czwartek, czerwiec 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 01 wrzesień 2015 00:00

Susza na Mazowszu – aktualna sytuacja Wyróżniony

Napisane przez Informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Susza na Mazowszu – aktualna sytuacja http://rolniczeabc.pl

Wojewoda mazowiecki powołał dotychczas 171 komisji terenowych szacujących straty w gospodarstwach rolnych. Do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły do tej pory protokoły od 7 samorządów, w których szkody zostały oszacowane na łączną kwotę 22,5 mln zł. Straty wykazane przez komisje muszą być zweryfikowane i potwierdzone przez wojewodę.

Według szacunków samorządów około 45 tys. gospodarstw oraz 383 tys. ha użytków rolnych zostało dotkniętych suszą na terenie województwa mazowieckiego. W lipcu najtrudniejsza sytuacja była na północy Mazowsza, w sierpniu suszą zostały dotknięte już wszystkie gminy, szczególnie na południu i wschodzie województwa. Do tej pory do wojewody przekazano 390 protokołów z siedmiu gmin z oszacowanymi stratami w uprawach. Są to gminy: Czosnów, Załuski, Stupsk, Świercze, Iłów, Ojrzeń oraz miasto Przasnysz. Sytuacja jest dynamiczna, do urzędu wojewódzkiego wciąż spływają nowe dane dotyczące szkód spowodowanych suszą.

Po opublikowaniu raportu Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który wskazał stan suszy we wszystkich powiatach województwa, kolejne gminy wnioskują o powołanie komisji szacujących straty. Spodziewamy się, że 90 proc. gmin zwróci się z takimi wnioskami do urzędu - powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Zagrożenie suszą, wg IUNG występuje przede wszystkim wśród upraw: roślin strączkowych, ziemniaka, krzewów owocowych, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, kukurydzy, buraka cukrowego, drzew owocowych. Producenci rolni po oszacowaniu strat i potwierdzeniu ich przez wojewodę będą mogli korzystać z różnych form pomocy, takich jak: kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, odroczenie terminu płatności składek w KRUS, ulg w podatku rolnym oraz wsparcia oferowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało również uruchomienie dodatkowej pomocy w wysokości ok. 480 mln zł.

Będzie to pomoc jednorazowa, przysługująca rolnikom, którzy będą mieli wykazane straty na poziomie 30 proc. średniorocznej produkcji z okresu 3 lat. Dla ubezpieczonych gospodarstw, przynajmniej od jednego ryzyka pogodowego są to stawki 800 zł do hektara do krzewów i sadów owocowych oraz 400 zł dla pozostałych upraw. Nieubezpieczeni rolnicy otrzymają pomoc pomniejszoną o połowę. Wsparcie w wysokości 600 zł do hektara przewidziano również dla plantatorów czarnej porzeczki – powiedział Marcin Podgórski, dyrektor Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Niski stan wód w rzekach utrzymuje się na Wiśle (27 sierpnia osiągnęła rekordowo niski poziom 42 cm), Bugu, Narwi (zagrożenie pracy Elektrowni w Ostrołęce), Wkrze i dolnym odcinku Pilicy. Zdecydowana większość mazowieckich gmin dysponuje siecią wodociągową, co znacznie redukuje ryzyko ograniczenia w zaopatrzeniu w wodę. Utrudnienia z dostawą wody występują w niektórych gminach z 15 powiatów. W miejscowościach, w których pojawiają się problemy władze samorządowe wprowadzają ograniczenia w dostawach wody z wodociągu oraz zakazy np. podlewania ogródków, pojazdów czy napełniania basenów. W przypadku wyschnięcia studni organizowany jest dowóz wody.

Więcej na: www.mazowieckie.pl.

a