piątek, marzec 29, 2024
Follow Us
czwartek, 05 listopad 2015 09:50

Mazowsze przygotowuje się do zimy Wyróżniony

Napisane przez iinformacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mazowsze przygotowuje się do zimy http://www.morguefile.com

Podczas posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zorganizowanego w celu omówienia stanu przygotowania regionu do sezonu zimowego 2015/2016, pod przewodnictwem wojewody Jacka Kozłowskiego omawiano m.in. bezpieczeństwo hydrologiczne i epidemiologiczne oraz pomoc dla bezdomnych.

Posiedzenie zespołu rozpoczęło się przedstawieniem prognozy hydrometeorologicznej dla Mazowsza. W trakcie całego sezonu zimowego przewidywane są wahania stanu wody i okresowe wzrosty związane z częściowym topnieniem pokrywy śnieżnej. Najniższe stany mają wystąpić w grudniu, a najwyższe w lutym. Spływ wód roztopowych prognozowany jest częściowo na luty 2016 r. Średnia sezonowa temperatura będzie w normie lub nieco ją przewyższy (od -2.3°C do 0.3°C). Przewiduje się, że sumy opadów przekroczą normy (od 78 mm do 107 mm).

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie poinformował, że wszystkie urządzenia hydrotechniczne znajdujące się w administracji warszawskiego RZGW są przygotowane do sezonu zimowego. Kontrole przed sezonem zimowym przeprowadził też Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Podczas zimy na Mazowszu bezdomni będą mieli do dyspozycji 73 placówki (w tym 28 w Warszawie) dysponujące łącznie 3 440 miejscami (1 523 w Warszawie, 93 w Radomiu, 55 w Ostrołęce, 73 w Płocku, 40 w Siedlcach, 45 w Trzciance k. Ciechanowa). Są to zarówno noclegownie, schroniska oferujące czasowe schronienie i pełne wyżywienie, jak i hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą. Dodatkowo wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych. W województwie działa również 25 jadłodajni i punktów żywienia (10 w stolicy), wydających dziennie ok. 5 tys. posiłków (ok. 2,4 tys. w Warszawie). Zimą będą także funkcjonować wyspecjalizowane punkty pomocy medycznej – w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim (al. Księży Orionistów 1), Radomiu (ul. Główna 16) oraz w Warszawie (ul. Wolska 172). W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a).

Jesień i zima to okres zwiększenia zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Sanepid monitoruje sytuację w regionie – w trzecim kwartale 2015 r. odnotowano ok. 77,5 tys. tego typu przypadków.

W trakcie posiedzenia omówiono przygotowania spółek kolejowych, w szczególności pod względem przejezdności torów czy sytuacji przestojów pociągów między stacjami. Podsumowano też działania dotyczące przygotowań dróg do sezonu zimowego. Straż pożarna prowadzi przeglądy budynków przed sezonem zimowym takich jak: przedszkola, żłobki, obiekty wielkopowierzchniowe. Kontrole prowadzi także Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.

W spotkaniu Wojewódzkiego Zespół Zarządzania Kryzysowego wzięli udział m.in.: przedstawiciele policji, straży pożarnej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie, Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, spółek kolejowych oraz służb weterynaryjnych i hydrologicznych.

a