środa, maj 25, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/23874.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/23874
wtorek, 17 maj 2016 09:56

„Latarnik” Pijanej Sypialni

Napisane przez Ewa Ploplis
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
„Latarnik” Pijanej Sypialni fot. Ewa Ploplis

Niezależny Teatr Pijana Sypialnia świętuje swoje 4. urodziny. Z tej okazji 15 bm. odbyła się premiera spektaklu „Latarnik". Widowisko, z muzyką na żywo, można było zobaczyć w samym sercu Warszawy, w zabytkowym i wręcz magicznym miejscu jakim jest Reduta Banku Polskiego (przy ul. Bielańskiej 10).

To już piąta premiera Teatru Pijana Sypialnia. Twórcami najnowszego spektaklu „Latarnik" są głównie młodzi i utalentowani artyści: Sławomir Narloch, który napisał scenariusz i jest aktorem, Daniel Zieliński, który jest kierownikiem muzycznym, odpowiada ze opracowanie wokalne i przygotowanie muzyczne, a także jest jednym z wykonawców, oraz reżyser Stanisław Dembski. W przedstawieniu występują: Wojciech Gawrych, Adam Hadi, Katarzyna Lasota, Sławomir Narloch, Jakub Pawlak, Dorota Ptaszek i Sebastian Słomiński oraz Orkiestra Teatru Pijana Sypialnia pod kierunkiem Daniela Zielińskiego.

- Inspiracją do stworzenia scenariusza spektaklu „Latarnik" stała się twórczość Henryka Sienkiewicza. - mówi Sławek Narloch, dyrektor Teatru Pijana Sypialnia, twórca spektaklu i aktor w jednej osobie.

Akcja spektaklu rozpoczyna się w tajemniczym studiu telewizyjno-radiowym, w którym młodzi dziennikarze otrzymują zadanie: historię Skawińskiego – bohatera sienkiewiczowskiej noweli „Latarnik" - muszą przerobić na gorącego newsa, wiadomość, która ma porazić i zaszokować opinię publiczną. Wykreowana rzeczywistość wymyka się spod kontroli. W studiu pojawia się kandydat na nowego latarnika. Młodzi dziennikarze okrzykują go pracownikiem latarni i pod jego wpływem wyruszają w podróż do Egiptu, w którym władzę sprawuje kot faraona.

W finale spektaklu przenosimy się do „Baobabu" – knajpy, której właścicielem jest latarnik. W lokalu spotykają się postaci z dzieł Sienkiewicza – bohaterowie „W pustyni i w puszczy", „Quo Vadis", „Potopu", „Ogniem i mieczem" – wspominają czasy swojej świetności. Upijają się tajemniczymi trunkami serwowanymi przez gospodarza. W karcie drinków znajdziemy m.in. „Ognistego Nerona" i „Koktajl z języka Juranda". W przedstawieniu nie zabrakło tego, z czego słynie Pijana Sypialnia, czyli muzyki na żywo. W najnowszej odsłonie teatru można usłyszeć pieśni Mieczysława Karłowicza i Stanisława Moniuszki.

Cztery lata temu pięć osób założyło nikomu nieznany wówczas teatrzyk Pijana Sypialnia. Obecnie jest on jednym z najgłośniejszych niezależnych teatrów w kraju. Po czterech latach działalności zespół tworzy prawie 100 osób. Ma swoich aktorów, tancerzy, wokalistów i własną orkiestrę, którą kieruje Daniel Zieliński. Teatr występował na wielu festiwalach w całej Polsce. Jego dumą jest cykl „Teatr na leżakach", który organizuje już nie tylko w Warszawie.

- Naszą największą radością jest grono fanów naszego teatru. - mówi Sławek Narloch.- Widzowie po prostu nas lubią, a nie ma chyba nic piękniejszego w tym zawodzie – dodaje.

Kolejne przedstawienie Latarnika będzie można zobaczyć 23 czerwca w Cudzie nad Wisłą. Będzie ono jednocześnie inauguracją tegorocznego cyklu „Teatr na Leżakach". 11 czerwca Pijana Sypialnia wystąpi w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego - S1.

Bilety na spektakle można zarezerwować i nabyć przez internet: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., https://www.biletomat.pl/teatry/teatr-pijana-sypialnia-spektakl-pt-latarnik-3829/?ckc=bp. Na niektóre spektakle wstęp jest wolny.

fot. Ewa Ploplis

{gallery}23874{/gallery}

a