środa, czerwiec 29, 2022
Follow Us
środa, 25 listopad 2015 17:00

Pomoc dla bezdomnych: mazowiecka infolinia 987 Wyróżniony

Napisane przez https://www.mazowieckie.pl/
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pomoc dla bezdomnych: mazowiecka infolinia 987 www.misja.com.pl

Ponad 3,4 tys. miejsc w schroniskach i noclegowniach, 25 jadłodajni oraz punkty medyczne – na taką pomoc mogą liczyć bezdomni na Mazowszu. Opieka organizowana jest przez gminy. Wojewoda mazowiecki przekazał organizacjom pozarządowym wspierającym osoby bezdomne 0,5 mln zł dofinansowania. Do dyspozycji jest także całodobowa wojewódzka infolinia 987.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy centrum zarządzania kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej.

Podczas tegorocznej zimy na Mazowszu bezdomni będą mieli do dyspozycji 73 placówki (w tym 28 w Warszawie) z 3 440 miejscami (1 523 w Warszawie, 1 917 poza Warszawą, w tym m.in.: 93
w Radomiu, 55 w Ostrołęce, 73 w Płocku, 40 w Siedlcach). Są to zarówno noclegownie, schroniska oferujące czasowe schronienie i pełne wyżywienie, jak i hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą. Dodatkowo wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych.

W województwie działa również 25 jadłodajni i punktów żywienia (10 w stolicy). Wydają dziennie ok. 5 tys. posiłków (ok. 2,4 tys. w Warszawie). Zimą będą także funkcjonować wyspecjalizowane punkty pomocy medycznej – w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim (al. Księży Orionistów 1), Radomiu (ul. Główna 16) oraz w Warszawie (ul. Wolska 172). W Warszawie do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a).

W 2015 r. wojewoda mazowiecki przekazał prawie 0,5 mln zł na programy pomocowe dla osób bezdomnych, realizowane przez organizacje pozarządowe (poradnia dla bezdomnych, streetworking, prowadzenie jadłodajni czy pogotowia interwencji społecznej). Kolejne 0,5 mln zł na wspieranie wychodzenia z bezdomności otrzymały trzy organizacje w ramach programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (Polski Komitet Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej oraz stowarzyszenie Otwarte Drzwi Mazowsze). Pełna lista miejsc w których mozna znaleźć pomoc TUTAJ.

Wojewoda skierował do wszystkich gmin z województwa mazowieckiego pismo z prośbą o podjęcie działań.

a