czwartek, maj 13, 2021
Follow Us
środa, 22 marzec 2017 11:57

Wręczono Orły 2017 Wyróżniony

Napisane przez Dorota Tuńska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wręczono Orły 2017 http://pnf.pl/

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2017 - przynawane głosami członków Polskiej Akademii Filmowej w 19 kategoriach - wręczono w Teatrze Polskim w Warszawie 20 marca 2017. Najwięcej, bo aż 14 nominacji otrzymał film "Wołyń", który zdobył 9 statuetek, w tym za Najlepszy film i Najlepszą reżyserię - Wojciecha Smarzowskiego.

Za Najlepsze zdjęcia nagrodzono Piotra Sobocińskiego jr, za Najlepszy montaż Pawła Laskowskiego, Najlepszy dźwięk Katarzynę Dzidę-Hamele i Jacka Hamela, Najlepszą muzykę Mikołaja Trzaska, Najlepszą scenografię Marksa Zawieruche, a za Najlepsze kostiumy Wandę Kowalską, Pawła Grabarczyka, Magdalenę Rutkiewicz-Luterek i Agatę Drozdowską. Film „Wołyń“ został także uhonorowany Nagrodą Publiczności.

Drugim niekwetionowanym zwyciężcą tegorocznego konkursu został film "Ostatnia rodzina", który otrzymał 10 nominacji i 5 statuetek, które powędrowały do Jana P. Matuszyńskiego za: Odkrycie roku i Reżyserię oraz Roberta Bolesto za Najlepszy scenariusz. Za Najlepszą główną rolę kobiecą nagrodzono Aleksandrę Konieczną. Orzeł za Najlepszą główną rolę męską powędrował do Andrzej Seweryna, filmowego Zdzisława Beksińskiego, który tego wieczoru wystąpił w podwójnej roli, wcielając się także w postać Donalda Trumpa.

Powody do świętowania mieli także twórcy filmu “Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, który z kolei został nagrodzony za role drugoplanowe – dla Arkadiusza Jakubika i Agaty Kuleszy. Najlepszym Filmowym Serialem Fabularnym okrzyknięto “Belfra” w reż. Łukasza Palkowskiego. Za Najlepszy Film Europejski uznano produkcję “Syn Szawła” w reż. Laszlo Nemes, a za Najlepszy Film Dokumentalny “Komunie” w reż. Anny Zameckiej.

Nagrodę za osiągnięcia życia odebrał Sylwester Chęciński, którego publiczność nagrodziła owacją na stojąco. Laureat odbierając nagrodę ze wzruszeniem podziękował swoim aktorom: Hańczy, Kowalskiemu, Nowickiemu, Tymowi, gdyż - jak powiedział - to oni przyczynili się do przyznania tej nagrody.

Nie zapomniano też o Olegu Sencowie, który został aresztowany po aneksji Krymu i skazany na 25 lat łagrów. Uczestnicy gali, podobnie jak w poprzednich latach, podnieśli kartki z napisem "Release Oleg Sentsov".

Polskie Nagrody Filmowe organizowane są przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 roku. Więcej na: http://pnf.pl/.

a