poniedziałek, wrzesień 27, 2021
Follow Us
środa, 18 maj 2016 13:45

Milionowe dotacje na remonty zabytków

Napisane przez Ewa Ploplis
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Milionowe dotacje na remonty zabytków fot. freeimages.com

Trzydzieści osiem warszawskich zabytków otrzyma dotację ponad 7 mln zł na remonty i konserwację. Wsparcie z budżetu stolicy, o jakie wnioskowali właściciele i administratorzy obiektów, sięga nawet 97 procent. Jest to pierwsza transza dotacji m.st. Warszawy, która w br. wynosi 19 mln 940 tys. zł.

Dzięki dotacji będzie można wykonać prace, które zapobiegną degradacji i przywrócą dobrą kondycję zgłoszonych obiektów: w zabytkowych kościołach, kamienicach, fortach czy na cmentarzach. Najczęściej przeprowadzonymi remontami będą odnowienia elewacji, osuszanie i izolacja fundamentów i piwnic, remonty stolarki czy wymiana dachów.

Na przyznane 38 dotacji aż 23 wpłynęły do właścicieli prywatnych tj. wspólnoty mieszkaniowe czy firmy, pozostałe zostaną przeznaczone na konserwację kościołów i budynków administrowanych przez zgromadzenia zakonne.

Decyzja odnośnie wysokość dotacji na remonty i konserwację warszawskich zabytków została podjęta 12 maja na ostatniej sesji Rady Miasta. Ogólna suma przyznanego wsparcia to 7 mln 583 tys. zł.

a