piątek, sierpień 12, 2022
Follow Us
środa, 31 maj 2017 07:54

Paganini trąbki w Parku Sowińskiego

Napisane przez www.sinfoniavarsovia.org
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wirtuoz trąbki Siergiej Nakariakov, Sinfonia Varsovia i Renato Rivolta wystąpią w pięknej scenerii Parku Sowińskiego. Podczas sobotniego koncertu artyści dadzą pokaz swoich niezwykłych muzycznych możliwości. W sobotę 3 czerwca o godz. 18 Amfiteatr w Parku Sowińskiego wypełnią symfoniczne dźwięki kompozytorów epoki romantyzmu.

Dla podkreślenia plenerowego charakteru koncertu, na początek zabrzmi radosna i żywiołowa Uwertura do opery Sroka złodziejka Rossiniego, mistrza stylu bel canto, znanego z taki dzieł, jak Cyrulik Sewilski, czy Turek we Włoszech.

Później, do ponad 60-osobowej orkiestry Sinfonia Varsovia i włoskiego dyrygenta Renato Rivolty, dołączy solista - Siergiej Nakariakov.

Ten rosyjski wirtuoz trąbki w wieku zaledwie 13 lat został okrzyknięty „Paganinim trąbki”, bo dokonuje na swoim instrumencie rzeczy praktycznie niemożliwych., jak niegdyś Paganini na skrzypcach.

Nakariakov brawurowo zaprezentuje Wariacje na temat rokoko op. 33 Piotra Czajkowskiego, utwór w oryginale skomponowanych na wiolonczelę i orkiestrę. W tym utworze solista zagra na flugelhornie, czyli tak zwanej skrzydłówce. Warto dodać, że Nakariakov przyczynił się w trakcie swojej kariery nie tylko do podniesienia poprzeczki w grze na tym instrumencie, ale również do jego udoskonalenia. Sam gra na specjalnie przygotowanym dla niego flugelhornie wyposażonym w dodatkowy czwarty wentyl.

Kolejnym punktem programu będzie Karnawał wenecki na trąbkę i orkiestrę Jean-Baptiste Arbana, w którym po raz kolejny solista da popis swojej wirtuozerii.

Koncert zakończy słynna IX Symfonia e-moll op.95 Z Nowego Świata Antonina Dvořáka w wykonaniu Sinfonii Varsovii.

Ten najbardziej znany utwór czeskiego kompozytora był odzwierciedleniem jego muzycznych i kulturowych odkryć nowego świata – Ameryki, do której wyjechał na zaproszenie Narodowego Konserwatorium w Nowym Jorku.

Koncert 3 czerwca poprowadzi Artur Orzech. Będzie to jednocześnie pierwszy z pięciu przystanków podczas tegorocznego Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Kolejnymi będą koncert Doroty Miśkiewicz i Kwadrofonika (Grochowska 272), koncert muzyki filmowej w wykonaniu Sinfonii Varsovii i Anny Jurksztowicz pod batutą Krzesimira Dębskiego (Plac Defilad) oraz występ Atom String Quartet i Adama Sztaby w towarzystwie kameralnego zespołu orkiestry (Grochowska 272). Festiwal z przytupem zakończy energetyczny koncert blaszanego zespołu Sinfonia Varsovia Brass (Grochowska 272).


Bilety na koncert inauguracyjny w cenie od 25 zł dostępne są w kasach Wolskiego Centrum Kultury oraz w sprzedaży internetowej. Wstęp na pozostałe koncerty festiwalu jest wolny.

Koncert inauguracyjny: Siergiej Nakariakov / Sinfonia Varsovia / Renato Rivolta
Amfiteatr WCK w Parku Sowińskiego
sobota 3 czerwca 2017, godz. 18

a