piątek, grudzień 01, 2023
Follow Us
czwartek, 27 kwiecień 2017 12:11

Otwarcie nowego sezonu w Łazienkach Królewskich

Napisane przez www.lazienki-krolewskie.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Otwarcie nowego sezonu w Łazienkach Królewskich http://www.lazienki-krolewskie.pl

Piknik Europejski, wystawa jednego obrazu, na której będzie można oglądać arcydzieło Angeliki Kauffmann, Ariadna opuszczona przez Tezeusza, obchody Święta Konstytucji 3 Maja i polska premiera książki Marca Fumarolego Kiedy Europa mówiła po francusku – to najważniejsze atrakcje nowego sezonu wiosna-lato 2017 w Łazienkach Królewskich.


Piknik Europejski
Nowy sezon otworzy Piknik Europejski, organizowany w Łazienkach Królewskich pod honorowym patronatem Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec, z okazji 13. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W programie są m.in. parady orkiestr i koncerty w Amfiteatrze, bezpłatne zwiedzanie obiektów, animacje, zabawy oraz zajęcia edukacyjne dla rodzin.
Piknik Europejski zainauguruje jednocześnie sezon niemiecki w Łazienkach Królewskich, podczas którego zaprezentowane zostaną dwa arcydzieła światowego malarstwa: Ariadna opuszczona przez Tezeusza, Angeliki Kauffmann z kolekcji Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie oraz Portret holenderskiego patrycjusza i jego rodziny, Abrahama van den Tempel z kolekcji Hamburger Kunsthalle.

Ariadnę opuszczoną przez Tezeusza, arcydzieło Angeliki Kauffmann, jednej z najwybitniejszych malarek XVIII w., będzie można oglądać w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie. Obraz zostanie wyeksponowany obok innego płótna artystki – Portretu księżnej Giuliany Pubblicola Santacroce z Królewskiej Kolekcji Obrazów Stanisława Augusta. Oba dzieła tworzą znakomity dwugłos na temat roli kobiet w sztuce – artystki i osób portretowanych. Ariadnę opuszczoną przez Tezeusza będzie można oglądać do końca lipca, później drezdeńskie płótno zastąpi hamburski Portret holenderskiego patrycjusza i jego rodziny. Obraz Abrahama van den Tempel będzie prezentowany w Pałacu na Wyspie do 30 listopada

Kopia Księgi Konstytucji 3 Maja
Jak co roku w Pałacu na Wyspie od 1 do 8 maja zwiedzający obejrzą kopię Księgi Konstytucji 3 Maja, wypożyczoną z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Obchodom Święta Konstytucji 3 Maja towarzyszyć będą plenerowe pokazy osiemnastowiecznych gier i zabaw, spotkań towarzyskich oraz strojów z epoki, które w ogrodach przy Starej Kordegardzie i Podchorążówce zaprezentują członkowie Towarzystwa Stanisławowskiego. Dodatkowo o powiązaniach francuskiej mody i polityki w XVIII w. opowie Anna Nurzyńska-Dziemska, zaś dr Angela Sołtys odniesie się do politycznych aluzji w polskiej modzie ostatnich lat I Rzeczypospolitej. Oba wykłady odbędą się 3 maja, w godz. 15.30-16.30, w Starej Oranżerii.

Bezpłatne wydarzenia i zwiedzanie
8 maja z okazji imienin Stanisława Augusta zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie obiektów z królewskimi kolekcjami sztuki.
Pianiści o międzynarodowej sławie Lukas Geniušas z Litwy i Konrad Skolarski zainaugurują 14 maja 58. sezon Koncertów Chopinowskich. Recitale pod Pomnikiem Chopina to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych stolicy, które co roku przyciąga do Łazienek Królewskich rzesze słuchaczy, także z zagranicy. Koncerty Chopinowskie będą trwały do 24 września. Partnerami wydarzenia są: Stołeczna Estrada oraz Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.

18 maja z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów, organizowanego przez ICOM (The International Council of Museums), zabytkowe obiekty Łazienek Królewskich będzie można zwiedzać za darmo. Dwa dni później – 20 maja – zapraszamy na Noc Muzeów (zwiedzanie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii w godz. 19.00-2.00). Jedną z głównych atrakcji wieczoru będą koncerty. O godz. 21. 30 w Amfiteatrze wystąpi Motion Trio, który tworzy trzech muzyków, grających na akordeonach. O godz. 23.00 w Teatrze Królewskim będzie można usłyszeć trio jazzowe Marcina Maseckiego, jednego z najbardziej twórczych i oryginalnych muzyków młodego pokolenia.
Dodatkową atrakcją Nocy Muzeów będzie występ członków stowarzyszenia "Arsenał" w strojach z epoki Oświecenia oraz aktorów w historycznych kostiumach. Nasi goście otrzymają ponadto numizmaty i pamiątkowe żetony, które wybiją XIX-wieczna prasy suwowo-kolanowa przy Amfiteatrze i mincerz ustawiony przy Starej Oranżerii. Partnerami wydarzenia są: Stołeczna Estrada oraz Mennica Polska.
28 maja w Teatrze Królewskim odbędzie się polska premiera książki GdyEuropa mówiła po francusku, Marca Fumarolego, w przekładzie Wawrzyńca Brzozowskiego. Jest to jedno z najważniejszych opracowań o XVIII wieku. Jego autor – wielki uczony, znawca literatury i kultury francuskiej epoki klasycyzmu i Oświecenia, członek Akademii Francuskiej – przywołał w swojej publikacji barwny obraz mówiącej po francusku osiemnastowiecznej Europy. Jeden z jej rozdziałów poświęcił Stanisławowi Augustowi.
Wspaniałą oprawą wszystkich wiosennych atrakcji jest Tulipomania – festiwal kwiatów podczas, którego w ogrodach Łazienek królewskich można podziwiać 100 tysięcy tulipanów.

Wystawa W żywiole sztuki
Wydarzeniem tegorocznego lata w Łazienkach Królewskich będzie wystawa W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch – nadworny malarz króla Stanisława Augusta, przygotowana z okazji  200. rocznicy śmierci artysty. Ekspozycja obejmie dekoracje malarskie Jana Bogumiła Plerscha, które ułożą się w historyczną opowieść o twórczości malarza i jego mecenasa - Stanisława Augusta - w Łazienkach Królewskich. Na wystawie zobaczymy m.in. plafon Zefir i Flora w Pałacu Myślewickim, jedyne zachowane malowidło plafonowe we wnętrzach rezydencjonalnych w Warszawie, a także plafon z Teatru Królewskiego, na którym Stanisław August ukazany został pod postacią Apolla, co miało symbolizować króla jako władcę idealnego państwa i być alegorią królewskiego mecenatu. Wystawa, trwająca od 4 lipca do 31 listopada, przybierze formę spaceru po obiektach Łazienek Królewskich i towarzyszyć jej będzie bogaty program edukacyjny.
Łazienki Królewskie - w ramach projektu Cztery Rezydencje Królewskie (Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Łazienki Królewskie) - wezmą udział w międzynarodowej wystawie Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu, która od 7 lipca do 29 października prezentowana będzie w Galerii Austriackiej Belvedere w Wiedniu. Z łazienkowskiej kolekcji na ekspozycję trafią dwa obrazy: Portret Wincentego Gosiewskiego i Portret Jana Kazimierza, Daniela Schultza. Wystawa ma przybliżyć wiedeńskiej publiczności postać polskiego władcy – wybitnego polityka, wodza, stratega, ale i mecenasa sztuki.

Więcej na: http://www.lazienki-krolewskie.pl/.

a