czwartek, marzec 28, 2024
Follow Us
wtorek, 05 czerwiec 2018 14:08

Warszawa rozbłyśnie na zielono!

Napisane przez um.warszawa.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawa rozbłyśnie na zielono! fot. um.warszawa.pl

Z okazji Światowego Dnia Środowiska Pałac Kultury i Nauki, a także most Śląsko-Dąbrowski zaświecą na zielono, a warszawiacy będą mogli przypiąć sobie zielone wstążki i podjąć ekologiczne postanowienia.

Tego dnia odbędzie się także debata o problemach i wyzwaniach związanych z ochroną środowiska.

We wtorek, 5 czerwca, miliony ludzi w ponad stu krajach będą świętować Światowy Dzień Środowiska. W tym roku obchodom przyświeca postulat uwrażliwienia społeczeństwa na kwestię plastikowych odpadów, którymi na co dzień zanieczyszczane jest środowisko naturalne. Tego dnia zainaugurowana zostanie również ogólnopolska kampania „Zielona Wstążka #DlaPlanety”. Inicjatywa ta zwraca uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi i promuje zmiany nawyków, które pozwolą ograniczyć naszą presję na środowisko. 

Z okazji Światowego Dnia Środowiska na terenie całego miasta wolontariusze będą przypinać warszawiakom zielone wstążki i zbierać ekologiczne zobowiązania, których celem jest uświadomienie znaczenia problemu zaśmiecenia i zbudowanie poczucia osobistej odpowiedzialności za środowisko. Przypięcie wstążki to znak zaangażowania w kampanię i w całej Polsce będzie można to zrobić także wirtualnie - w mediach społecznościowych. W podjęciu konkretnych ekologicznych zobowiązań pomocny będzie elektroniczny formularz dostępny na stronie internetowej www.DlaPlanety.pl

To jednak nie wszystkie niespodzianki. Pałac Kultury i Nauki, a także most Śląsko-Dąbrowski zostaną oświetlone na zielono, zwracając uwagę na istotną rolę środowiska w naszym codziennym życiu. Po raz pierwszy fasada PKiN podświetlona zostanie już w poniedziałek (4 czerwca) wieczorem, inicjując tegoroczne obchody oraz kampanię „Zielona wstążka #DlaPlanety”. PKiN wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim zazielenią się również w kolejny wieczór, 5 czerwca.

Odbędzie się także międzysektorowa debata, w której udział wezmą przedstawiciele administracji publicznej, organizacji pozarządowych, świata nauki oraz przedsiębiorców. Porozmawiają oni m.in. o tym, jak ważne jest zwiększanie świadomości społecznej na temat problemu zanieczyszczenia plastikiem, prośrodowiskowych działaniach administracji publicznej i biznesu czy europejskiej strategii w dziedzinie tworzyw sztucznych. Osią dyskusji będzie wzajemna relacja pomiędzy rozwojem gospodarczym, wzrostem PKB i ochroną środowiska.
 
Kampania „Zielona Wstążka #DlaPlanety” organizowana jest przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa, które realizuje w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą. 

Działania realizowane pod znakiem „Zielonej Wstążki #DlaPlanety” będą kontynuowane do końca roku.

Obchody Światowego Dnia Środowiska w Polsce
W obchody Światowego Dnia Środowiska w Polsce włączyło się wiele polskich miast i instytucji. Na zielono zostaną podświetlone następujące obiekty:
- Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski w Warszawie,
- ratusz w Bielsku-Białej, 
- ratusz w Olsztynie,
- ratusz na Starym Rynku, most Jordana i Plaża Miejska Wilda w Poznaniu,
- wiadukty na ul. Uczniowskiej i ul. Kościuszki w Gdańsku,
- Stara Kopalnia w Wałbrzychu,
- most im. Edwarda Rydza-Śmigłego we Włocławku,
- budynek Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki,
- fasada hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi,
- Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej,
- stadion i Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu,
- Urząd Gminy Łuków,
- biuro firmy Philips w Warszawie oraz fabryka w Pile,
- InfoBox w Gdyni.

