poniedziałek, czerwiec 05, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 22 sierpień 2018 14:37

Grób gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego zostanie odnowiony

Napisane przez UM.Warszawa.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Grób gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego zostanie odnowiony fot. UM.Warszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego, instytucja kultury m.st. Warszawy i Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego podpisały porozumienie, dzięki któremu możliwa będzie renowacja grobu gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego.

Zmarły 3 sierpnia 2018 r. generał został pochowany w grobie rodzinnym na Starych Powązkach.

- Renowacja miejsca spoczynku honorowego obywatela m.st. Warszawy jest dla nas niezmiernie istotna, dlatego miasto pokryje dodatkowe koszty związane z pracami konserwatorskimi zabytkowego grobowca - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy. -  Dziękuję mieszkańcom naszego miasta za to, że tak chętnie wzięli udział w zbiórce publicznej, której celem jest jego odnowienie.
 
Fundacja przeprowadziła zbiórkę na ten cel i skieruje zebrane środki - 73 000 zł - do Muzeum Powstania Warszawskiego, które wykona prace renowacyjne. W przypadku większych kosztów, dodatkowe pieniądze przekaże m.st. Warszawa. Muzeum przeprowadzi prace renowacyjne grobowca rodziny Starzeńskich i Ścibor-Rylskich na prośbę i za zgodą członka rodziny generała.

- Generał wraz z rodziną udzielili nam notarialnego pełnomocnictwa do przeprowadzenia renowacji grobu. Wszelkie prace zostaną wykonane zgodnie z ekspertyzą konserwatorską z uwagi na jego zabytkowy charakter. Zachowanie pamięci o powstańcach i pomoc w renowacji ich mogił ma dla muzeum pierwszorzędne znaczenie. Od wielu lat zajmujemy się renowacją mogił powstańczych - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Stan grobu, w którym została pochowana m.in. żona generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, Zofia Rapp-Kochańska-Ścibor-Rylska, bohaterka Armii Krajowej i powstania warszawskiego, od wielu lat był tematem trosk powstańców.

- Od miesięcy pracowaliśmy nad projektem renowacji, ale teraz prace muszą przyspieszyć. Generał Ścibor-Rylski, bohater narodu polskiego, musi spoczywać w godnych warunkach. – podkreśla Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, inicjator remontu grobu oraz partner społeczny projektu.
 
Prace renowacyjne będą nadzorowane przez m.st. Warszawę, które doprowadziło do osiągnięcia porozumienia w sprawie remontu grobu generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego.

a