sobota, grudzień 10, 2022
Follow Us
czwartek, 20 wrzesień 2018 09:00

Sens sedna

Napisane przez Agencja Informacyjna
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Słowa oddziałują na obrazy, a obrazy na słowa. Przekonują do tego swoją twórczością plastyczka Luiza Kwiatkowska i poeta Juliusz Erazm Bolek, w najnowszej wystawie „Sedno”.

Luiza Kwiatkowska – doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Juliusz Erazma Bolek – laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO współpracują już ponad 11 lat.

Współdziałanie polega na wydawaniu kalendarzy artystycznych. Współpraca polega na tym, że Pisarz proponuje teksty, a graficzka tworzy do nich komentarze plastyczne.

Efekty tych działań można co roku podziwiać w nowych kalendarzach. Co jakiś czas organizowane są także wystawy na których można zobaczyć ilustracje z publikacji. Teraz taka okazja przytrafia się za sprawą Centrum Promocji Kultury, które zgromadziło ponad 30 prac duetu artystycznego, na wystawie zatytułowanej „Sedno”.

Projekt wspiera Drukarnia KDS, które tez drukuje katalogi wystaw na etykietach samoprzylepnych.

„Kiedy w 2006 roku prowadziłem rozmowy z Luizą Kwiatkowską na temat pomysłu współpracy prz kalendarzach artystycznych nie sądziłem, że ten projekt przetrwa 10 lat.” – Wyjaśnia Juliusz Erazm Bolek. – „Kiedy te 10 lat minęło, a my dalej robimy te kalendarza i przygotowujemy wystawy jestem jeszcze bardziej zaskoczony. Jest możliwe tylko dzięki dopingowi ze strony publiczności. Wbrew pozorom co roku jest podnoszona poprzeczka, bo przecież nowa kolekcja prac muszi różnić się od wszystkich to trudne zadanie i jednocześnie bardzo ciekawe.”

Luiza Kwiatkowska zajmuje się formami wizualnymi. Jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, z tytułem doktora sztuki. Twórcze poszukiwania kontynuuje w takich dziedzinach jak grafika wydawnicza, ilustracja, plakat i fotografia. Tworzy też wideoklipy. Jej prace są publikowane w prasie. Jest autorką kilkunastu kalendarzy ściennych wspólnie z Juliuszem Erazmem Bolkiem. Jej plakaty były wystawiane na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach oraz na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie.

Juliusz Erazm Bolek – pisarz, laureat nagrody Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO. Jego poemat „Corrida” został wyróżniony tytułem „Wiersz Roku”. Rok później publikacja została uznana za „Książkę Roku”, a autor otrzymał za to nagrodę „Złote Pióro”. Poeta ustanowił rekord Guinnessa na największą książkę poetycką, wydawnictwem „Sekrety Życia. Kalendarz poetycki”. Jego wiersze stały się tematem piosenek. Inne najważniejsze książki w dorobku autora to: „Abracadabra”, „Prywatne zagrożenie”, „Serce błyskawicy”, „Skróty szaleństwa” oraz album plakatów poetyckich „Och! Ziemio Ty Moja!” a także książka poezji konkretnej „Litery i symbole”. Jego twórczość została przetłumaczona na ponad 30 języków świata.

KDS – drukarnia fleksograficzna istnieje od 1997 roku. Zajmuje się ona drukiem etykiet, naklejek, nalepek, kodów kreskowych, biletów (m. in. do kin, teatrów, na wydarzenia sportowe itd.), zaproszeń i szarf. Przedsiębiorstwo posiada bogate doświadczenie poligraficzne. Wyróżnia się na rynku wysoką dbałością o jakość druku i solidnością wykonania. KDS – drukarnia: naklejki, etykiety i bilety, tel.: +48 22 783-28-43, ul. krucza 6, 05-070 Sulejówek, www.kds.com.pl , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Sedno” – wystawa plastyczno literacka duetu artystycznego Luiza Kwiatkowska & Juliusz Erazm Bolek, kurator Marcin Kokoszka, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 Warszawa. Wystawę można zwiedzać od 15 do 30 września 2018 roku.

a