poniedziałek, grudzień 04, 2023
Follow Us
poniedziałek, 07 listopad 2016 00:00

Przystanek: Sienkiewicz! Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przystanek: Sienkiewicz! http://muzhp.pl/

Głównymi atrakcjami tegorocznej edycji 11. Przystanku Niepodległość - obchodów Święta Niepodległości organizowanych przez Muzeum Historii Polski są trzy gry miejskie (dla dzieci i dla dorosłych), których tematem przewodnim jest Henryk Sienkiewicz (trwa rok autora Trylogii) oraz rocznica odzyskania niepodległości. Natomiast w Galerii Kordegarda zostanie pokazana wystawa „Małe Wielkie Historie". Na wszystkie wydarzenia 11. Przystanku Niepodległość jest wstęp wolny.

• Gra „Niepodległa!" przeznaczona jest dla uczestników w wieku powyżej 12 lat. Bohater, zafascynowany powieściami Sienkiewicza, przeżywa w Warszawie 1918 roku liczne przygody. Uczestnicy gry znajdą się w podobnej sytuacji. Punkt startowy gry znajdzie się na Skwerze Hoovera, a akcja rozgrywać się będzie w Śródmieściu. Start co pół godziny 10.00 – 14.00 (przewidywany czas trwania ok. 2h). Obowiązują zapisy: od 7 listopada (poniedziałek) poprzez formularz na stronie www.muzhp.pl. Liczba miejsc ograniczona.

• Gra spacerowa „Tu byłem. Sienkiewicz", ma na celu pokazanie warszawskich adresów autora Potopu. Jest to gra familijna przeznaczona dla osób w każdym wieku. Zapraszamy na Skwer Hoovera w godzinach 10.00-15.00, gdzie w punkcie informacyjnym Muzeum dostępne będą jednodniówki, które są przewodnikiem po grze.

• Gra „Gdzie jest Kmicic?" przeznaczona jest dla najmłodszych (wiek 6-11 lat). Odwołuje się do powieści Henryka Sienkiewicza. Dzieci i ich rodziców zapraszamy do Ogrodu Saskiego w godzinach 10.00-13.30.

• Spacer historyczny po Żoliborzu „Śladami 11 listopada" rozpocznie się na Placu Wilsona o godzinie 11.00. Obowiązują zapisy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Na 11 listopada Muzeum przygotowało także wystawę „Małe Wielkie Historie" będącą podsumowaniem trwającej akcji zbierania pamiątek do wystawy stałej Muzeum Historii Polski. W warszawskiej galerii Kordegarda pokażemy najciekawsze eksponaty podarowane Muzeum. Wśród prezentowanych przedmiotów znajdą się między innymi ikonografia z lat 80. XX w., wydawnictwa „drugiego obiegu", sztandar „Solidarności" ze Studia Małych Form Filmowych, powielacze – wykorzystywane przez opozycję demokratyczną w latach 80. oraz materiały ikonograficzne, militaria, rękopisy i dokumenty z lat 1914-21. Na wystawę zapraszamy w godzinach 11.00-16.00. Będzie otwarta do 16 listopada.

Muzeum przygotowało także filmową niespodziankę: na wystawie zostanie pokazany, po raz pierwszy w Polsce, amatorski dokument nakręcony przez pracownika ambasady Królestwa Szwecji w Warszawie we wrześniu i listopadzie 1939 roku. Jest to jeden z nielicznych zachowanych filmów dokumentalnych z Warszawy tego okresu.

11 listopada 2016 r. (piątek), godz. 10.00-16.00, Warszawa
Więcej na: http://muzhp.pl.

a