piątek, lipiec 30, 2021
Follow Us
wtorek, 27 czerwiec 2017 07:33

Wakacje ze Sztuką Ulicy

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wakacje ze Sztuką Ulicy mat. pras.

25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy wystartowała 24 czerwca 2017. Festiwal potrwa do 2 lipca, w tym czasie widzowie będą mogli obejrzeć 12 przedstawień wystawianych pod chmurką.

W sobotę na skwerze przy Metro Słodowiec zaprezentowały się Wędrujące lalki pana Pezo - teatr, którego korzenie sięgają tradycji europejskiego karnawału. Teatr masek, groteski i bufonady. Założony w 1993 roku w Sankt Petersburgu szuka inspiracji w tańcach barokowych, historycznej sztuce walki, średniowiecznych miniaturach.

Dzień później przy Metro Słodowiec wystąpił Teatr Klinika Lalek – teatr powstał w 1988 roku na wydziale lalkarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. Tworzywem spektakli jest aktor i lalka - współistniejące ze sobą i obok siebie i razem tworzące postaci sceniczne. Sferę wizualną działań teatralnych stanowią charakterystyczne ogromne lalki animowane od wewnątrz, inspirowane kukłami Bread and Puppet Theatre, drewniane maski, gigantyczne jeżdżące machiny-wehikuły (rower i lokomotywa), różne instalacje, flagi oraz ogień. Teatr zaprezentuje Anielicje - niezwykle plastyczną wizualizację opowieści o rozdarciu człowieka między tym co ziemskie i materialne, a tym co niedotykalne i upragnione.

Na Agrykolę w sobotę i niedzielę zaprosił Teatr Biuro Podróży – jeden z najsłynniejszych polskich teatrów alternatywnych. W poszukiwaniu własnego języka teatralnego Biuro Podróży wykorzystuje trening fizyczny i improwizacje. Przy użyciu typowych dla sztuki jarmarcznej środków takich jak: pochodnie, szczudła czy ruchome konstrukcje, opowiada zazwyczaj bardzo poważne historie – nie chce bawić, pragnie poruszać a nawet wstrząsać widzem. W sobotę artyści pokazali poruszający Carmen Funebre, w niedzielę Ciszę w Troi – kolejny spektakl Teatru Biuro Podróży, w którym twórcy mierzą się z trudnym tematem wojny. Wykorzystując środki teatru plenerowego: symboliczną scenografię, ogień, szczudła oraz postaci dzieci i przejmującą muzykę, przedstawienie opowiada o ludziach, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce.
Więcej na: www.sztukaulicy.pl oraz http://www.um.warszawa.pl/.

a