niedziela, sierpień 01, 2021
Follow Us
piątek, 31 marzec 2017 16:34

Teatr TV na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych Wyróżniony

Napisane przez Informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Teatr TV na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych mat. pras.

Panie Geniu, zatańczymy sobie? – pyta przedstawiciela „starej” inteligencji Edek, który siłą wprowadził nowy porządek w rodzinie Stomilów. Scena z Mrożkowskiego dramatu symbolizuje uległość inteligencji wobec bezwzględnej władzy. Cytat ten jest również hasłem tegorocznego przeglądu spektakli Teatru TV, których tematem jest relacja: władza – artysta. Na projekcje, które odbywają się w Sali im. Witolda Zatorskiego wstęp jest wolny. Po projekcjach - spotkania z twórcami, które poprowadzi Adam Szostkiewicz.

Oprócz TANGA zobaczymy sztuki m.in. Michaiła Bułhakowa, Ronalda Harwooda, Gastona Salvatore czy Christophera Hamptona w reżyserii: Kazimierza Kutza, Macieja Wojtyszki, Janusza Zaorskiego, Ryszarda Bugajskiego i Macieja Englerta. W obsadach wybitni aktorzy: Halina Mikołajska, Danuta Szaflarska, Anna Dymna, Gustaw Holoubek, Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Trela, Janusz Gajos i Jan Peszek. Kuratorem cyklu jest Krzysztof Domagalik. Po projekcjach zapraszamy na rozmowy, które poprowadzi publicysta Adam Szostkiewicz.

Repertuar pierwszego tygodnia czytań

• 1 kwietnia, godz. 12:00 - Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, PKiN, Sala im. W. Zatorskiego: Ronald Harwood ZA I PRZECIW
Podobnie, jak w większości sztuk Harwooda, bohaterem Za i przeciw jest również artysta. Tym razem to genialny dyrygent niemiecki Wilhelm Furtwängler, oskarżony po wojnie o współpracę z nazistami. Akcja sztuki rozgrywa się w 1946 roku w amerykańskiej strefie okupacyjnej Berlina. Oficer Steve Armold, w cywilu agent ubezpieczeniowy, prowadzi dochodzenie w sprawie wybitnego dyrygenta, który wprawdzie nie skalał się członkostwem w NSDAP, ale był ulubieńcem hitlerowskich władz i chlubą III Rzeszy. Czy artysta powinien brać odpowiedzialność z czasy, w jakich przyszło mu żyć i tworzyć? Czy można obronić tezę, którą wyznaje dyrygent, że sztuka i polityka nie powinny mieć ze sobą nic wspólnego?
Reżyseria: Ryszard Bugajski, Obsada: Maria Ciunelis, Anna Gornostaj, Krzysztof Majchrzak, Jacek Rozenek, Zbigniew Zamachowski, Zbigniew Zapasiewicz. Produkcja TVP, czas 101 min

• 1 kwietnia, godz. 14:00 - Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, PKiN, Sala im. W. Zatorskiego: Eustachy Rylski CHŁODNA JESIEŃ
Akcja sztuki rozgrywa się w 1980 roku. Sytuacja polityczna w Polsce jest niepewna. Wybitnego pisarza, obchodzącego 70 urodziny, odwiedzają przedstawiciele władzy, która przez całe dziesięciolecia wspierała artystę, dążąc do zapewnienia mu wielotysięcznych nakładów, uznania krytyki, luksusowych warunków życia. Teraz ta sama władza oczekuje, że w chwili kryzysu w kraju, pisarz opowie się po właściwej stronie i wesprze ją swoim autorytetem. Rodzi się pytanie o rzeczywistą wolność artysty i cenę, jaką trzeba płacić za wieloletni kompromis gwarantujący poczucie niezależności. Czy jednak rzeczywiście trzeba? Krytyka dopatrywała się w fikcyjnej postaci pisarza rysów rzeczywistych literatów funkcjonujących i tworzących w PRL, w największym stopniu – Jarosława Iwaszkiewicza.
Reżyseria: Janusz Zaorski, Obsada: Mirosława Dubrawska, Gustaw Holoubek, Aleksandra Konieczna, Piotr Kozłowski, Zofia Merle, Paweł Nowicz, Jan Peszek, Małgorzata Pieńkowska. Produkcja TVP, czas 106 min. Po drugiej projekcji spotkanie z Ryszardem Bugajskim, Januszem Zaorskim i Eustachym poprowadzi Adam Szostkiewicz.

