sobota, lipiec 13, 2024
Follow Us
poniedziałek, 04 lipiec 2016 00:00

Kino letnie Kinoteki i Placu Defilad Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kino letnie Kinoteki i Placu Defilad zaprasza na specjalny program kina letniego na Placu Defilad: we wtorki i czwartki od lipca do września 2016. preogram bedzie sie rozpoczynał w lipcu i sierpniu o godz. 21.00, a we wrześniu o godz. 20.30. Wstęp wolny!

Organizatorzy - we współpracy z ambasadami i instytutami kultury - stworzyli unikatowy program letnich pokazów filmowych, które w Polsce nie są szeroko znane lub nie były wcześniej pokazywane - trochę klasyki i stylu retro, ale też mnóstwo współczesnych historii. Oprócz filmów przygotowano wiele innych atrakcji.

Program:
• 7 lipca | 21:00 czwartek SZWECJA: Pod bezchmurnym niebem, reż. Hannes Holm, Szwecja 2010, 110 min. - Lato 1975. Martin po ukończeniu szkoły trafia do wakacyjnej pracy w ekskluzywnym jachtklubie. Otwiera się przed nim nowy świat. Ale zanim zdąży się zorientować, znajduje się w samym środku jednego z najgłośniejszych skandali kryminalnych w historii Szwecji.

• 12 lipca | 21:00 wtorek FRANCJA: Do utraty tchu, reż. Jean-Luc Godard, Francja 1960, 90 min. - Kultowe dzieło Jean-Luc Godarda, jeden z najważniejszych filmów francuskiej nowej fali. Warte do odświeżenia zwłaszcza dwa dni przed Święta Narodowego Francji. Młody mężczyzna zabija policjanta. Wiedząc, że będzie poszukiwany, wyrusza do Paryża, by odebrać pieniądze, które umożliwią mu ucieczkę za granicę.

• 19 lipca | 21:00 wtorek JAPONIA: Ogród słów, reż. Makato Shinkai, Japonia 2013, 46 min. - Nastoletni Takao marzy o tym, by zostać szewcem. Często przychodzi do swojego ulubionego ogrodu i projektuje tam buty. Pewnego dnia spotyka starszą o kilkanaście lat Yukino. Okazuje się, że zawsze podczas deszczu zamiast iść do pracy lub szkoły, oboje przychodzą do tego samego miejsca w ogrodzie. Kobieta jest zafascynowana pasją chłopaka i szybko się z nim zaprzyjaźnia. Wkrótce tworzy się między nimi niezwykła więź.

• 28 lipca | 21:00 czwartek NOWA ZELANDIA: Orzeł kontra rekin, reż. Taika Waititi, Nowa Zelandia 2007, 93 min. - Oryginalne love story rodem z Nowej Zelandii. Zabawna opowieść o dwojgu społecznie nieprzystosowanych ludziach oraz o sposobach, w jaki próbują zdobyć miłość. Lily jest trochę dziwaczną i samotną kelnerką, we śnie i na jawie marzy o romantycznych uniesieniach. Jarrod, bohater z jej snów, to osobliwy odludek i sprzedawca gier wideo. Ostatnią dekadę spędził na planowaniu zemsty na prześladowcach ze szkoły średniej. Kiedy tych dwoje spotka się na party pod hasłem "Przebierz się za swojego ulubionego zwierzaka", staną oko w oko jako anemiczny rekin i wyleniały orzeł. Lily poświęci wszystko, aby zdobyć swojego wyśnionego orła?

• 2 sierpnia | 21:00 wtorek HOLANDIA: Zbuntowana orkiestra, reż. Bert Haanstra, Holandia 1958, 86 min. - Film, który zna każdy Holender. Wśród członków pewnej wiejskiej orkiestry dętej narasta konflikt, który wkrótce prowadzi do podziału grupy na dwie mniejsze sekcje muzyczne. Oba nowo powstałe zespoły szykują się do zaprezentowania talentu na organizowanym specjalnym konkursie... Każdy z uczestników marzy o zostaniu wyróżnionym na przeglądzie - mając zaś na uwadze, iż czasami cel uświęca środki, muzycy kapel postanawiają nieco dopomóc własnemu szczęściu, podejmując rozmaite próby zmniejszenia szans rywali.

