wtorek, sierpień 11, 2020
Follow Us
czwartek, 30 lipiec 2020 11:22

Anna Walentynowicz - film dokumentalny. Rozmowa z Piotrem Walentynowiczem Wyróżniony

Napisane przez Jacek Suchecki
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Film dokumentalny “Anna Walentynowicz. Skąd przychodzimy, kim jesteśmy dokąd zmierzamy” powstający w studiu filmowym Dr. Watkins jest pierwszą produkcją ukazującą całość losów matki Solidarności. Dzięki zebraniu materiałów źródłowych ukazuje nieznane do tej pory fakty z dzieciństwa i młodości matki Solidarności. Przedstawia niezmistyfikowane kluczowe wydarzenia z jej osobistej walki o wolność i bolesną epopeję rodziny pragnącej godnie pochować mamę i babcię. 

Wywiad z wnukiem Anny Walentynowicz Piotrem Walentynowiczem. Strona www poświęcona filmowi: anna-walentynowicz.pl

– Pełnometrażowy film dokumentalny o twojej babci, Annie Walentynowicz, zatytułowany Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, jest bliski ukończenia. Jakie ma pan w związku z tym odczucia?

– To oczywiście ogromna radość, ale też ulga, że kilkuletnia praca dobiega szczęśliwego finału. Uczestnictwo w produkcji tego filmu było dla mnie jednym z najważniejszych doświadczeń życiowych.

– Z  jakich przyczyn?

– Przede wszystkim brałem udział w upamiętnieniu postaci babci, która, jako polska bohaterka narodowa, ze wszech miar na to zasługuje.

Ponadto okres prac nad filmem zbiegł się w czasie z pośmiertną epopeja babci – starań mojego taty Janusza i moich, aby w jej grobie znalazły się jej prawdziwe zwłoki, ponieważ zostały one dwukrotnie zamienione z innymi. Ta epopeja dotąd się nie zakończyła, a w filmie została w sposób wstrząsający udokumentowana.

– No i jeszcze sensacyjne fakty o pochodzeniu Anny Walentynowicz...

– Właśnie! Dwukrotna podróż w rodzinne strony babci i spotkanie z jej ukraińską rodziną, zresztą bardzo liczną, to było naprawdę niezwykłe przeżycie dla mnie i ojca.

– Zatem film będzie bogatszy niż standardowa biografia, skądinąd także niezwykle potrzebna?

– Tak, film będzie bardzo bogaty, wielowątkowy i atrakcyjny artystycznie, dlatego jestem przekonany, że wzbudzi ogromne zainteresowanie. 

– Prace nad filmem trwały długo...

– Trzeba było ogarnąć niezmiernie bogaty materiał ze starannością artystyczną godną jego bohaterki. Teraz – również dzięki mecenatowi PKN Orlen – film jest bliski ukończenia.

– Dziękuję za rozmowę.

Film dokumentalny Anna Walentynowicz. Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy. Producent: Studio Filmowe Dr. Watkins. Mecenat filmu PKN Orlen. Patronat medialny: kurier365.pl, niezalezna.pl, Gazeta Polska, Gazeta Polska VOD, Nowe Państwo.

a