środa, czerwiec 07, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 28 luty 2017 11:00

IV Wolskie Międzynarodowe Forum Młodych Muzyków

Napisane przez Ewa Ploplis
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
IV Wolskie Międzynarodowe Forum Młodych Muzyków fot. Ewa Ploplis

3 i 4 marca br. na Woli, w I Zborze Chrześcijan Baptystów odbędą się dwa koncerty w ramach IV Wolskiego Międzynarodowego Forum Młodych Muzyków (IV WMFMM). Ponad 100 artystów: solistów, członków zespołów, chóru i orkiestry weźmie w nich udział.

 

IV Wolskie Międzynarodowe Forum Młodych Muzyków jest organizowane w Warszawie, już po raz czwarty, przez Zespół Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie (ZPOSM), tzw. Wolską Szkołę Muzyczną. Tym razem, od 28 lutego do 4 marca br. uczniowie ZPOSM będą koncertować z uczniami z Włoch - Liceo „Veronica Gambara z Brescii i Hiszpanii - Institut’u Esducatió Secundaria Vincent Sos Baynat z Castellon. Dotychczas uczestniczyli w nim przedstawiciele szkół z: Belgii, Czech, Holandii, Litwy i Niemiec.

Od Bacha do Chicka Corei i Beatles’ów

- Repertuar Forum jest bardzo różnorodny. W tym roku każda szkoła przygotowała go w sposób dowolny. Jest to klasyka europejska - mówi dr Dorota Popławska, dyrektor Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. nr 3 im. Grażyny Bacewicz.

W programie koncertów znajdą się m.in. utwory Fryderyka Chopina, Tadeusza Szeligowskiego, Krzysztofa Zgrai, Jana Sebastiana Bacha, Claude'a Debussego, Enriqu’a Granadosa, Chicka Corei, Pablo de Luny i Joaquina Turina.

Wśród zaproszonych gości, na IV Wolskie Międzynarodowe Forum Młodych Muzyków, są m.in.: państwo Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Ewa i Jerzy Maksymiuk, córka Grażyny Bacewicz – Alina Biernacka, Agustin Nuñez Martinez - ambasador Hiszpanii w Warszawie (potwierdził obecność), Santiago Sierra Gonzalez del Castillo - radca ambasady Hiszpanii w Warszawie, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przedstawiciel Włoskiego Instytutu Kultury, a także reprezentanci instytucji kulturalnych w Polsce. Forum uzyskało patronat burmistrza Woli Krzysztofa Strzałkowskiego.

Muzyka bez rywalizacji

W koncertach ma uczestniczyć ok. 700 słuchaczy. Darmowe bilety-zaproszenia na koncerty, które będą odbywać się 3 i 4 marca br. w I Zborze Chrześcijan Baptystów, ul. Waliców 25, o godz. 18.00, można otrzymać w ZPOSM I i II st. nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie, ul. Tyszkiewicza 42 lub bezpośrednio przed koncertem w I ZCB, ul. Waliców 25.

- Międzynarodowe Forum Młodych Muzyków jest bardzo dobrym miejscem do spotkania międzynarodowej utalentowanej muzycznie młodzieży - mówi dr Popławska, dyrektor ZPOSM nr 3 w W-wie. - Nie jest to konkurs. Odpada więc czynnik rywalizacji, natomiast jest to miejsce prezentacji, współpracy, wymiany repertuarowej, nawiązywania kontaktów artystycznych, a także przyjaźni i znajomości. Mamy nadzieję, iż Forum będzie sprzyjać rozwojowi współpracy między uzdolnioną młodzieżą naszych krajów i nawiązaniu bliskich przyjacielskich kontaktów, a w przyszłości przyniesie owoce poprzez wzbogacenie kultury muzycznej młodych Europejczyków. To także okazja do prezentacji dorobku artystycznego szerokiej publiczności nie tylko Warszawy - dodaje.

Pierwszy koncert, na powitanie gości, odbędzie się 28 lutego w Wolskiej Szkole Muzycznej przy ul. Tyszkiewicza. Będzie to koncert zamknięty dla publiczności, na którym będą grać w większości młodsze dzieci.

W programie Forum znajdą się także: wycieczka po Warszawie - śladami Chopina, uczestnictwo w spektaklu Don Kichot w Operze Narodowej, koncert w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i w Filharmonii Narodowej. Goście odwiedzą także Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowe i Zamek Królewski, a także będą uczestniczyć w zajęciach szkolnych.

Nie tylko dla muzyków

Zespół Ogólnokształcących Państwowych Szkół Muzycznych nr 3 w Warszawie jest państwową szkołą, kształcącą pokolenia muzyków i artystów. Co roku Szkołę I i II stopnia opuszcza kilkudziesięciu absolwentów. Od początku jej istnienia ukończyło Wolską Szkołę ponad 1640 absolwentów I st. i ponad 166 - II st. Dyrektor szkoły podkreśla, że wszyscy absolwenci dostają się do wyższych uczelni, co jest zasługą i sukcesem 124 pedagogów – fachowców, zarówno w zakresie wiedzy ogólnokształcącej jak i muzycznej.

