czwartek, wrzesień 21, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 28 kwiecień 2017 15:24

Rejsy wycieczkowe po Wiśle

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rejsy wycieczkowe po Wiśle http://www.ztm.waw.pl

Tegoroczny sezon Warszawskich Linii Turystycznych rozpocznie się 29 kwietnia i zakończy 10 września 2017 roku. Brzegi Wisły połączą cztery bezpłatne przeprawy promowe: prom „Wilga”, „Pliszka”,  „Słonka”, „Turkawka”. Ruszy również tramwaj wodny „Wars”.

Tramwaj „Wars”

Tramwaj „Wars” to wiosną i latem stały element krajobrazu Warszawy. Z perspektywy Wisły będzie można podziwiać Stare Miasto, Stadion Narodowy, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego albo pomachać Syrence. Podczas rejsu można sobie kupić potrawę z grilla oraz ciepłe i zimne napoje. Kapitan „Warsa” Wojciech Falkowski pływa po Wiśle już od kilkudziesięciu lat. Tramwaj wodny będzie wypływał z przystanku przy moście Poniatowskiego i będzie zabierał na pokład 150 pasażerów. Tu też przybije do brzegu po rejsie.

Od 29 kwietnia do 30 czerwca tramwaj wodny będzie kursował tylko w weekendy i dni świąteczne (dodatkowo 2 i 16 czerwca i 14 sierpnia – według rozkładu świątecznego), a od 1 lipca do 31 sierpnia także w piątki.

Promem przez Wisłę

Brzegi Wisły połączą cztery bezpłatne przeprawy promowe:

1) prom „Wilga” na trasie Podzamcze Fontanny – ZOO na pokład zabierze 40 pasażerów wraz z rowerami,

2) prom „Pliszka” na trasie Most Poniatowskiego (przystanek tuż przy moście) – Stadion Narodowy na pokład zabierze 12 osób wraz z rowerami,

3) prom „Słonka” na trasie Cypel Czerniakowski – Saska Kępa na pokład zabiera 12 osób wraz z rowerami,

4) prom „Turkawka” na trasie Nowodwory – Łomianki na pokład zabiera 12 osób wraz z rowerami.

Promy od 29 kwietnia do 30 czerwca będą pływały tylko w soboty, niedziele i dni świąteczne oraz dodatkowo 2 maja, 16 czerwca i 14 sierpnia (rozkład świąteczny), od 1 lipca do 31 sierpnia również w dni powszednie.

Statkiem do Serocka, czyli co by powiedział Picasso?

Rejs statkiem „Zefir” do Serocka to wyprawa, która zajmie kilka godzin, ale warto się w nią wybrać, bo można dzięki niej poznać ciekawe zakątki Mazowsza. Na trasie rejsu zobaczymy m.in. Zaporę w Dębem, czyli jedyny zrealizowany obiekt z planowanej kaskady Bugu. To dzięki tej budowli powstał doskonale wszystkim znany Zalew Zegrzyński. W momencie otwarcia, 22 lipca 1963 roku, zapora była pierwszym tego typu obiekt na rzece nizinnej w Polsce. Dzięki zaporze powstała również Elektrownia wodna Dębe, która wyposażona jest w 4 turbozespoły, mogące generować 20 MW mocy.

W Serocku wycieczkowicze będą mieli około dwugodzinną przerwę na spacer czy odpoczynek na plaży. Warto ten czas wykorzystać na zobaczenie domu, w którym nocował Pablo Picasso. Słynny malarz przyjechał tam jesienią 1948 r. na zaproszenie architektów Heleny i Szymona Syrkusów. Podobno Picasso wykąpał się w Narwi, a wieczorem pracował tam nad jednym ze swoich obrazów.

Warto także przejść się na rynek, który ma piękny, średniowieczny układ. W pobliżu rynku znajdziemy także kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, wybudowany w XVI wieku, w stylu późnogotyckim.

Statek „Zefir" będzie wypływał o godz. 9.30 z przystani na Kanale Żerańskim w okolicy przystanku Cementownia 02. O godzinie 12.30 przybije do brzegu w Serocku, aby o 14.30 wyruszyć do Warszawy. Rejs zakończy się około godziny 18.00. Godziny te, poza rozpoczęciem wycieczki, mogą ulec zmianie ze względu na zmienne warunki żeglugi.

Na pokładzie „Zefira" będzie mogło podróżować nawet 110 pasażerów. Na statku będzie grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami.

Od 29 kwietnia do 30 czerwca „Zefir” będzie pływał w soboty, niedziele i dni świąteczne oraz dodatkowo 2 maja, 16 czerwca i 14 sierpnia (rozkład świąteczny), od 1 lipca do 31 sierpnia również w piątki, a we wrześniu w pierwszą i drugą sobotę i niedzielę. W przypadku dojazdu na rejs komunikacją miejską należy wysiąść na przystanku Cementownia 02 (przystanek na żądanie).

Bilety

Ceny biletów na Warszawskie Linie Turystyczne będą takie same jak w latach ubiegłych. Rejs tramwajem wodnym będzie kosztował 18 zł (bilet normalny), rejs wycieczkowy do Serocka 36 zł (bilet normalny), a promy będą bezpłatne. Bilety na rejsy do Serocka można kupić w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM na stacji metra Dworzec Wileński, w środy i czwartki w godz. 16.00-20.00, piątki 7.00-11.00 oraz w soboty

Bilety na tramwaj wodny będą dostępne na statku przed rozpoczęciem rejsu lub w przedsprzedaży w siedzibie Żeglugi Stołecznej (ul. Targowa 66, pawilon 17 - w pobliżu stacji metra Dworzec Wileński), od wtorku do czwartku w godzinach 12.00-16.00 i w piątki w godzinach 14.00-18.00.

Więcej na: http://www.ztm.waw.pl/.

a