Wydrukuj tę stronę
czwartek, 02 maj 2019 19:18

Prezydent Duda na uroczystościach Święta Narodowego 3 Maja Wyróżniony

Napisane przez Red/TB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Obraz Jana Matejki Konstytucja 3 Maja Obraz Jana Matejki Konstytucja 3 Maja

Z okazji Święta Narodowego 3 maja Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w uroczystościach. Rozpoczną się one uroczystą mszą św. w intencji ojczyzny w Bazylice św. Jana Chrzciciela.

Uroczystości święta 3 maja rozpoczną się mszą świętą z uczestnictwem Prezydenta Andrzeja Dudy wraz z małżonką a zakończą defiladą z okazji 20 lat Polski w NATO i 15 lat w Unii Europejskiej.

Święto Konstytucji 3 maja w rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już w dniu jej uchwalenia w 1791 roku. Sejm Polski. Samo uchwalenie konstytucji stało się wielkim wydarzeniem w całej Rzeczpospolitej. I dość paradoksalnie pomimo że było istotną próbą naprawienia Rzeczpospolitej raczej przyspieszyło jej upadek. Kraje uczestniczące w rozbiorze Polski poczuły potencjalne zagrożenie w odnowie praw i dużym poparciu społecznym które miało stronnictwo króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

 

Hymn Konstytucji 3 Maja Marian Waśkiewicz - muzyka Zofia Pietrzyk - tekst Polskie Radio Wrocław, 19.04.2009r.

 

Ustawy konstytucji pokonały wielowiekowe słabości systemowe Rzeczpospolitej jakimi były liberum Veto i konfederacji, wzmocniły władzę wykonawczą i dały grunt pod koniecznie przemiany społeczno-polityczne. Pobudziły niestety Rosję, Austrię i Prusy do realizacji koncepcji rozbioru Polski która kiełkowała w początkach XVIII stulecia w Prusach. Prusy będąc formalnie państwem zależnym - lennikiem Polski - zbudowały potężną siłę militarną i były gotowe do poszerzenia swojego niewielkiego terytorium powstałego w wyniku sekularyzacji zakonu krzyżackiego na mocy traktatu krakowskiego z 1525 roku.
Święto Konstytucji 3 maja było zakazane w trakcie zaborów i przywrócone ustawą sejmu Rzeczpospolitej w 1919 roku. Po II Wojnie Światowej znów zostało zakazane przez okupujący Polskę Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Powróciło jako Święto Narodowe Trzeciego Maja ustawą z 6 kwietnia 1990 roku.

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL