wtorek, marzec 19, 2024
Follow Us
środa, 24 maj 2017 13:07

Wszystko o Warszawie Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Widok z Latarni na Rynek Starego Miasta Widok z Latarni na Rynek Starego Miasta Fot.: Alicja Micuła

Trwają końcowe prace przed wielkim otwarciem odnowionego Muzeum Warszawy. W piątek 26 maja 2017 o godz. 20 Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przetnie wstęgę i będzie można obejrzeć nową wystawę główną, zatytułowaną "Rzeczy warszawskie". Na dzień otwarcia przed wejściem do muzeum - na Rynku Starego Miasta - powstaje labirynt odzwierciedlający to, co można ujrzeć po wejściu do siedziby głównej Muzeum. Podczas uroczystego otwarcia muzeum będzie można zobaczyć projekcję na staromiejskich kamienicach (od 21 do 2 w nocy) jak również uczestniczyć w koncercie Sinfonia Varsovia Brass (ok. 20.40). W dzień otwarcia zbiory Muzeum będzie można oglądać (bilety bezpłatne) w godz. 21.00-02.00, natomiast w sobotę 27 i w niedzielę 28 maja (wejście płatne) w godzinach 10-19. Muzealne zbiory i sposób ich ekspozycji na każdym zrobią wrażenie. Dodatkową atrakcją jest możliwość spojrzenia na miasto z tzw. Latarni - punktu widokowego Muzeum Warszawy.

Mogliśmy wystawę obejrzeć nieco wcześniej, pod przewodnictwem Jarosława Trybusia wicedyrektora Muzeum Warszawy i głównego kuratora wystawy. Na wystawę główną "Rzeczy warszawskie" składają się trzy części: Rzeczy warszawskie, Dane warszawskie i Dzieje kamienic. W 21 gabinetach tematycznych znaleźć można rzeczy – świadków i uczestników historii miasta. Publiczności udostępniane będą 7352 rzeczy, które wybrano spośród 300 000 obiektów. Wśród nich są zarówno dzieła sztuki, jak i rzeczy codzienne. Wszystkie są oryginałami. Te ciekawsze wyróżniono umieszczeniem ich na ciemniejszym tle.

Od maja 2017 roku udostępnionych zwiedzającym zostanie osiem gabinetów tematycznych: Archeologiczny, Syren Warszawskich, Pomników Warszawskich, Suwenirów, Pocztówek, Widoków Warszawy, Portretów, Sreber i Platerów Warszawskich. Pozostałe zostaną otwarte jesienią 2017 roku. W Gabinecie Syren - jest ich 86 - znajduje się pomnik Syrenki z Rynku Starego Miasta projektu Konstantego Hegla (na Rynku stoi jej kopia). Jest też 130 widokówek w Gabinecie Pocztówek (spośród 9 tys. w zbiorach muzeum), bogato wyposażony Gabinet Sreber, które podczas zaborów produkowano w Warszawie na rynek rosyjski. Można również obejrzeć makietę Warszawy, przygotowaną na wystawę w 1955 roku.

Podczas spaceru po muzealnych kamienicach – w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą – każdy może z pomocą tych rzeczy ułożyć własną opowieść o Warszawie. Do dyspozycji są również cztery autorskie ścieżki opracowane wspólnie ze znanymi osobami, których życie i działalność wiążą się z miastem. W programie towarzyszącym wystawie Dział Edukacji Muzeum Warszawy przewidział m.in.zajęcia ze szkicowania wybranych przedmiotów, warsztaty dbania o rzeczy lub twórcze warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat.

 

Na zwiedzających czeka również ścieżka główna autorstwa Bartosza Panka – radiowca, dziennikarza i publicysty, laureata prestiżowej międzynarodowej nagrody radiowej PRIX ITALIA. Oprowadza ona po wszystkich gabinetach i kluczowych obiektach, które w opinii kuratorek i kuratorów zasługują na szczególną uwagę przez wzgląd na historię powstania, bezpośredni związek z dziejami miasta, unikalność, bądź też osobę twórcy czy właściciela.

W części wystawy głównej przedstawiającej dane statystyczne na temat Warszawy można znaleźć informacje o tym, które wydarzenia i zjawiska nadały miastu obecny kształt i specyfikę. Wybrane dane pozwalają dostrzec ekonomiczne i społeczne przemiany miasta, mówią o politycznej przynależności Warszawy, o jej przestrzennym i demograficznym rozwoju, architektonicznych metamorfozach i cywilizacyjnych przeobrażeniach.

Główną siedzibą Muzeum Warszawy, powołanego w 1936 roku, jest 11 zabytkowych kamienic przy Rynku Starego Miasta, wpisanych od 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Projekt OdNowa, obejmujący modernizację, konserwację i digitalizację zabytkowych obiektów muzeum, a także realizację nowej wystawy głównej, który uzyskał wsparcie funduszy norweskich i funduszy EOG oraz środków krajowych, trwa od 2014 roku.

Muzeum Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
wtorek-niedziela, godz. 10-16
Bilety: 20 zł (15 zł ulgowy)
czwartek: wstęp wolny

Dla osób poruszających się na wózkach wejscie od strony Nowomiejskiej 8. Osoby z niepełnosprawnościa zwiedzaja wystawę w ayście pracownika muzeum. Mozna wejść z psem przewodnikiem. Muzealna czytelnia, na ścianach której zachowano przeniesione z wydawnictwa Iskry (z ul. Smolnej) rysunki - wyposażona jest w czytniki dla osób niewidomych i słabowidzących.

Więcej na: www.muzeumwarszawy.pl.

a