poniedziałek, sierpień 08, 2022
Follow Us
czwartek, 22 wrzesień 2016 00:00

Wernisaż wystawy „Irlandzki zryw" Wyróżniony

Napisane przez www.muzeum-niepodleglosci.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na wernisaż wystawy „Irlandzki zryw – Wielkanoc 1916" zapraszają Ambasada Irlandii w Polsce oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w piątek 23 września 2016 o godzinie 18.

Sto lat temu w Dublinie Irlandczycy chwycili za broń w kolejnej próbie wywalczenia niepodległości Zielonej Wyspy. Wydarzenie to przeszło do historii pod nazwą powstania wielkanocnego. Bardzo krwawe represje wobec powstańców dały asumpt do powstania Irlandzkiej Armii Republikańskiej, a w dalszym rezultacie – do podpisania traktatu 7 grudnia 1921 r., sankcjonującego powstanie Wolnego Państwa Irlandzkiego. Wystawa przygotowana została przez Ambasadę Irlandii w Polsce.

W programie spotkania zaplanowano również pokaz filmu dokumentalnego "1916 – irlandzki zryw" w reżyserii Pata Collinsa i Ruan Magan, 2016 (83'), który wszedł na ekrany w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą powstania wielkanocnego w Irlandii, uznawanego za moment zwrotny w nowożytnej historii tego kraju. Choć pod względem militarnym powstańcy ponieśli klęskę, odnieśli zwycięstwo moralne. Zainspirowali do kontynuowania walki samych Irlandczyków i inne narody dążące do niepodległości. Film łączy zdjęcia archiwalne, sceny nakręcone obecnie i wypowiedzi ekspertów. Narratorem jest Liam Neeson, znany między innymi jako odtwórca tytułowej roli w filmie biograficznym o irlandzkim polityku i rewolucjoniście Michael Collins (1996).

Jest też akcent polski: przypomniana w filmie Constance Markiewicz, irlandzka działaczka niepodległościowa i społeczna, która należała do grona przywódców tego powstania, była żoną Polaka hr. Kazimierza Dunin-Markiewicza.

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
ul. Skazańców 25, Warszawa
Więcej na: http://muzeum-niepodleglosci.pl/.

a