Absolwenci szkoły to głównie przyszli muzycy, aktorzy, ludzie sztuki, m.in. uczestnicy międzynarodowych konkursów muzycznych. Wśród nich są m.in.: pianista Andrzej Wierciński, znana aktorka Edyta Jungowska, śpiewaczka operowa Agnieszka Mazur i czołowa polska perkusistka Monika Szczecińska.

Więcej niż szkoła

Wolska Szkoła Muzyczna stawia sobie za zadanie kształcenie wartościowych młodych muzyków, ale także ma aspiracje być prężnym ośrodkiem kulturalno-muzycznym nie tylko na Woli i w Warszawie, ale także w kraju i za granicą. Organizuje konkursy, przesłuchania i koncerty, m.in. w ub. r.: „II Ogólnopolskie Konfrontacje Duetów Perkusja …”, „II Warszawskie Spotkania Pianistyczne z Feliksem Rybickim”, czy cykl koncertów z okazji obchodów 1050-lecia Państwa Polskiego, m.in. w Zamku Królewskim i Studiu S1 Polskiego Radia.

- Przyświeca nam taki sam cel jak naszej patronce szkoły: chcemy z muzyką docierać do naszych potencjalnych słuchaczy - mówi dyrektor Popławska. - To właśnie nasza wielka kompozytorka i patronka szkoły - Grażyna Bacewicz mówiła, że „Kompozytor musi pisać z wewnętrzną satysfakcją i szczerze, ale nie może zapominać o tym, że pisze dla ludzi...". Zatem zapraszamy wszystkich na koncerty - dodaje dyrektor.

Program koncertu 3 marca (piątek):

Jan Sebastian Bach – Inwencja 3-głosowa G-dur BWV 797
Maja Komorowska – klawesyn, klasa G
uczennica Jolanty Jamiołkowskiej

Emil Hradecky – Blues
Franciszek Wiszniewski – gitara, klasa I G
uczeń Pawła Nawary

Tadeusz Szeligowski – Etiuda C-dur
Carmen Ferreira – fortepian, klasa III G
uczennica Bożeny Pawlina

Chick Corea – Children’s Song nr 9
Emmanuel Sejourne – Losa
Michele Annoni – wibrafon I Filippo Capretti – marimba
uczniowie Alberto Pezzagno

Władysław Walentynowicz - Humoreska
Anżelika Marchwińska – fagot, klasa III G
uczennica Grzegorza Dąbrowskiego
Przy fortepianie Kacper Tołoczko

Georges Hue – Fantazja
Zofia Piasecka – flet, klasa I L
uczennica Marzeny Niciewicz
przy fortepianie Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz

Girolamo Frescobaldi – Se l’aura spira
Georg F. Haendel – Lascia ch’io pianga z opery Rinaldo
Anna Maggi – sopran
uczennica Alessandry Perbellini
przy klawesynie Riccardo Mancasola
uczeń Roberto Bulla

Alen Vizutti – Cascade
Szymon Łuniewski – trąbka, klasa II L
uczeń Stanisława Przybyszewskiego

Pablo de Luna – Danza del fuego
Joaquin Turina – La Oracion del Torero
Zespół instrumentalny w składzie:
Lucia Gutierrez – skrzypce, Sara Carrsco -  wiolonczela,
Paula Agramunt – flet, Adria Recatala – kontrabas,
Gabriel Constant – klarnet
dyryguje Carles Ramon i Segarra
Claude Debussy – Sonata na skrzypce i fortepian g-moll cz.2 i 3
Marcjanna Derentowicz – skrzypce, klasa II L
uczennica Andrzeja Kordykiewicza
przy fortepianie Elżbieta Jarszewska-Kordykiewicz

Wolfgang A. Mozart – Dove sono i bei momenti z opery Wesele Figara
Alessia Panza – sopran
uczennica Alessandry Perbellini
przy fortepianie Ricardo Mancasola uczeń Paoli Magnotti

Giovanni Bottesini – Elegia D-dur nr 1
Jakub Kaczmarczyk – kontrabas, klasa I L
uczeń Jacka Kicmana
przy fortepianie Jolanta Matacz

Fryderyk Chopin – Etiuda As-dur op.25 nr 1
Eryk Ploplis-Olczak – fortepiano, klasa III G
uczeń Tatiany Widery-Sanjines

Fernando Sor – Wariacje na temat Mozarta op.9
Andrzej Powała – gitara, klasa I L
uczeń Pawła Nawary

Eugen Bozza – Chant Lointain
Łukasz Podłucki – waltornia, klasa I L
uczeń Henryka Kowalewicza

Louis Ganne – Andante et Scherzo
Maria Lewicka – flet, klasa II L
uczennica Marzeny Niciewicz
przy fortepianie Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz

Wiązanka piosenek zespołu The Beatles
Orkiestra OSM II stopnia
Dyryguje Andrzej Borzym

a