piątek, marzec 29, 2024
Follow Us
środa, 05 grudzień 2018 13:12

Szpile Satyrykonu 2018 wręczone

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie otwarto Międzynarodową Wystawę SATYRYKON LEGNICA 2018 oraz wręczono tegoroczne Szpile Satyrykonu.

    O tej, już 41. edycji legnickiego Satyrykonu, pisaliśmy szerzej kilka dni temu i tekst ten nadal jest do przeczytania na naszych łamach. Był to kolejny międzynarodowy konkurs, tym razem z przewodnim motywem „Empatia”, który wzbudził duże zainteresowanie grafików na świecie. Raport przewodniczącego jury Oskara Weissa ze Szwajcarii opublikowany w wystawowym katalogu zawiera informację, powtórzoną podczas uroczystości otwarcia wystawy przez dyr. Muzeum Karykatury Elżbietę Laskowską, że na „Satyrykom 2018” wpłynęło łącznie 2.107 prac 564 autorów z 54 z krajów świata. Z czego do konkursu zakwalifikowano 174 prace 116 autorów, do nagród zaś 67.

    Międzynarodowe jury Grand Prix przyznało Zbigniewowi Woźniakowi z Polski za pracę „Nasz kolorowy świat”. Przedstawia ona dwa szeregi szarych postaci o azjatyckich rysach twarzy, w jednolitych uniformach, z których jedna w pierwszym rzędzie ma pod szyją pomarańczowy guzik.

    Nagrody regulaminowe  w kategorii Satyra i żart: 3 medale i dwa wyróżnienia, otrzymali: Medal złoty – Tomasz Broda z Polski za „Polish camp”. Jest to rysunek przedstawiający kontury Polski ogrodzone barierkami stosowanymi przez policję podczas ulicznych imprez i demonstracji, z wpisanymi w nie sześcioma małymi ludzikami i centralną, dominującą postacią wypełniającą niemal całą powierzchnię kraju, przypominającą znanego polityka. Medal srebrny przypadł Leszkowi Ołdakowi z Polski za „Portret”. Rysunek sędziego w birecie, z łańcuchem na szyi oraz poziomo umieszczonym znakiem paragrafu obejmującego jego oczy i czerwoną kulę nosa.

    Medal brązowy otrzymał Jiři Koštýř z Czech za „Puls”. Satyryczny rysunek lekarza sprawdzającego puls postaci – szkieletu z kosą. Wyróżnienia przyznano Jerzemu Głuszkowi z Polski za grafikę „Bez tytułu”. Przedstawia ona skraj przepaści z wpisanymi nad jej krawędzią w kwadraty liczbami od 1 do 9 oraz trzema ptakami. Drugie wyróżnienie otrzymała Nika Jaworowska – Duchlińska z Polski, za grafikę „Po ptakach”. Samotną postać człowieka wśród bezkresnych pni wyrąbanego lasu.    

  Przyznano ponadto nagrody specjalne. Miasta Legnicy otrzymała Andrea Pecchia z Włoch za „Empatyczny żart” – grafikę przedstawiającą siedzącą parę oglądającą nocne niebo z dziecięcym wózkiem wpisanym w Wielki Wóz. Nagrodę dyrektora Legnickiego Centrum Kultury otrzymał Willy Vatteuw z Belgii za „Tandem” – fotografię scenki ulicznej z księdzem i zakonnicą przy dwuosobowym rowerze. Nagrodę Fundacji Satyrykon otrzymał Saman Torabi za „Zamek Facebook” – grafikę wieży w kształcie litery „f” z rozchodzącymi się z niej falami i stojącym obok koniem. Nagrodę dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie przyznano Marco de Angelis z Włoch za „Mosty” – grafikę przedstawiającą zespół, połączonych drewnianymi wiszącymi mostkami, samotnych skał ze ściętymi wierzchołkami, na których siedzą pojedynczy ludzie. Nagrodę legnickich dziennikarzy przyznano Jankowi Janowskiemu za grafikę „Naprzód Polsko !” przedstawiającą polską flagę z łódką zakotwiczoną na granicy barw kotwicą Polski Walczącej o podwodne skały.

    Centralnym momentem uroczystości otwarcia wystawy było wręczenie mosiężnych statuetek, stylizowanych damskich pantofli na wysokich obcasach – „Szpil Satyrykonu 2018”,  znanemu satyrykowi i felietoniście Stanisławowi Tymowi oraz rysownikowi Henrykowi Sawce. Z tradycyjnym, krótkimi wystąpieniami laureatów i przekłuwaniem balonów otwierających wystawę. Potrwa ona do 24 lutego 2019 roku. Równocześnie zamyka ona jubileuszowy rok 40-lecia istnienia tego muzeum. Wspomniany katalog wystawy zawiera na prawie 140 stronach Raport przewodniczącego jury w trzech językach, skład jury, listę artystów i ich prac nominowanych do nagród, listę nagrodzonych oraz ich reprodukcje. A także wybór innych prac tegorocznego konkursu.

Cezary Rudziński

Zdjęcia autora.

   

a