czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/24271.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/24271
czwartek, 14 lipiec 2016 00:00

PARK-OPERA Wyróżniony

Napisane przez www.sinfoniavarsovia.org
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

„PARK-OPERA" skomponowana jest na brzmienie i przestrzeń części Parku Skaryszewskiego, znajdującej się w pobliżu Teatru Powszechnego. Organizatorzy zapraszają do "PARK-OPERY" przed Teatr Powszechny i do Parku Skaryszewskiego 17 i 17 lipca 2016. Każde przedstawienie potrwa około 1,5 godziny. Start: Przed Teatrem Powszechnym, następnie - przejście do Parku Skaryszewskiego.

„PARK-OPERA" nie jest wystawiana w teatrze operowym, ale zawiera wszystkie elementy typowe dla swojego gatunku: śpiewaczkę, chór, balet, orkiestrę, scenografię, arię, recytatyw, lornetkę do podglądania, żywe zwierzęta na scenie, a nawet koncert fortepianowy.

Opera od zarania dziejów była formą eksperymentalną, łączącą w sobie rożne gatunki i dziedziny sztuki. Słowo opera w języku włoskim oznacza „pracę". „PARK-OPERA" to praca nad dźwiękiem, praca o dźwięku i poprzez dźwięk, opera o słuchaniu, wsłuchiwaniu się w środowisko, muzykę parku i miasta. Librettem opery staje się Park Skaryszewski i jego naturalne brzmienie. Widzowie będą mogli poruszać się po przestrzeni „PARK-OPERY" swobodnie, podążając za wskazówkami umieszczonymi na mapie, którą można będzie otrzymać w trzech różnych punktach Parku Skaryszewskiego.

AKT I: Foyer
W Ogrodzie Powszechnym, tuż przy budynku Teatru, widzowie dowiedzą się o operach, których akcja odbywa się na łonie przyrody: o zwierzętach, które są jej głównymi bohaterami, o tym jak brzmią drzewa, a także o samym początku gatunku opery, której pierwsza historia zaczyna się w ogrodzie, gdzie czai się podstępny wąż – czyhający na życie głównej bohaterki.
Występują: Dorota Kozińska, Monika Pasiecznik oraz Anna Radziejewska.

AKT II: Lornetki do podglądania dźwięku
W Parku Skaryszewskim nie ma sceny, ani loży, z której możemy podglądać śpiewaków, ale tuż obok jest ulica, w oddali słychać przejeżdżające pociągi, w parku śpiewają ptaki, a za płotem „mruczy" transformator prądu. „Lornetki" pozwolą nam tę miejską polifonię przefiltrować i przypomnieć, że hałas-szum-noise potrafią być bardzo „muzyczne", wystarczy się odpowiednio w nie wsłuchać, zamienić się w słuch...

AKT III: Uwertura
Muzycy Sinfonii Varsovii umiejscowieni dookoła Jeziora Kamionkowskiego wykonują muzykę, która została specjalnie skomponowana na tę przestrzeń. Widzowie i słuchacze chodząc dookoła jeziorka, zmieniają swoje „pole słyszenia", komponując za każdym razem nową wersję utworu, w zależności od tego, gdzie się znajdują i jak się przemieszczają.

AKT IV: Balet
Projekt społeczny przeznaczony dla biegaczy, miłośników opery i osób uprawiających sport w Parku Skaryszewskim. Każdy uczestnik baletowego aktu „PARK-OPERY" otrzyma kostium oraz bezprzewodowy głośnik, z którego dobiegać będzie muzyka. Biegacze prowadzeni przez Paulinę Holtz oraz Grzegorza Falkowskiego stworzą żywą instalację dźwiękową, biegającą „chmurę" dźwięku, która porusza się po parku i wchodzi w interakcje z innymi widzami.
Do biegającego baletu zapraszamy wszystkich zainteresowanych, zgłoszenia można wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Próby: sobota (16.07) lub niedziela (17.06) o 15:30. Ilość miejsc ograniczona.

AKT V: Żywe zwierzęta
Każda poważna operowa produkcja z prawdziwego zdarzenia nie może się obejść bez udziału żywych zwierząt na scenie... W Parku Skaryszewskim mieszka ich całkiem dużo, ale Krystyna Czubówna zdradzi państwu pewien sekret, jak zobaczyć, a właściwie usłyszeć „całym swoim ciałem" obecność mitycznych jednorożców, które zamieszkują jedną z parkowych polan...

AKT VI: Chór Niebieskich Ptaków
Projekt społeczny przeznaczony dla dzieci, składający się ze spaceru po Parku Skaryszewskim wraz z ornitologiem, warsztatów plastycznych oraz muzycznych. Podczas warsztató, które odbyły się 10 lipca w Teatrze Powszechnym dzieci nie tylko dowiedziały się o życiu ptasich mieszkańców parku, ale przygotowały atlas ptaków oraz nagrały dźwięki jakie one wydają, a które będą wykorzystane w „PARK-OPERZE".

AKT VII: Aria-Syrenka
Latem Wisła wysycha i staje się zbyt płytka, dlatego warszawska syrenka musi skryć się w jednym z jeziorek Parku Skaryszewskiego... Właśnie tam widzowie „PARK-OPERY" będą mogli wysłuchać jej niesamowitego śpiewu. W rolę syrenki wcieli się znakomita śpiewaczka młodego pokolenia - Barbara Kinga Majewska

AKT VIII: Recytatyw
Lewobrzeżna strona Warszawy ma swoją tradycję niedzielnych koncertów Chopinowskich w Parku Łazienkowskim. „PARK-OPERA" proponuje alternatywę – minikoncert na miniinstrumencie, wykonany przez „maxipianistę" Bartka Wąsika, który na jednej z otwartych polan Skaryszaka, pod wierzbą płaczącą, wykona specjalnie skomponowany utwór na toy piano.

AKT IX: Gong
W teatrze operowym dźwięk gongu zazwyczaj obwieszcza koniec przerwy, zaprasza do słuchania i oglądania kolejnego aktu przedstawienia. W „PARK-OPERZE" widzowie sami mogą zagrać na gongach i specjalnie dla nich zbudowanych instrumentach. Mamy nadzieję, że ten dźwięk zaprosi ich do dalszego aktywnego słuchania miasta, parku i samych siebie.

„PARK-OPERA" to projekt realizowany w ramach Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe.

{gallery}24271{/gallery}

„PARK-OPERA"
Park Skaryszewski
16, 17 lipca 2016, godz. 16,
Więcej na: www.powszechny.com.

 

a