Miodowej), dowódca 3 korpusu marszałek Davout (w pałacu Raczyńskich przy ulicy Długiej, a potem w pałacu Potockich przy Krakowskim Przedmieściu) oraz wielu generałów i wyższych urzędników cesarskiej administracji. W ten oto sposób zapomniana przez wielkich tego świata Warszawa stała się stolicą podbitej przez Napoleona Europy. Wkrótce powstały w Warszawie placówki francuskiej administracji wojennej, składy, magazyny, koszary, szpitale.

Już od 14 stycznia 1807 roku zaczęła funkcjonować polska Komisja Rządząca, której celem była organizacja niezbędnego zaopatrzenia dla stacjonującej na terenach polskich Wielkiej Armii. Drugim ważnym zadaniem powstałej w Warszawie Komisji Rządzącej była organizacja polskiej siły zbrojnej. To właśnie w Warszawie i jej okolicach powstawała Legia Warszawska, która została oddana pod dowództwo księcia Józefa Poniatowskiego. Kierował on zarazem Wydziałem Wojennym Komisji, a niebawem został ministrem wojny. Jeszcze w grudniu powstała warszawska Gwardia Narodowa.

Nie tylko podczas pobytu samego cesarza, ale także po jego wyjeździe na front na Mazurach, Warszawa była ośrodkiem intensywnego życia politycznego i towarzyskiego. To właśnie na balach organizowanych na cześć Napoleona i jego zwycięskich dowódców Polacy nawiązywali bliskie kontakty z dostojnikami francuskimi. Cesarz Napoleon przebywał w Warszawie do 29 stycznia 1807 roku, a potem udał się do swojej armii która była zgrupowana na Mazurach.

Autor jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

a