• 11 sierpnia | 21:00 czwartek JAPONIA: Tu zawsze świeci słońce, reż. Takashi Yamazaki, Japonia 2012, 133 min. - Jest rok 1964 i cała Japonia szykuje się do wielkiego wydarzenia, jakim są letnie igrzyska olimpijskie w Tokio. W stolicy powstają nowoczesne budynki i drogi. W cieniu tych wydarzeń swoim biegiem toczy się życie bohaterów. Pisarz Chagawa i jego żona Hiromi rozbudowują dom, by stworzyć przestrzeń do nauki dla ich nastoletniego adoptowanego syna Junnosuke. Ten jednak choć uczy się pilnie, skrycie marzy o karierze pisarskiej. Syn państwa Suzuki, właścicieli dobrze prosperującego warsztatu samochodowego, bardziej niż rodzinnym biznesem interesuje się kulturą popularną i chce zostać muzykiem. Z kolei urocza pracownica Mustuko kieruje coraz więcej swojej uwagi w stronę młodego przystojnego lekarza... Film jest ciepłą i nieco nostalgiczną opowieścią o Tokio w latach 60., która na przemian wzrusza i rozśmiesza. Cieszy także oko starannie odtworzonymi widokami japońskiej stolicy sprzed przeszło 50 lat.

• 18 sierpnia | 21:00 czwartek IRLANDIA: Once, reż. John Carney, Irlandia 2006, 85 min. Dwoje nieco samotnych i opuszczonych ludzi, zagubionych na ulicach gwarnego Dublina. On jest ulicznym grajkiem, zbyt niepewnym, by za dnia grać przechodzącej pośpiesznie obok publiczności swoje piosenki; robi to tylko wieczorami. Ona jest emigrantką z Czech, sprzedaje róże, sprząta mieszkania i marzy o własnym fortepianie. Oboje mają niezwykły talent muzyczny, złamane serca i olbrzymią chęć, aby odmienić swoje życie. W błyskawicznie rozwijającym się i coraz bardziej bogacącym Dublinie, który zmienia się pod wpływem boomu ekonomicznego, oni oboje są outsiderami, szamoczącymi się ze swoją muzyką i uczuciami.
Ich przypadkowe spotkanie odmieni życie obojga. Odkryją, że dzielą pasję do muzyki i talent. W ciągu zaledwie kilku dni, zainspirują się nawzajem do spełniania swoich marzeń. Zdecydują się na nagranie płyty, inaczej spojrzą na swoje życie, odnajdą stracone uczucia. W muzyce odnajdą łączącą ich więź. A wszystko zaczyna się od jednej smutnej piosenki, śpiewanej późnym wieczorem na Grafton Street oraz niebieskiego, zepsutego odkurzacza...

• 23 sierpnia | 21:00 czwartek FRANCJA: Piękne dni, reż. Marion Vernoux, Francja 2013, 94 min. - Niebanalna historia, pełna stylu, uroku i gorzkich życiowych prawd. Tytułowe Piękne dni to najprościej rzecz ujmując klub seniora, do którego zaczyna uczęszczać Caroline (Fanny Ardant) w pierwszych dniach swej zasłużonej emerytury. Poza ciekawymi zajęciami i towarzystwem rówieśniczek, do atrakcji należy tu także młody i przystojny Julien (Laurent Lafitte), uczący seniorów i seniorki obsługi komputera. Czy mimo różnicy wieku Caroline i Julien nawiążą głębszą relację?

• 6 września | 20:30 wtorek SZWECJA: Historie sztokholmskie, reż. Karin Fahlén, Szwecja 2014, 97 min. - Współczesny komediodramat opowiadający historię pięciorga osób, których losy splatają się w Sztokholmie. Pisarz Johan jest całkowicie pochłonięty swoją obsesją na punkcie światła i ciemności w mieście. Preppy Douglas zakochuje się w porzuconej i chwilowo bezdomnej Annie. Pracująca w branży reklamowej Jessica nie otrzymuje zgody na adopcję dziecka, ponieważ nie ma przyjaciół, zaś pracoholika Thomasa od jego codziennych zajęć odrywa przypadkowy list miłosny. Ile światła potrzebujemy, by zobaczyć siebie nawzajem?

• 15.09 20:30 czwartek Nowa Zelandia: Prawdziwa historia, reż. Roger Donaldson, Japonia, Nowa Zelandia, Szwajcaria, USA 2005. - Nowozelandczyk, Burt Munro (Anthony Hopkins), marzy o tym, by swoim motocyklem wystartować w wyścigu na słonych torach Bonneville. Za ostatnie pieniądze udaje się do USA i zamierza pobić rekord prędkości.

Więcej na: http://www.kinoteka.pl/.

a