środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
wtorek, 30 październik 2018 11:37

Wszystkich Świętych w Warszawie

Napisane przez UM.Warszawa.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wszystkich Świętych w Warszawie fot. Pixabay

W dniu Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w pobliżu warszawskich nekropolii zmieni się organizacja ruchu – priorytet będzie miała komunikacja miejska, a część ulic zostanie zamieniona w parkingi. Przy cmentarzach będzie więcej patroli Policji i straży miejskiej.

 – Jak co roku zadbamy o to by warszawiacy sprawnie dostali się na wszystkie stołeczne nekropolie. Tradycyjnie przy cmentarzach priorytet będzie miała komunikacja miejska, dlatego też planując wizytę na grobach warto skorzystać z oferty Warszawskiego Transportu Publicznego. Dla osób, które zdecydują się przyjechać na cmentarze samochodami, przygotowane zostaną dodatkowe parkingi – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Wszystkich Świętych w Warszawie to duże przedsięwzięcie drogowe i transportowe. Każdego roku starannie się do niego przygotowujemy. Dobrze wiemy, że dziesiątki tysięcy mieszkańców, często odwiedzających wiele cmentarzy jednego dnia, chce to zrobić sprawnie i wygodnie. Zadbamy o to i w tym roku – zapewnia Michał Domaradzki, dyrektor Biura Polityki Mobilności i Transportu Urzędu m.s.t Warszawy.

Bezpieczeństwo osób odwiedzających nekropolie jest dla nas najważniejsze. Dlatego zadbaliśmy o to, aby przy cmentarzach obecne były dodatkowe patrole policji. Będą to nie tylko funkcjonariusze drogówki czy prewencji, ale też nieumundurowani wywiadowcy, którzy będą tropić m.in. kieszonkowców. Nie zabraknie również wspólnych patroli policji i Żandarmerii Wojskowej oraz strażników miejskich, których głównym zadaniem będzie patrolowanie okolic cmentarzy – mówi Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.s.t Warszawy.

We Wszystkich Świętych na ulice Warszawy wyjedzie niemal tyle samo autobusów i tramwajów co w godzinach szczytu, w normalny dzień powszedni. Wiele z nich obsłuży 29 specjalnych linii cmentarnych – 27 autobusowych i dwie tramwajowe. Aby warszawiacy mogli podróżować sprawnie i komfortowo wiele z nich będzie pojawiać się na przystankach częściej niż co 3 minuty, a najpopularniejsza C09 będzie odjeżdżać nawet co 45 sekund – mówi Wiesław Witek, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Na cmentarzach będzie bezpiecznie
Od 31 października do 4 listopada na terenie Warszawy prowadzone będą akcje „Znicz” i „Hiena”.  Wszystko po to, aby usprawnić organizację ruchu i parkowania w okolicach stołecznych nekropoli oraz zapobiec kradzieży zniczy, wartościowych wieńców, wiązanek i kwiatów. Służby będące w strukturze Biura Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy również będą zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa osobom odwiedzjących groby. W tym celu podwyższona będzie gotowość w Centrach Oglądowych Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, Wydziale Zintegrowanego Stanowiska Koordynacji i Reagowania oraz w Wydziale Operatorów Numerów Alarmowych tel. 112.

Dzwoniąc na numer 112 należy być przygotowanym na udzielenie operatorom niezbędnych informacji. Są to: dokładna lokalizacja zdarzenia (miejscowość, ulica numer budynku, numer mieszkania, ewentualnie punkty orientacyjne), krótki i rzeczowy opis tego co się dzieje. Należy również odpowiedzieć na ewentualne dodatkowe pytania operatorów. Zebrane informacje pozwolą na właściwą kwalifikację zgłoszenia i przekazanie go do odpowiednich służb.

Warszawiakom przypominamy, że:
Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

W tym szczególnym czasie nie można również zapominać o dzieciach. W okresie jesienno-zimowym szybko zapada zmrok. Odwiedzając groby, często spotykamy się z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów dziecko zgubiło się.

Będąc na cmentarzu zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które wydaje się, że przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub policję.

Informator drogowy
W czwartek i piątek,  1 i 2 listopada, w rejonach warszawskich cmentarzy zostaną wprowadzone znaczne zmiany w organizacji ruchu. Między innymi niektóre ulice zostaną wyłączone z ruchu samochodów indywidualnych, a poruszać się nimi będą mogły wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej, TAXI oraz posiadaczy identyfikatorów „H” (dla prowadzących działalność handlową), „T” (dla osób z niepełnosprawnościami, pracowników instytucji mieszczących się przy danej ulicy i mieszkańców) i „M” (służby miejskie i państwowe oraz placówki dyplomatyczne) wydawanych przez Zarząd Dróg Miejskich. Wzdłuż ulic wprowadzone zostaną ograniczenia w parkowaniu – wyznaczone będą specjalne parkingi. Ruchem będzie kierowała policja.

We Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny, 1 i 2 listopada, jezdnia ul. Królewskiej – na odcinku od ul. Mazowieckiej do Marszałkowskiej – będzie zamknięta dla samochodów indywidualnych i wyłączona z parkowania. Wprowadzony zostanie również zakaz zatrzymywania się na ul. Marszałkowskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Królewską. Stąd będą wyruszały na swoje trasy specjalne linie autobusowe „C”.

Dokładne informacje odnośnie zmian w ruchu na um.warszawa.pl.

a