wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/24412.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/24412
poniedziałek, 01 sierpień 2016 00:00

1 i 2 sierpnia 2016 w Muzeum Niepodległości Wyróżniony

Napisane przez www.muzeum-niepodleglosci.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowało w swoich oddziałach Muzeum Niepodległości w Warszawie, samodzielnie, a także we współpracy z instytucjami zewnętrznymi. Zapraszamy wszystkich, którym bliskie są ideały patriotyzmu i utrwalania pamięci o tych wydarzeniach.

• 1 sierpnia

- o godz. 10.00 w Mauzoleum Walki i Męczeństwa (al. Szucha 25) złożone zostaną kwiaty pod tablicą upamiętniającą Polaków pomordowanych w siedzibie Gestapo. W uroczystości wezmą udział wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć oraz przedstawiciele Muzeum Niepodległości w Warszawie z dyrektorem dr. Tadeuszem Skoczkiem.

- o godz. 16.00 kwiaty zostaną złożone pod Drzewem Pawiackim na terenie Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26).

- o godz. 17.00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy Placu Zbawiciela zostanie odprawiona Msza Święta dla uczczenia Powstańców Warszawskich.

• 2 sierpnia

- o godz. 12.00 w ramach cyklu „Galeria jednego obiektu" w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów (al. Solidarności 62) zaprezentowane zostaną portrety Stefana Grota-Roweckiego i Antoniego Chruściela „Montera". Obrazy pędzla artysty malarza i grafika Macieja Milewskiego pokazane zostaną wraz z pamiątkami związanymi z Powstaniem Warszawskim znajdującymi się w zbiorach Muzeum Niepodległości.

{gallery}24412{/gallery}

Galeria jednego obiektu

• 2 sierpnia 2016 o godz. 12.00 w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów

W ramach cyklu „Galeria jednego obiektu" Muzeum Niepodległości w Warszawie przygotowało prezentację portretów dwóch znaczących postaci w dziejach Armii Krajowej: Stefana Grota-Roweckiego i Antoniego Chruściela „Montera". Wystawieniu obrazów pędzla Macieja Milewskiego towarzyszyć będzie prezentacja pamiątek powstańczych ze zbiorów Muzeum Niepodległości.

Maciej Milewski, urodzony w 1939 roku w Radomsku, jest absolwentem grafiki i malarstwa warszawskiej ASP w klasie prof. Aleksandra Kobzdeja. Uczestniczył w wielu wystawach krajowych i zagranicznych, na których zdobył liczne nagrody i wyróżnienia. Wiele jego prac ma charakter patriotyczny. Portrety autorstwa Macieja Milewskiego znajdują się w licznych placówkach muzealnych, m.in w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Stefan Rowecki „Grot" urodził się 25 grudnia 1895 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Całe jego życie było ściśle związane z wojskiem i walką o niepodległość. Działalność patriotyczną rozpoczął podczas nauki w piotrkowskim gimnazjum. Niemal w przeddzień wybuchu I wojny światowej podjął studia w Szkole Mechaniczno-Technicznej H. Wawelberga i S. Rotwanda. Tam też wstąpił do Polskich Drużyn Strzeleckich. Droga ta zaprowadziła go w czasie wojny do I Brygady Legionów. Po kryzysie przysięgowym był internowany w obozie oficerskim w Beniaminowie. Lata II Rzeczpospolitej spędził w szeregach wojska polskiego. Po odbyciu kursów doskonalących pełnił odpowiedzialne funkcje na różnych szczeblach, również w Biurze Ścisłej Rady Wojennej. W 1924 roku awansowany do stopnia podpułkownika. W 1926 roku opowiedział się po stronie Prezydenta RP. Ten fakt spowodował przeniesienie go do służby liniowej w jednostkach poza Warszawą – najpierw znalazł się w 55 Pułku Piechoty w Lesznie, następnie objął stanowisko dowódcy Brygady KOP „Podole", a później dostał etat dowódcy piechoty w 2 Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach. Ostatnią jednostką była Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa. Po kapitulacji uniknął niewoli i powrócił do Warszawy, gdzie od razu włączył się w nurt ruchu oporu. W ramach ZWZ – od 1940 jako jego komendant główny. Funkcję tę pełnił do momentu swojego aresztowania 30 czerwca 1943 roku. Po krótkim pobycie w siedzibie Gestapo przy al. Szucha 25 – został przewieziony do Berlina, skąd wywieziono go do Sachsenhausen jako więźnia honorowego. W obozie przebywał prawdopodobnie do początku sierpnia roku 1944. Czas jego stracenia jest niejasny. Śledztwo przeprowadzone przez IPN ustaliło, że przypuszczalnie został stracony między 2 a 7 sierpnia 1944 roku.

Antoni Chruściel „Monter" urodził się 16 czerwca 1895 r. w Gniewczynie Łańcuckiej. Jego patriotyzm zrodził się w czasie przynależności do tajnego skautingu. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionu Wschodniego, a po jego rozwiązaniu służył w armii austro-węgierskiej. Po zakończeniu wojny wstąpił do wojska polskiego. Przez cały czas służby w odrodzonym wojsku polskim pełni różne funkcje dowódcze, a także szkoleniowe. Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku dowodził 82 Syberyjskim Pułkiem Strzelców im. Tadeusza Kościuszki. Po kapitulacji Modlina był w niewoli niemieckiej, skąd został zwolniony. W czasie wojny – w szeregach ZWZ. W powstaniu warszawskim dowodził całością sił powstańczych. Po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej, z której uwolniła go armia amerykańska. Po wyzwoleniu wstąpił do PSZ. Po demobilizacji wyjechał do USA, gdzie pracował jako tłumacz i radca prawny. Zmarł 30 listopada 1960 roku w Waszyngtonie. W lipcu 2004 roku jego prochy zostały sprowadzone do Polski i pochowane z honorami wojskowymi na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Więcej na: http://muzeum-niepodleglosci.pl/.

a