poniedziałek, listopad 29, 2021
Follow Us
piątek, 29 kwiecień 2016 09:49

Letnie Koncerty na Grochowskiej

Napisane przez Ewa Ploplis
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Orkiestra Sinfonia Varsovia, już po raz szósty, zaprasza mieszkańców Warszawy na letnie koncerty na Grochowskiej. Także w tym roku, od 7 maja do 28 sierpnia, w każdą sobotę i niedzielę, o godzinie 16 w zabytkowych przestrzeniach przy ul. Grochowskiej 272 odbędzie się cykl 34 koncertów kameralnych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Przez cztery miesiące w każdy weekend Warszawiacy a także turyści będą mogli posłuchać koncertów, które odbędą się zarówno w zabytkowym budynku jak i na plenerowej scenie przy Grochowskiej.

Cykl koncertów kameralnych muzyki klasycznej został przygotowany z myślą zarówno o znawcach muzyki jak i o szerokiej publiczności, która dopiero odkrywa przyjemność słuchania muzyki. Program będzie obejmował całe spektrum muzyki klasycznej, od utworów barokowych po współczesne.

Letnie Koncerty na Grochowskiej zainauguruje, 7 maja, występ chorwackiej wiolonczelistki Jeleny Očić z towarzyszeniem pianisty Piotra Kopczyńskiego, a zakończy 28 sierpnia koncert Kwartetu Śląskiego. Trzy koncerty zostaną poświęcone pamięci polskiego kompozytora Tadeusza Paciorkiewicza, z okazji 100. rocznicy jego urodzin.

Podczas kilku miesięcy spotkań przy Grochowskiej zaprezentują się zarówno znani muzycy jak i wybitni artyści młodego pokolenia. W tym roku będą to m.in. wybitny polski wiolonczelista Tomasz Strahl, prowadzący kursy mistrzowskie Akademii Sinfonia Varsovia: flecista Davide Formisano i klarnecista Antonio Saiote, stypendyści Fundacji Sinfonia Varsovia, uczniowie Yehudi Menuhin School z Londynu, a także uczestnicy Akademii Sinfonia Varsovia.

Jeden z koncertów przyjmie formę słowno-muzycznego spektaklu. Wystąpią skrzypek Krzysztof Jakowicz z pianistą Robertem Morawskim oraz recytujący wiersze Daniel Olbrychski. Nie zabraknie koncertów muzyków Sinfonii Varsovii – zagra m.in. Kwintet Smyczkowy, a także cała orkiestra (18 i 19 czerwca). Wśród wykonawców letniego cyklu znajdą się również zespoły, w skład których wchodzą instrumenty rzadziej prezentowane na muzycznych scenach, a będą to m.in. kwartet puzonowy HIBIKI  Trombones, duet marimby i wibrafonu Percussis, duet gitarowy Wich&Guzik Duo oraz kwintet dęty Kazzma Brass Quintet.

Koncerty tradycyjnie będą poprzedzone słowem wstępnym muzykologów i krytyków muzycznych, wprowadzającym słuchaczy w klimat i rys historyczny prezentowanych dzieł. O wykonywanych utworach będą opowiadać m.in. Agata Kwiecińska, Piotr Wojciechowski, Ewa Chamczyk i Barbara Schabowska-Maszenda.

Szczegółowy program Letnich Koncertów na Grochowskiej jest dostępny w kalendarzu koncertowym na stronie www.sinfoniavarsovia.org.

a