piątek, grudzień 08, 2023
Follow Us
czwartek, 09 marzec 2017 08:30

Przed zagranicznym wyjazdem sprawdź ważność paszportu Wyróżniony

Napisane przez Informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przed zagranicznym wyjazdem sprawdź ważność paszportu https://pixabay.com/

Nieważny lub zniszczony paszport oraz brak paszportu dziecka to najczęstsze przyczyny uniemożliwiające podróż za granicę. Każdego roku ponad 400 osobom odmawia się wyjazdu z kraju na Lotnisku Chopina w Warszawie. Tylko na Mazowszu kilkadziesiąt osób dziennie wnioskuje o przyspieszenie decyzji paszportowej ze względu na wykupioną wcześniej wycieczkę.

Wielkimi krokami zbliża się okres pierwszych wiosennych wyjazdów oraz zagranicznych wakacji. Stąd też apeluję, aby przed wykupieniem wycieczki sprawdzić ważność paszportu i odpowiednio wcześniej złożyć wniosek paszportowy. Przypominam o wspólnej inicjatywie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i Lotniska Chopina. Komiks paszportowy powstał właśnie po to, aby w przyjazny sposób rozpowszechnić wiedzę na temat najczęstszych problemów z wyjazdem za granicę.
– powiedział Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

W 2016 r. Straż Graniczna na przejściu granicznym Warszawa – Okęcie (Lotnisko Chopina) z powodu nieważności lub braku paszportu musiała odmówić wyjazdu 376 podróżnym. W rzeczywistości liczba osób, które wykupiły wycieczki, a nie skorzystały z nich z powodu nieważnego dokumentu podróży jest większa. Turyści powinni sprawdzić szczegółowe wymagania dotyczące okresu ważności dokumentu w wybranym kraju. Informacje te znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod linkiem: www.polakzagranica.msz.gov.pl.

Właściciel paszportu nieważnego lub zniszczonego w sposób uniemożliwiający odczytanie i zweryfikowanie danych, musi pozostać w Polsce do czasu wydania nowego dokumentu. W przypadku dziecka – rodzice muszą złożyć wniosek wspólnie. W sytuacji, gdy jedno z rodziców jest już za granicą, jedynym sposobem na uzyskanie dokumentu jest potwierdzenie zgody rodzica przed konsulem RP w danym państwie bądź notariuszem. Dodatkowo warto pamiętać, że członkostwo w Unii Europejskiej nie zawsze gwarantuje możliwość wjazdu bez paszportu do każdego kraju Wspólnoty. Kontrola graniczna może zostać czasowo przywrócona z powodu ważnych wydarzeń społecznych.

W województwie mazowieckim kilkadziesiąt osób dziennie wnioskuje o przyspieszenie decyzji paszportowej - większość z powodu wykupionej wycieczki. Tymczasem Ustawa o dokumencie paszportowym nie przewiduje możliwości wydania paszportu w trybie pilnym. Wojewoda ma 30 dni na wydanie dokumentu. Możliwe jest jedynie wydanie paszportu tymczasowego w przypadku choroby lub śmierci za granicą najbliższego członka rodziny, konieczności nagłego leczenia lub udokumentowanego wyjazdu służbowego. Wojewoda Mazowiecki rocznie wydaje ok. 180 tys. paszportów.

Obecnie na Mazowszu działają 22 punkty paszportowe – 5 w delegaturach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce), 17 w Warszawie i okolicznych powiatach. Informacje można uzyskać pod numerem infolinii: (22) 695 73 88 oraz na stronie www.mazowieckie.pl (zakładka Paszporty). Wniosek o paszport można złożyć w dowolnym terenowym punkcie paszportowym na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania.

a