Wydrukuj tę stronę
środa, 11 maj 2016 11:32

Kolejny koncert chopinowski z okazji 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego

Napisane przez mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kolejny koncert chopinowski z okazji 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego fot. Tomasz Goździewicz / Wikipedia - CC BY-SA 3.0

W związku z 200-leciem istnienia Uniwersytetu Warszawskiego, w Auditorium Maximum przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, odbywają się koncerty z udziałem pięciu znakomitych wirtuozów, finalistów międzynarodowych konkursów pianistycznych, którzy wykonują muzykę Fryderyka Chopina po mistrzowsku. Już w najbliższą niedzielę, 15 maja, odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Chopin był z UW", na którym swój talent zaprezentuje Ingolf Wunder z Austrii.

Ideą cyklu jest przypomnienie, że Uniwersytet Warszawski to miejsce szczególne w biografii Fryderyka Chopina. Kompozytor nie tylko przez dziesięć lat mieszkał wraz z rodzicami i rodzeństwem na terenie kampusu uniwersyteckiego w tzw. gmachu porektorskim (obecnie siedziba Instytutu Historii Sztuki oraz Instytutu Orientalistyki), lecz także ukończył Szkołę Główną Muzyki, będącą częścią uniwersyteckiego Wydziału Nauk i Sztuk Pięknych.

Kolejny koncert z cyklu „Chopin był z UW" odbędzie się 15 maja 2016 roku o godz. 17.00, a gościem będzie austriacki pianista, Inglof Wunder. Artysta jest laureatem II nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie w 2010 roku. Otrzymał dodatkowo Nagrodę Publiczności i Nagrody Specjalne za najlepsze wykonanie koncertu i poloneza-fantazji. Znakomita pamięć i ciekawość muzyczna czyni go unikalnym wykonawcą, który koncentruje uwagę słuchaczy na swych interpretacjach, nawet jeśli dotyczą utworów nieznanych i trudnych w odbiorze.

Prawdziwa kariera pianisty rozpoczęła się kiedy miał 15 lat, a więc w momencie gdy zaczęły się jego intensywne występy solowe i orkiestrowe. Mimo młodego wieku koncertował już w wielu zakątkach świata m.in. wielokrotnie w Austrii, Francji, Niemczech, Chinach, Luksemburgu, Belgii, Portugalii, USA, Włoszech oraz na Cyprze i Węgrzech. Ingolf Wunder wystąpił już w Polsce w Filharmonii Poznańskiej, Śląskiej, Krakowskiej, Podlaskiej, Szczecińskiej, Lubelskiej oraz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Od 2010 roku jest wyłącznym artystą Deutsche Grammophon, która wydała w czerwcu 2011 roku jego pierwszą płytę z konkursowymi utworami Chopina. Artysta występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata: Wielkiej Sali wiedeńskiego Musikverein, Maryjskim Teatrze w Sankt Petersburgu, Filharmonii Narodowej, głównych salach Japonii, Francji i Niemiec.

Kolejnymi wykonawcami, którzy zaprezentują się podczas obchodów są: Daniil Trifonov z Rosji i Benjamin Grosvenor z Wielkiej Brytanii. Podczas poprzednich koncertów cyklu gośćmi byli: Eugen Indijc z USA i Markus Groh z Niemiec.
Wszystkie koncerty odbywają się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego – klasycystycznym budynku zlokalizowanym na terenie kampusu centralnego Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.

Terminy koncertów:
- Ingolf Wunder (Austria) – 15 maja 2016, godz. 17.00
- Daniil Trifonov (Rosja) – 18 września 2016, godz. 17.00
- Benjamin Grosvenor (Wielka Brytania) – 6 listopada 2016, godz. 17.00
Bilety: od 60 (na balkonie) do 100 zł (na parterze)
Miejsca sprzedaży: bileteria Palladium, ul. Złota 9, bileterie Empik, sieć sklepów Media Markt i Saturn oraz Filharmonia Narodowa, ul. Jasna 5
Sprzedaż online: palladium.art.pl, ebilet.pl , eventim.pl , ticketpro.pl, ticketmaster.pl

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL