poniedziałek, grudzień 05, 2022
Follow Us
piątek, 02 grudzień 2016 12:26

Warszawa rozbłyśnie świątecznie Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawa rozbłyśnie świątecznie https://zdm.waw.pl


Dekoracje świąteczne warszawskich ulic i placów zachwycają mieszkańców i turystów od wielu lat. W tym roku iluminacje poza tradycyjnie ozdabianym Traktem Królewskim i Starym Miastem będzie można podziwiać także w nowych lokalizacjach. Iluminacja świąteczna Warszawy rozbłyśnie w sobotę, 3 grudnia, zaraz po zapadnięciu zmroku.

– Serdecznie zapraszam warszawiaków i turystów na Krakowskie Przedmieście oraz Stare i Nowe Miasto. Zachęcam do wieczornego spaceru, podczas którego będzie można podziwiać dekoracje oraz wziąć udział w różnych atrakcjach – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Łączna długość tegorocznych instalacji to ponad 20 km. Będzie prawie dwa razy więcej lampek niż w poprzednich sezonach, a liczba dekoracji, tworzących świąteczną atmosferę, wzrośnie o ponad 70 proc. Główną osią iluminacji świątecznych będzie Trakt Królewski – od placu Zamkowego przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu.

Nowe miejsca ze świetlną dekoracją

Nową iluminacją rozświetlone zostaną Al. Jerozolimskie (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona, wraz z mostem Poniatowskiego), al. Solidarności (od pl. Bankowego do pl. Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim), plac Bankowy, ul. Marszałkowska (od ul. Królewskiej do pl. Konstytucji, wraz z placem), ul. Świętokrzyska (od ronda ONZ do ul. Marszałkowskiej), ul. Mokotowska i ul. Targowa.

– Światło pomaga nam wydobyć z zatopionych w zimowym mroku miejskich przestrzeni ich piękno. Nad zimową przemianą stolicy pracował 12-osobowy zespół projektantów. Powstały 384 szkice nowych elementów świetlnych i aż 40 prototypów dekoracji. W realizację koncepcji – od wykonania po umieszczenie w przestrzeni miejskiej – zaangażowana jest 200-osobowa grupa dekoratorów, montażystów, elektryków, spawaczy, ślusarzy – mówi Tomasz Podogrocki, prezes Multidekoru.

Znane miejsca, nowe światełka

Świetlnych dekoracji nie zabraknie również na ul. Francuskiej, pl. Wileńskim i ul. Ząbkowskiej. Miejsca te nabiorą świątecznego blasku dzięki zupełnie nowym elementom świetlnym. Miłośnicy dotychczasowej dekoracji będą mogli się nią cieszyć na placu Wileńskim, placu Powstańców Warszawy, ul. Świętokrzyskiej i ul. Ząbkowskiej.

Dekoracje wolno stojące

Pojawi się też 13 dekoracji wolno stojących, nawiązujących do miejsc, w których się znajdą. Na Al. Ujazdowskich w pobliżu Łazienek stanie dumny paw, na pl. Na Rozdrożu zaparkuje czerwony autobus „ogórek”. Małą świetlną panoramę miasta zobaczymy niedaleko ul. Karowej, a fragment układu słonecznego przy pomniku Kopernika.

Św. Mikołaja będzie można spotkać na skwerze Hoovera, gdzie stanie też Zaczarowana Ciuchcia. Świetliste bramy na ul. Świętokrzyskiej poprowadzą do Nowego Światu, a Świąteczna Pocztówka ozdobi plac Powstańców Warszawy. Ponadto spacerowicze będą mogli obejrzeć instalacje: w Krainie Lodu na placu Wileńskim, Bramę Życzeń na placu Grzybowskim czy Karuzelę Blasku na Rynku Nowego Miasta.

Stare i Nowe Miasto

Tak jak co roku na pl. Zamkowym stanie nowa, 27-metrowa choinka, z zupełnie nowymi ozdobami.

Przewodnim elementem dekoracyjnym na ulicach Starówki będą baldachimy. Świetlne sufity zostaną zamontowane nad ul. Piwną, Świętojańską, Zapiecek, Nowomiejska, Freta. Wejście na plac Zamkowy i Rynek ozdobią bramy świetlne, a na podwalu iluminacja zwieszona będzie na latarniach. Na Rynku Nowego Miasta stanie karuzela oraz sanie zaprzężone w dwa renifery, do których będzie można wejść.

Lodowisko i świetlny miś

Lodowisko na Rynku Starego Miasta zostanie uruchomione także 3 grudnia. Z tej okazji Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie podaruje mieszkańcom i gościom stolicy żywą, pachnącą choinkę. 15-metrowa jodła przyjedzie do Warszawy nad ranem, 22 listopada. Swą podróż rozpocznie w Nadleśnictwie Łuków, skąd pod eskortą leśników przejedzie głównymi ulicami stolicy aż na Rynek Starego Miasta. Choinka rozbłyśnie ponad 10. tysiącami lampek 3 grudnia i - razem z lodowiskiem wokół pomnika Warszawskiej Syrenki - zostanie do początków lutego 2017 roku.

Jedną ze świątecznych stacji będzie Kolorowy Zawrót Głowy - wolnostojąca iluminacja, na rynku Mariensztackim. Atrakcyjnym elementem instalacji będzie świetlny miś z nowatorską funkcją sterowania światłem. Obok niego umieszczony zostanie przystosowany dla dzieci panel pozwalający na dodatkowe rozświetlanie misia i innych elementów dekoracji poprzez wciskanie znajdujących się na nim guzików. Do tej instalacji skarpą będzie prowadził świetlny szlak z pl. Zamkowego.

Efektownie i energooszczędnie

„Sen o zimowej Warszawie” to największy w Polsce i jeden z najbardziej okazałych w Europie projektów świątecznej iluminacji miejskiej. Składać się będzie z prawie 4,5 mln energooszczędnych diod eko-LED i niemal 1300 elementów dekoracyjnych. To o 500 dekoracji więcej niż w ubiegłym roku. Nie zabraknie iluminacji latarniowych, przewieszek, girland, kurtyn świetlnych, sopli i dekoracji wolno stojących.

Drzewa na Krakowskim Przedmieściu oraz Rynku Nowego Miasta udekorowane zostaną światłem, które zmieniać będzie swoją barwę od ciepłych do chłodnych barw, a dekoracje latarniowe włączane będą radiowo. Technologiczną nowością będzie również zastosowanie systemów mocowania dekoracji, dzięki którym nawet największe ozdoby odporne są na silne podmuchy wiatru. Dekoracje składają się z energooszczędnych światełek eko-LED, które zużywają 10-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki.

Dekoracje świąteczne na ulicach Warszawy będzie można podziwiać do pierwszych dni lutego 2017 roku. Opiekę nad warszawską iluminacją sprawuje Zarząd Dróg Miejskich i Zarząd Terenów Publicznych. Projektantem i wykonawcą iluminacji jest firma Multidekor. Koszt tegorocznych iluminacji to 6,5 mln zł, cena obejmuje projekt, wykonanie nowych dekoracji, montaż i demontaż całości iluminacji, jej przechowywanie i serwisowanie.

Więcej na: https://zdm.waw.pl/.

a