Inne działania:
Gorzów Wielkopolski – targi
Radom – ekologiczny piknik 1 (24 czerwca)
Zielona Góra – ekofestyn

Światowy Dzień Środowiska globalnie
Światowy Dzień Środowiska jest obchodzony w ponad 100 krajach i łączy miliony ludzi, którzy troszczą się o losy naszej planety. Tegoroczny motyw przewodni #BeatPlasticPollution zwraca uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska odpadami z tworzyw sztucznych i sposoby przeciwdziałania temu zjawisku. Każda osoba, która w codziennym życiu stara się ograniczyć zanieczyszczenie plastikiem, wspiera zmiany na poziomie globalnym i przyczynia się do realizacji postulatów zawartych w 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) przyjętych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

W jaki sposób używamy plastiku?
Kampania „Zielona Wstążka #DlaPlanety” zwraca uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem. Obecnie produkty z tworzyw sztucznych towarzyszą nam na każdym kroku. Popyt na plastik w Europie wynosi 49 milionów ton – opakowania z tworzyw sztucznych odpowiadają za niemal 40% tego zapotrzebowania. Oprócz tego, plastiku używa wiele innych sektorów gospodarki, m.in. sektor budowlany, samochodowy, elektryczny i elektroniczny, a także rolnictwo. Gospodarstwa domowe oraz sektor wypoczynkowy odpowiadają za nieco ponad 4% zapotrzebowania na plastik. 

Najważniejsze jest jednak to, co dzieje się z plastikiem po jego wykorzystaniu. Idealna sytuacja to wprowadzenie w życie założeń gospodarki o obiegu zamkniętym, w której zużyte przedmioty nie są odpadami, lecz surowcami do ponownego wykorzystania. Niestety, aktualnie w Europie recyklingowi poddaje się jedynie 31% odpadów z plastiku, a w Polsce ten wskaźnik wynosi mniej niż 30%. Na wysypiska trafia zaś ponad 40% odpadów. Wpływ na to, jak wykorzystywany jest plastik, ma każda osoba. Przykładowo statystyczny Polak zużywa rocznie nawet 490 torebek jednorazowych. Wykorzystuje je przez około 12 minut, a potem wyrzuca. 

Co możesz zrobić #DlaPlanety?
Aż 59% wszystkich europejskich odpadów z tworzyw sztucznych to odpady opakowaniowe. Na ich wytwarzanie ma wpływ każdy z nas, dlatego tak ważne jest to, jak obchodzimy się z plastikiem po jego wykorzystaniu. We wprowadzaniu prostych, konkretnych zmian w naszych nawykach mogą pomóc propozycje ekologicznych zobowiązań, jak m.in. segregowanie odpadów czy przychodzenie na zakupy z własną torbą - cała lista znajduję się na stronie www.DlaPlanety.pl.

Cierpi także gospodarka
To, jak postępujemy z plastikiem, wpływa nie tylko na środowisko, lecz także na gospodarkę. Gdyby poziomy recyklingu w Europie były wyższe, korzyści finansowe mogłyby wynieść nawet 70 do 105 miliardów euro, a w Unii Europejskiej mogłoby powstać nawet 200 tysięcy miejsc pracy. Obecne zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi przynoszą wyłącznie straty.

Kampania została objęta honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Ministra Środowiska oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Partnerzy Strategiczni: Związek Pracodawców Przemysłu Opakowań I Produktów w Opakowaniach EKO PAK oraz SYNTHOS S.A.
Partnerzy Główni: Coca-Cola Poland Services, McDonald’s Polska, Nestlé Poland
Partnerzy Instytucjonalni:  Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Gdynia, Gorzów Wielkopolski, gmina Łuków, katowicki Spodek, Koszalin, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Rzeszów, Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, Wałbrzych, Włocławek, Wrocław, Zielona Góra 
Partnerzy: Bank Zachodni WBK, Biedronka, Carrefour, CEC Government Relations, Coca-Cola HBC, Constans PR, Deloitte, DPD, Federacja Konsumentów, Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Fundacja Veolia Polska, Konfederacja Lewiatan, Niderlandzko-Polska Izba Gospodarcza, Plastics Europe, Polpharma, Samsung, Signify, Skanska,  Ströer, SUEZ, Vivenge

a