wtorek, kwiecień 20, 2021
Follow Us
piątek, 03 luty 2017 08:52

Spotkanie poświęcone Kazimierzowi Leskiemu „Bradlowi” Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Tablica pamiątkowa na domu przy ul. Nowy Świat 2 w Warszawie Tablica pamiątkowa na domu przy ul. Nowy Świat 2 w Warszawie https://pl.wikipedia.org/

Na spotkanie poświęcone Kazimierzowi Leskiemu „Bradlowi”, nazywanego asem polskiego wywiadu, organizatorzy zapraszają do Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A w sobotę 4 lutego 2017 o godz. 15. O życiu, wojennych dokonaniach i trudnych powojennych losach jednego z najlepszych polskich szpiegów opowie autor jego biografii – Maciej Roszkowski. Wstęp wolny.

Kazimierz Leski urodził się w 1912 r. w Warszawie. Przed wojną zasłynął jako inżynier i współprojektant łodzi podwodnych ORP „Orzeł” i ORP „Sęp”, konstruowanych w Holandii na zamówienie Polskiej Marynarki Wojennej. Na początku II wojny, po zestrzeleniu pilotowanego przez niego samolotu przez Armię Czerwoną, trafił do niewoli. Udało mu się uciec do Lwowa, a następnie do Warszawy, gdzie włączył się w działania polskiej organizacji wywiadowczej Muszkieterzy, Związku Walki Zbrojnej, a później II Oddziału Komendy Głównej Armii Krajowej. Zajmował się wywiadem komunikacyjnym i kontrwywiadem, a także tworzeniem szlaków kurierskich na froncie zachodnim. Miano asa polskiego wywiadu zyskał dzięki spektakularnym akcjom na terenie Rzeszy. Podając się za niemieckiego generała Juliusa von Hallmana, specjalistę w zakresie budowy umocnień, zdobył tajne plany budowy jednego z odcinków Wału Atlantyckiego (największego systemu fortyfikacji na zachodnim wybrzeżu Francji). Jako oficer Wehrmachtu odbył kilka podróży po Europie Zachodniej w celu opracowania lądowych tras przerzutowych dla kurierów podziemia. Walczył w Powstaniu Warszawskim jako dowódca kompanii „Bradl” batalionu Miłosz, a za męstwo został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Do końca wojny nie został rozpracowany przez Niemców. Po wojnie dwukrotnie aresztowany przez UB, a w 1945 r. skazany na 12 lat w procesie I Komendy WiN oraz na 10 lat za „współpracę z okupantem”.

Maciej Roszkowski – urodzony w 1943 r., absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 2004-2012 kierownik Działu Obsługi Ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego, obecnie pracuje tam jako przewodnik. Autor biografii Kazimierza Leskiego (Kazimierz Leski „Bradl”. Życie dobrze spełnione, 2010), a także Jana Rodowicza „Anody” i Stanisława Jankowskiego „Agatona” (w przygotowaniu).
Więcej na: http://dulag121.pl/.

a