• 2 kwietnia, godz. 12:00 - Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, PKiN, Sala im. W. Zatorskiego: Michaił Bułhakow MOLIER, CZYLI ZMOWA ŚWIĘTOSZKÓW

Napisana w 1929 roku, natychmiast została uznana przez cenzurę za nieprawomyślną. Aż do śmierci Bułhakowa w 1940 roku władze nie pozwalały jej wystawiać.
Fabuła dramatu osnuta jest wokół ostatnich lat życia Moliera. Największy komediopisarz Francji znajduje się u szczytu kariery. Cieszy się względami i opieką króla, a jego sztuki biją rekordy popularności. Nad starzejącym się artystą zbierają się wszakże ciemne chmury. A wszystko za sprawą Świętoszka, komedii niesłychanie ostro atakującej obłudę religijną. Przeciwko pisarzowi występują dostojnicy kościelni, a markiz de Charron - arcybiskup Paryża różnymi sposobami próbuje pozbawić go łask króla. Monarcha jednak, choć z pewnym wahaniem, zezwala na wystawianie Świętoszka. [za PAT]
Reżyseria: Maciej Wojtyszko, Reżyseria TV: Barbara Borys-Damięcka, Obsada: Tomasz Budyta, Ignacy Gogolewski, Rudolf Gołębiowski, Marian Kociniak, Jerzy Kryszak, Tadeusz Łomnicki, Olgierd Łukaszewicz, Henryk Machalica, Jan Matyjaszkiewicz, Kazimierz Meres, Halina Mikołajska, Joanna Szczepkowska, Włodzimierz Press, Jan Prochyra, Ewa Szykulska, Jadwiga Chojnacka, Małgorzata Zajączkowska, Wiktor Zborowski, Mieczysław Voit. Produkcja TVP, czas 115 min.

• 2 kwietnia, godz. 14:30 - Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, PKiN, Sala im. W. Zatorskiego: Adam i Maciej Wojtyszko POWIDOKI

Spektakl telewizyjny przedstawia kilkanaście lat z życia artystów: malarza awangardowego – Władysława Strzemińskiego i jego żony, rzeźbiarki – Katarzyny Kobro. Walczyli z konwencjami w sztuce, borykali się z biedą i prześladowaniem najpierw w czasie okupacji niemieckiej, a potem pod rządami nowej władzy, która zadekretowała socrealizm, jako jedyny i obowiązujący, „postępowy” kierunek w sztuce. Ukazane w spektaklu losy Strzemińskiego i Kobro, jako artystów, dopełnia równie bolesny wątek osobisty ich burzliwego związku i małżeństwa. Pomocą przy tworzeniu tej warstwy sztuki były wspomnienia zawarte w książce jedynej córki Strzemińskiego i Kobro, Niki Strzemińskiej pt. Sztuka, miłość i nienawiść, opisującej skomplikowane relacje i tragiczne losy jej rodziców.
Reżyseria: Maciej Wojtyszko, Obsada: Paweł Aigner, Matylda Baczyńska, Nina Czerkies, Krzysztof Dracz, Jarosław Gajewski, Anna Iberszer, Wojciech Kalarus, Jacek Kałucki, Aleksandra Listwan, Andrzej Mastalerz, Grzegorz Milczarek, Piotr Nowak, Sławomir Pacek, Monika Pikuła, Katarzyna Skarżanka, Anna Smołowik, Krzysztof Stroiński, Andrzej Szubski, Oliwia Warnel, Mariusz Wojciechowski, Julia Woronowicz, Błażej Wójcik, Beata Ziejka, Dorota Zięciowska i inni. Produkcja TVP, czas 87 min. Po drugim spektaklu rozmowę z Mariuszem Wojciechowskim, Januszem Majcherkiem, Cezarym Żechowskim i Moniką Małkowską poprowadzi Adam Szostkiewicz.

a