wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
poniedziałek, 09 styczeń 2017 10:12

Smog warszawski Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Smog warszawski http://www.polskialarmsmogowy.pl/

W poniedziałek 9. stycznia 2017 dla Warszawy prognozowane są warunki sprzyjające utrzymywaniu się dużego zanieczyszczenia powietrza i słaby, a po południu i wieczorem bardzo słaby wiatr. We wtorek (10.01) większa prędkość wiatru może nieco polepszyć sytuację. Większe zmiany nadejdą w środę (11.01), kiedy ciśnienie zacznie szybko spadać i wzrośnie prędkość wiatru. W nocy ze środy na czwartek (11/12.01) pojawią się opady śniegu, a wiatr będzie umiarkowany i dość silny, co powinno zakończyć dni z fatalnym powietrzem.

W związku z dużym stężeniem niebezpiecznych związków w powietrzu władze Warszawy wprowadziły w poniedziałek darmową komunikację zarówno w I, jak i w II strefie biletowej. Po raz pierwszy w historii dyrektorzy warszawskich szkół i przedszkoli otrzymali ostrzeżenie, żeby nie wychodzić z dziećmi na dwór (http://www.wios.warszawa.pl/).

 

Zanieczyszczenie powietrza w Europie

Europejska Agencja Środowiska (EEA) co roku publikuje raport dotyczący stanu powietrza na całym kontynencie. Stacje badawcze umieszczono w 400 miastach Europy. Według twórców raportu oddychamy w naszym kraju bardzo złym powietrzem, a przez ekspozycję na pył PM2,5 rocznie umiera przedwcześnie ponad 48 tysięcy osób. Na szkodliwe działanie pyłów PM2,5 narażonych jest aż 85 procent mieszkańców dużych ośrodków.

Bułgaria, Polska i Słowacja – te trzy kraje stają na tegorocznym podium najbardziej zanieczyszczonych krajów w Unii Europejskiej. To właśnie tutaj w powietrzu zanotowano najwyższe stężenie pyłów PM2,5. Podczas gdy według zaleceń WHO poziom pyłów nie powinien przekraczać średniorocznie 10 mikrogramów na metr sześcienny, w Bułgarii wynosi średnio 24,1 μg/m3, a w Polsce 22,8 μg/m3. Dalej jest Słowacja ze średnim rocznym stężeniem 20,1 μg/m3, Grecja 19,7 μg/m3 i Czechy 19,6 μg/m3.

Cząstki pyłu PM2,5 są tak małe, że trudno jest je wyczuć, a jednocześnie mają bardzo zły wpływ na ludzki organizm. Wspomagają rozwój chorób serca, płuc oraz przyczyniają się do coraz częstszych zachorowań na astmę. W Polsce średnie roczne stężenie wynosi 75 μg/m3 (norma to 50 μg/m3). W Bułgarii – 100 μg/m3.

Rokrocznie z tego powodu w całej Unii Europejskiej przedwcześnie umiera średnio 467 tysięcy osób. Z kolei przez zbyt wysokie stężenie ozonu umiera aż 16 tysięcy mieszkańców UE. Szkodliwy jest także dwutlenek azotu, który jest zawarty m.in. w spalinach samochodowych. Przez stężenie tej substancji rocznie umiera ok. 70 tysięcy Europejczyków. W Polsce z powodu wysokiego stężenia PM 2,5 przedwcześnie umiera 48 tysięcy osób. Z powodu stężenia ozonu – 1150. Dwutlenku azotu – 1600.
Więcej na: http://www.polskialarmsmogowy.pl.

a