czwartek, październik 21, 2021
Follow Us
poniedziałek, 06 wrzesień 2021 18:23

Projekt rekompensat za stan wyjątkowy trafi do Sejmu Wyróżniony

Napisane przez ISBNews
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Szef MSWiA Mariusz Kamiński podkreślił, że  projekt ustawy został przygotowany i będzie przedmiotem prac na najbliższym posiedzeniu rządu Szef MSWiA Mariusz Kamiński podkreślił, że  projekt ustawy został przygotowany i będzie przedmiotem prac na najbliższym posiedzeniu rządu Photo by Reiseuhu on Unsplash

Projekt, zakładający rekompensaty dla przedsiębiorców regionów przygranicznych, na których obowiązuje stan wyjątkowy ma zostać przyjęty na najbliższym posiedzeniu rządu i skierowany do Sejmu, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Rząd chce, aby rekompensaty wynosiły 65% średniego przychodu za ostatnie trzy miesiące.

"Pan minister [spraw wewnętrznych i administracji Mariusz] Kamiński bardzo szybko porozumiał się z panem ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim i propozycja jest już gotowa. W najbliższych dwóch dniach - jestem przekonany, że zostanie ona przyjęta przez Radę Ministrów - chcemy ją skierować w ekstraordynaryjnym trybie na posiedzenie Sejmu, tak żeby […] ona mogła w bardzo krótkim czasie wejść w życie, aby jak najszybciej, w najbliższych tygodniach środki trafiały na konta przedsiębiorców" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński podkreślił, że  projekt ustawy został przygotowany i będzie przedmiotem prac na najbliższym posiedzeniu rządu z taką intencją, żeby na najbliższe posiedzenie Sejmu mógł się stać przedmiotem prac parlamentu i szybko zostać uchwalony.

"Wnioskodawca będzie kierował wniosek do wojewody, gdzie będzie przedstawiał swoje dochody, jakie uzyskiwał w tych miesiącach [czerwiec- sierpień] poprzedzających wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie jego działalności gospodarczej i 65% przychodu to będzie ta rekompensata, którą będzie wypłacał wojewoda" - powiedział Kamiński.

Wojewoda będzie miał możliwość weryfikacji przychodów przedsiębiorcy, wykazanych we wniosku.

Kamiński podkreślił, że rekompensaty mają dotyczyć ok. 250 podmiotów, głownie z branży turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej, które prowadzą w tym pasie działalność.

W ubiegłym tygodniu prezydent na wniosek Rady Ministrów wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego. Stan wyjątkowy obowiązuje na 3-km pasie przygranicznym na terenie 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Ze względu na stan wyjątkowy na tym terenie wprowadzono szereg ograniczeń, które dotykają także przedsiębiorców.

a