sobota, czerwiec 12, 2021
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/24827.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/24827
piątek, 07 październik 2016 00:00

Ksiądz i jego sumienie. Czytania w Dramatycznym Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Elżbieta Chowaniec Elżbieta Chowaniec mat. pras.

Czytania aktorskie sztuk „Historia Jakuba" Tadeusza Słobodzianka, „Sumienie" Elżbiety Chowaniec i „Córka marnotrawna" Davida Turnera odbędą się w weekend 7-9 października 2016, w czasie „Festiwalu Zgromadzenia. Sztuka Wspólnoty". Bohaterem każdej z nich jest ksiądz, a tematem – konflikt sumienia. Po czytaniach zapraszamy na dyskusje z publicznością, w których wezmą udział wybitni teologowie, filozofowie, etycy i księża. Wszystkie czytania zaczynają się o 17.00. Wstęp jest wolny.

Czytania odbywają się w ramach projektu „Wolność i katechizm", nawiązującego do tradycji Laboratorium Dramatu. Są punktem wyjścia do dyskusji być może ważniejszej od polityki. To rozmowa o kształcie polskiej cywilizacji, która zbyt często konfliktuje ze sobą te dwa pojęcia: katechizm i wolność.

{gallery}24827{/gallery}


• 7 października (piątek) o 17.00 na Scenie im. Haliny Mikołajskiej - David Turner „Córka marnotrawna" w reżyserii Aldony Figury. Czytają: Henryk Niebudek, Maciej Wyczański, Michał Podsiadło, Anna Szymańczyk, Marek Gawroński i Katarzyna Pośpiech.

W dyskusji, którą moderuje Adam Szostkiewicz wezmą udział: psychoterapeutka Agnieszka Iwaszkiewicz, ks. Andrzej Luter i prof. Tadeusz Bartoś.

Akcja „Córki marnotrawnej" Davida Turnera dzieje się na plebanii, gdzie mieszkają trzej księża. Któregoś dnia zjawia się u nich młoda dziewczyna, która wcześniej dokonała aborcji. Christine zostaje gospodynią na plebanii. Sztuka o celibacie, wolności i miłości, napisana w latach siedemdziesiątych, gdy kościół musiał odpowiedzieć na ogromne zmiany w obyczajowości.

• 8 października (sobota) o 17.00 na Scenie im. Haliny Mikołajskiej - Elżbieta Chowaniec, „Sumienie" w reżyserii Wojciecha Urbańskiego. Czytają: Arkadiusz Janiczek, Agata Wątróbska i Maciej Wyczański.

W dyskusji, którą moderuje Adam Szostkiewicz wezmą udział: dr Cezary Żechowski, prof. Tadeusz Bartoś i prof. Stanisław Obirek.

Współczesna sztuka o dążeniu do prawdy i konsekwencjach jej odkrycia. Młoda dziennikarska próbuje dowiedzieć się o skrzętnie maskowanej aferze wśród najwyższych hierarchów Kościoła. Sprawy się nieco komplikują, gdy na jej drodze staje młody ksiądz.

• 9 października (niedziela) o 17.00 na Scenie im. Haliny Mikołajskiej - Tadeusz Słobodzianek, „Historia Jakuba" w reżyserii Ondreja Spišaka. Czytają: Łukasz Lewandowski, Małgorzata Rożniatowska, Zbigniew Dziduch, Magdalena Smalara, Michał Podsiadło, Marta Król-Gajko i Marcin Sztabiński.

W dyskusji, którą moderuje Adam Szostkiewicz wezmą udział: prof. Leonard Neuger, prof. Joanna Tokarska-Bakir, prof. Tadeusz Bartoś i dr Cezary Żechowski.

Najnowsza sztuka Tadeusza Słobodzianka, inspirowana prawdziwą historią katolickiego księdza, który jako dojrzały człowiek poznaje swoją prawdziwą tożsamość. Opowieść o poszukiwaniu prawdy oraz o konsekwencjach decyzji, które za nas podejmują inni i tragicznej próbie ocalenia swojej kondycji ludzkiej.

a