piątek, grudzień 01, 2023
Follow Us
niedziela, 30 kwiecień 2017 16:00

Spotkanie z wielką sztuką i moc plenerowych atrakcji

Napisane przez Informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tegoroczna majówka w Muzeum Łazienki Królewskie rozpocznie się w niedzielę 1 maja prawdziwym festiwalem europejskiej sztuki. Głównym wydarzeniem Pikniku Europejskiego będzie otwarcie w Pałacu na Wyspie wystawy jednego obrazu, na której zaprezentowane zostanie arcydzieło z kolekcji Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie: Ariadna opuszczona przez Tezeusza, pędzla Angeliki Kauffmann. Nie zabraknie też atrakcji plenerowych: będą parady orkiestr i koncerty w Amfiteatrze, a także plenerowe gry i zabawy dla rodzin.


Piknik Europejski, organizowany w rocznicę przystąpienia Polski do UE, stał się już w Łazienkach Królewskich tradycją. W tym roku współorganizatorem wydarzenia jest Ambasada Republiki Niemiec, w Muzeum zainaugurowany zostanie bowiem sezon niemiecki.

Piknik Europejski to okazja do spotkania ze sztuką: już od godz. 10.00 można będzie bezpłatnie zwiedzać zabytkowe obiekty i podziwiać cenne kolekcje – Królewską Galerię Rzeźby w Starej Oranżerii, Królewską Galerę Grafiki w Białym Domku i apartamenty księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Myślewickim. Od godz. 12.00 w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie można będzie oglądać Ariadnę opuszczoną przez Tezeusza, Angeliki Kauffmann, jednej z najwybitniejszych malarek XVIII w. O godz. 13.00, 14.00 i 15.00 pracownicy Muzeum zapraszają na oprowadzanie edukatorskie po wystawie.

Na wystawie czasowej w Pałacu na Wyspie - w związku ze zbliżającym się Świętem Konstytucji 3 Maja –od 1 do 8 maja zostanie wyeksponowana kopia historycznej Ustawy rządowej z 1791 roku.

Podczas Pikniku Europejskiego zaplanowano również wiele wydarzeń plenerowych. W Strefach Edukacji przy Starej Kordegardzie i Trou Madame odbywać się będą pokazy iluzji i animacje dla dzieci, warsztat opowiadania bajek, a także rodzinny turniej XVIII-wiecznej gry Trou Madame.

Orkiestry wojskowe i policyjne zaprezentują się podczas parady w Ogrodach Królewskich oraz koncertu w Amfiteatrze. Atrakcją pikniku będzie też pokaz jazdy konnej w wykonaniu Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. Jana Kozietulskiego.
Więcej na: http://www.lazienki-krolewskie.pl.

a