wtorek, styczeń 31, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 14 czerwiec 2017 13:38

Otwarto najdłuższy i najbardziej różnorodny odcinek bulwarów

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Otwarto najdłuższy i najbardziej różnorodny odcinek bulwarów http://www.um.warszawa.pl

Z nowych bulwarów nad Wisłą, czyli przestrzeni między mostem Świętokrzyskim a ul. Karową, można korzystać od 14 czerwca 2017. W długi weekend będzie można posłuchać koncertów, wziąć udział w eksperymentach i obejrzeć „wodne” performance. Bogaty program przygotowało mieszczące się nieopodal Muzeum nad Wisłą oraz Centrum Nauki Kopernik.

– Przywróciliśmy Wisłę mieszkańcom. Otworzyliśmy najdłuższy i najbardziej różnorodny odcinek bulwarów. To najpiękniejsze bulwary w Europie i jedna z najatrakcyjniejszych przestrzeni w naszym mieście. Kolejny odcinek bulwarów oddajemy mieszkańcom i turystom w Roku Rzeki Wisły, co również jest symboliczne – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy podczas otwarcia bulwarów. – Trudno uwierzyć, że stoimy w samym centrum Warszawy, stolicy Polski. Odkrywamy Wisłę na nowo – podkreślała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Na 800-metrowym fragmencie bulwarów między mostami Świętokrzyskim a Śląsko-Dąbrowskim do dyspozycji odwiedzających będą falujące ławki, plaża z tarasami solarnymi, figury ryb wiślanych, czy schody do samej rzeki.

Czekają m.in. plac „Uniwersytecki” ze sceną oraz „Park Żywej Rzeki”. – Trzy ważne elementy tej inwestycji to po pierwsze zieleń, po drugie różnorodne funkcje – od pluskowiska po plaże, pawilony i amfiteatr. I trzeci wyróżnik: każdy element bulwaru był tak projektowany, aby nie zaszkodziło przejście wysokiej wody, ponieważ jest to teren zalewowy – mówił Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Na otwieranym odcinku posadzono m.in. około 30 grabów, 7 lip, 5700 wierzb purpurowych „Nana”, 1900 berberysów, 1080 płożących berberysów „Green carpet” czy 2000 wierzb wiciowych. Na całej długości tego odcinka – od mostu Świętokrzyskiego do ul. Karowej – położony jest też asfalt na drodze rowerowej.

Znalazło się miejsce na niewielki amfiteatr i pierwszy z budowanych pawilonów zwany „plażowym”. Podzielono pawilon na część gastronomiczną, toaletę publiczną, natryski, wypożyczalnię leżaków i koszy wiklinowych, które są absolutną nowością na bulwarach.

Na bulwarze pojawiły się również figury ryb, a między nimi zainstalowana została fontanna, która przyciągać ma m.in. bogatą iluminacją.

Powoli zbliża się również finał prac na odcinku od ul. Karowej do mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Wykonawca powinien zakończyć roboty do 30 czerwca 2017. Na ukończeniu jest także konstrukcja przejścia podziemnego na wysokości ul. Bednarskiej - wciąż formowany jest teren bulwarów, tak, by mogły cumować tu statki. Budowa przejścia zakończy się jeszcze w czerwcu. Ostatnie prace trwają równocześnie wewnątrz nadwiślańskich pawilonów. Ich konstrukcja została posadowiona na specjalnych pływakach i przymocowana do masywnych pylonów, dzięki czemu są one odporne na okresowe zalewanie. Trwa konkurs, który wyłoni projektanta nadwiślańskich bulwarów na odcinku od mostu Świętokrzyskiego do Cypla Czerniakowskiego. Koszty budowy bulwarów po rozliczeniach wyniosą najprawdopodobniej około 60 mln zł.

Długi weekend na bulwarach

Nad bulwarach długi weekend wystartował już w środę. Będzie można pobawić się na koncertach, wziąć udział w eksperymentach i obejrzeć „wodne” performance. Bogaty program przygotowało mieszczące się nieopodal Muzeum nad Wisłą oraz Centrum Nauki Kopernik. W piątek wieczorem w amfiteatrze zaprezentowany zostanie „Abisal/Tonal” - wideoperformans Anny Zaradny z muzyką na żywo. Organiczne brzmienia syntezatorów analogowych, muzyki elektronicznej i przetworzonego kobiecego głosu, staną się ilustracją dla kręconych w latach 20. i 30. pionierskich filmów francuskiego biologa i autora cykli przyrodniczych Jeana Painlevy.

W niedzielę oglądać będzie można performance na łodziach z udziałem Agnieszki Brzeżańskiej, Ewy Ciepielewskiej, Dominiki Olszowy, Marii Kozłowskiej, squirt girls (Justyny Górowskiej i Izabeli Koczanowskiej) oraz koncert muzyki improwizowanej Patryka Zakrockiego i gości. Wieczorem w amfiteatrze wystąpi plejada gwiazd rodzimego folku.

W niedzielę ubrani na czerwono animatorzy z Centrum Nauki Kopernik osoby przechadzające się po bulwarach będą mogli sprawdzić jak powstaje wir wodny, czy da się „wdmuchnąć” kulkę do pustej butelki, zatopić nurka Kartezjusza i ukryć telefon w balonie.

W nadrzecznym punkcie na wysokości muzeum będzie można wypożyczyć leżaki a także sprzęt rekreacyjny i sportowy. Przez cały długi weekend działać też będzie Kiosk „Przekroju” – miejsce spotkań z redakcją kwartalnika oraz otwartych warsztatów. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Więcej na: http://www.kopernik.org.pl/, http://artmuseum.pl/pl/muzeum oraz http://www.um.warszawa.pl.

a