Zbrodnia Wołyńska to antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, mająca charakter ludobójstwa.
Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy).
Czas trwania Zbrodni Wołyńskiej to lata 1943–1945. W jej wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków.
Obchody poświęcone upamiętnieniu ofiar UPA trwają w całym kraju. Już w niedzielę, 9 lipca, o 13.00 spod Grobu Nieznanego Żołnierza na ulice Warszawy wyruszył Marsz Kresowy, w którym przeszli przedstawiciele środowisk kresowych i patriotycznych z całego kraju. Marsz zakończył się pod Katedrą Polową Wojska Polskiego przy ul. Długiej.
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do Centrum Edukacyjnego im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”, gdzie 11 i 12 lipca, o godz. 18.00, będzie można obejrzeć wyjątkowy spektakl „Ballada o Wołyniu” Teatru Nie Teraz z Tarnowa.
W tym samym miejscu od 11 lipca do 12 sierpnia prezentowana będzie instalacja Moniki Duliasz, absolwentki Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, poświęcona Zbrodni Wołyńskiej. Wernisaż odbędzie się 12 lipca, o godzinie 17.30.
Polecamy portal edukacyjny IPN www.zbrodniawolynska.pl