piątek, marzec 31, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 21 marzec 2016 00:00

Żydowska Warszawa. Multimedialny przewodnik po Warszawie Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Żydowska Warszawa. Multimedialny przewodnik po Warszawie http://warsze.polin.pl

Żydowska Warszawa – multimedialny przewodnik on-line po Warszawie pokazuje polską stolicę przez pryzmat historii jej żydowskich mieszkańców. Można ją odkrywać na wiele sposobów: podążyć tropem bohaterów komiksów, przespacerować się po mieście z Januszem Korczakiem lub pozwolić, by przedstawiona w formie bloga wędrówka po współczesnej Warszawie zmieniła się w prawdziwą podróż w czasie. Platforma składa się z trzech części, z których mogą korzystać wszyscy zainteresowani.

Gimnazjalistom szczególnie polecamy część „Śladami Janusza Korczaka", która prowadzi przez miasto dwiema trasami żydowskiego pedagoga i lekarza.

Licealistów zachęcamy do zapoznania się z multimedialnym komiksem „Historie i kreski", który przedstawia losy dziewięciu bohaterów w autorskiej interpretacji Moniki Powalisz i Jacka Michalskiego. Tu również nauczyciele znajdą dla siebie propozycje scenariuszy zajęć lekcyjnych.

Dorosłym odbiorcom polecamy część „Przeszłość i teraźniejszość". Dzięki niej, wędrując od Wisły poprzez Tłomackie, Nalewki, Grzybów, Senatorską i plac Teatralny, aż na Pragę, mogą poznać historię żydowskiej Warszawy od momentu osiedlenia się w mieście Żydów. Poznają również losy warszawskich Żydów podczas drugiej wojny światowej.

Z kolei powojenną historię odkrywamy z perspektywy dwunastu przewodników. Historia zyskuje tu wymiar osobisty, a w rolę przewodników oprócz Józefa Hena, Eleonory Bergman, Seweryna Blumsztajna wraz z Bożeną Werbart wcielają się także przedstawiciele młodego pokolenia, jak Daniel Słomka czy Joanna Baczko.

Więcej na: http://warsze.polin.pl.

a