wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/23881.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/23881
środa, 18 maj 2016 00:00

Z cyklu Gwiazdy na Syberii: Jerzy Michotek Wyróżniony

Napisane przez www.muzeum-niepodleglosci.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

O losach i osiągnięciach artystycznych Jerzego Michotka w cyklu dr Anny Milewskiej-Młynik „Gwiazdy na Syberii" będzie można posłuchać w Pałacu Przebędowskich w czwartek 19 maja 2016 o godzinie 17.

Spotkanie będzie ilustrowane fotografiami, piosenkami i fragmentami filmów w wykonaniu artysty.Jerzy Michotek urodził się 31 sierpnia 1921 roku w Częstochowie. Kiedy miał trzy miesiące, rodzice przeprowadzili się do Lwowa, gdzie mieszkał do 1939 roku, darząc to miasto szczególną estymą. Mawiał o nim „Dla mnie Lwów to samo życie. Pogoda. Antyfałsz". Czas wojny zbywał milczeniem, choć, w jego tajnych wspomnieniach przechowywanych w ośrodku „Karta", można przeczytać, że pobyt w więzieniu i w obozie w Workucie były dla niego gehenną. Należał do bardziej zagadkowych artystów polskich i nie lubił wspominać ran (także tych psychicznych) odniesionych w czasie wojny. O swojej przeszłości powiadał: Jest parę rzeczy w moim życiorysie zafałszowanych. Nie dlatego żebym nie lubił prawdy, tylko z konieczności.

Po powrocie do kraju w 1946 roku osiedlił się we Wrocławiu, i tam rozpoczął karierę estradową, prowadząc teatr akademicki i cykl audycji radiowych. Później przeniósł się do Warszawy, gdzie zasłynął jako barwna postać środowiska artystycznego. Był znanym aktorem teatralnym, który miał w swoim dorobku wiele ról w teatrze „Syrena". Przede wszystkim jednak popularność zdobył jako znany piosenkarz z lat pięćdziesiątych. Należał do polskich prekursorów lubianych przez słuchaczy ballad kowbojskich. Był też autorem tekstów i muzyki do wielu piosenek, reżyserem programów telewizyjnych i estradowych. Jako aktor idealnie nadawał się do ról lwowian, szczególnie batiarów gdyż jego atutem było to, że dobrze posługiwał się gwarą, zwaną „bałakiem". Zmarł w Warszawie 17 czerwca 1995 r.

{gallery}23881{/gallery}
Więcej na: http://muzeum-niepodleglosci.pl.

a