Wydrukuj tę stronę
czwartek, 08 czerwiec 2017 07:04

Alarm i ochrona to nie wszystko...

Napisane przez Informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Alarm i ochrona to nie wszystko... mat. pras.

Czy dzięki zainstalowanemu alarmowi i podpisanej umowie z agencją ochrony możemy czuć się bezpiecznie? Gdzie zainstalować detektory ruchu, aby spełniały swoje zadanie i alarmowały wtedy, gdy intruz wchodzi do naszego domu? Co jest ważniejsze z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa: dobrzy sąsiedzi czy bogaci sąsiedzi? Między innymi na te pytania odpowiedzieli eksperci programu Dom Bezpieczny podczas konferencji zorganizowanej 6 czerwca w siedzibie programu, na warszawskiej Białołęce.


Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Stefan Siudalski, autor analizy ryzyka budynków, Michał Marcinowski, ekspert z firmy Aluprof, Robert Mastalski, ekspert z firmy Wiśniowski oraz aktorka Emilia Krakowska, która została także ambasadorką programu. Podczas spotkania, które prowadził Karol Klos, koordynator programu, pod dyskusję poddano analizę ryzyka budynku, w którym mieści się siedziba Domu Bezpiecznego.

Była to pierwsza w Polsce konferencja transmitowana na żywo, w trakcie której gospodarze obnażyli słabości domu na praktycznych przykładach! „Pozornie można się tu czuć bezpiecznie, podobnie jak w wielu podobnych domach jednorodzinnych” - tłumaczy Klos. „Budynek znajduje się na skrzyżowaniu dwóch ulic, w środku zainstalowany jest alarm, którego czujniki znajdują się niemal w każdym pomieszczeniu, nawet w garażu”. Gospodarze zadbali również o agencję ochrony, która zagwarantowała dojazd na miejsce w razie konieczności podjęcia interwencji w ciągu 15 minut.

A jednak, jak wykazała analiza ryzyka wykonana przez Stefana Siudalskiego, dom jest bardzo łatwym celem dla włamywaczy.

 

„Przede wszystkim zadbałbym o to, żeby ewentualni intruzi mogli być wykryci zanim jeszcze wejdą do budynku. W tej chwili alarm zadziała dopiero, gdy znajdą się w środku” - tłumaczy. A wtedy, nawet jeśli poinformowana zostanie ekipa ochroniarska, złodzieje mają kilka minut na to, żeby splądrować dom. A to w zupełności im wystarczy. „W oknach nie ma rolet ani innych osłon, dzięki czemu z zewnątrz można swobodnie obserwować to, co dzieje się w środku. To również pomaga złodziejom” - wyjaśnia Siudalski. „W dodatku dom usytuowany jest dość niefortunnie – z tyłu znajduje się sad, od którego posesję odgradza tylko niska siatka. Stoi tam również komórka, za którą intruzi mogą się ukryć”. Ekspert wskazał również na złe rozmieszczenie czujników ruchu, a także niskiej jakości drzwi wejściowe. „Niestety, w podobnej sytuacji znajduje się wiele gospodarstw domowych” - komentuje Karol Klos.

„Wydaje się, że inwestycja w alarm i ochronę wystarczy, ale to zaledwie część optymalnego systemu zabezpieczeń. A jeśli w dodatku jest wadliwie skonfigurowany, złodziej niewiele sobie będzie z niego robił!” – kończy.


Czy oznacza to, że jedynym wyjściem jest zatrudnienie profesjonalisty, z którym zaprojektować należy skuteczny, szczelny system, obejmujący zabezpieczenia mechaniczne, alarm i ekipę interwencyjną? Wielu właścicieli domów oraz mieszkań obawia się, że takie rozwiązanie może nadszarpnąć domowy budżet, a przecież najcenniejsze sprzęty w domu i tak są ubezpieczone. Tymczasem organizatorzy programu Dom Bezpieczny w ciągu kolejnych tygodni pokażą, jak w skuteczny, a przy tym ekonomiczny sposób samodzielnie wprowadzić zabezpieczenia, które ochronią nasze mienie i zwiększą poczucie bezpieczeństwa we własnych czterech kątach. Podsumowanie całej akcji nastąpi w ostatnich dniach wakacji, a w tym czasie można śledzić postępy na kanale YouTube programu (https://www.youtube.com/channel/UCv4rFVN5_8IDQpNLmcVaiiA) oraz w mediach społecznościowych (https://www.facebook.com/dombezpieczny/). Zapis z konferencji również można obejrzeć na kanale YouTube oraz na Facebooku.

Dom Bezpieczny to program społeczny tworzony przez koalicję stowarzyszeń, ekspertów branżowych, przedsiębiorstw i laboratoriów badawczych. Celem programu jest odkłamanie mitów o bezpieczeństwie w domach i mieszkaniach oraz wskazanie skutecznych metod zabezpieczania się przed włamaniem, pożarem czy innymi zdarzeniami.

Budujemy elektroniczną encyklopedię wiedzy bezpieczeństwie na stronie www.DomBezpieczny.com . Do koalicji dołączyli m.in. zrzeszenie DMS, PISA, LTB, CCI, ZPOB, SPSB i PSSK. Program wspierają firmy Aluprof, Wiśniowski, Krispol, Hormann, G-U, Maco, Roto, Porta, Pilkington, Winkhaus, Fakro.

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL