środa, sierpień 17, 2022
Follow Us
poniedziałek, 04 styczeń 2016 16:49

Infolinia 987. Pomoc dla bezdomnych Wyróżniony

Napisane przez iinformacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dzwoniąc na bezpłatną infolinię 987 można uzyskać informacje dotyczące pomocy dla bezdomnych. Na Mazowszu przygotowano 3,4 tys. miejsc w schroniskach i noclegowniach, 24 jadłodajnie oraz punkty medyczne. Opieka organizowana jest przez gminy.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w połowie listopada 2015 r. uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy centrum zarządzania kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie czy punkty pomocy medycznej.

Blisko 3,5 tys. miejsc dla bezdomnych na Mazowszu

Podczas tegorocznej zimy na Mazowszu bezdomni będą mieli do dyspozycji 72 placówki z 3 395 miejscami. Są to zarówno noclegownie, schroniska oferujące czasowe schronienie i pełne wyżywienie, jak i hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą. Dodatkowo wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych. Pełna lista obiektów znajduje się na stronie internetowej www.mazowieckie.pl, pod banerem Pomoc dla bezdomnych.

Jadłodajnie, pomoc medyczna i pralnia

W województwie działają również 24 jadłodajnie i punkty żywienia. Wydają dziennie ok. 5 tys. posiłków. Zimą będą także funkcjonować wyspecjalizowane punkty pomocy medycznej – w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim (al. Księży Orionistów 1), Radomiu (ul. Główna 16) oraz w Warszawie (ul. Wolska 172). W Warszawie do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a)W 2015 r. wojewoda mazowiecki przekazał prawie 350 tys. zł na programy pomocowe dla osób bezdomnych, realizowane przez organizacje pozarządowe (poradnia dla bezdomnych, streetworking, prowadzenie jadłodajni czy pogotowia interwencji społecznej). Kolejne 0,5 mln zł na wspieranie wychodzenia z bezdomności otrzymały trzy organizacje w ramach programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (Polski Komitet Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej oraz stowarzyszenie Otwarte Drzwi Mazowsze).

Wojewoda skierował do wszystkich gmin z województwa mazowieckiego pismo z prośbą o podjęcie działań osłonowych wobec osób bezdomnych, zagrożonych bezdomnością oraz osób starszych i ubogich.

a