środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/20820.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/20820
środa, 22 kwiecień 2015 13:24

W imię Grażyny Bacewicz Wyróżniony

Napisane przez Ewa Ploplis
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W imię Grażyny Bacewicz fot. Ewa Ploplis

W tym roku Zespół Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st, nr 3 im. Grażyny Bacewicz mieszczący się przy ul. Tyszkiewicza na warszawskiej Woli obchodzi 50-lecie. Z okazji tak pięknej rocznicy działalności placówki edukacyjnej, od 11 do 13 kwietnia br. w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbywał się cykl koncertów.

Na pierwszym, uroczystym jubileuszowym koncercie, w sobotę 11 bm., nie zabrakło znamienitych gości. Wśród zaproszonych był arcybiskup Kazimierz Nycz. Swoją obecnością uhonorowała galę żona największego żyjącego polskiego kompozytora i mecenas sztuki Elżbieta Penderecka. Obecna była także córka patronki szkoły - Grażyny Bacewicz - artysta plastyk Alina Biernacka, a także wnuczka kompozytorki. Wśród licznych gości na jubileuszowym koncercie nie zabrakło również przedstawicieli ministerstw, zagranicznych gości i przedstawicieli mediów. Patronat medialny nad imprezą objęło szesnaście redakcji i stowarzyszeń medialnych w kraju, w tym m.in. TVP Warszawa, która relacjonowała wydarzenie 11 bm., a także Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, The Warsaw Voice, Kurier Warszawski, Nasza Gazeta Woli i Bemowa, Nasza Gazeta Żoliborza, Bielan i Nasza Gazeta Ochoty, Ursusa i Włoch. Zainteresowanie koncertem przerosło oczekiwania organizatorów. W Sali Balowej Zamku zabrakło miejsc.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego przy akompaniamencie Eryka Ploplis - ucznia klasy I gimnazjum Szkoły na Tyszkiewicza galę rozpoczął utwór Eckharda Kopetzkiego Pole Positions w wykonaniu Kwartetu Perkusyjnego klasy kameralistyki Krzysztofa Jadlewskiego w składzie: Ambroży Gołachowski, Adam Kircun, Gabriel Jasiorowski i Łukasz Kosowicz.

CZTERNAŚCIE ENCYKLIK

Po części oficjalnej, na której m.in. zostały wręczone nagrody zasłużonym pracownikom szkoły, na koncercie zostało wykonano Czternaście Encyklik Stanisława Szczecińskiego. Oratorium na chór, orkiestrę i jazzujące trio zabrzmiało w pałacowych salach pod batutą profesora Andrzeja Borzyma, z udziałem samego kompozytora (fortepian) i jego syna Macieja, który grał na kontrabasie. Lektorem i solistą (bas) był Jasin Rammal. Chór Szkoły II stopnia przygotowała Liliana Krych, a chór absolwentów i przyjaciół oraz orkiestrę - A. Borzym.

Czternaście Encyklik to muzyczna podróż do źródeł myśli Papieskiej. Dzieło charakteryzuje się różnorodnością stylów muzycznych, od śpiewów bizantyjskich i chorału gregoriańskiego przez muzykę cerkiewną, aż do współczesnej muzyki jazzowej i rozrywkowej.

Oratorium składa się z czternastu części nawiązujących do wszystkich czternastu encyklik Ojca Świętego Jana Pawła II. Teksty poszczególnych części to krótkie fragmenty Pisma Świętego, z których Papież wywodził swoje rozważania. Cytaty te oddają główne przesłanie każdej z encyklik, stanowiąc przeniesioną w świat muzyki historię teologicznej myśli papieskiej.

Tekst oratorium jest śpiewany w łacińskiej wersji językowej, co podkreśla uniwersalność utworu, pozwala dotrzeć do źródeł i tradycji Kościoła. Dla lepszego zrozumienia dzieła, w warstwę muzyczną wplecione są te same cytaty z Pisma Świętego, które były czytane przez lektora w języku polskim.

fot. Ewa Ploplis

{gallery}20820{/gallery}

ŚWIĘTO WYTRWAŁOŚCI

- 50-lecie naszej szkoły to święto tych wszystkich, którzy ją tworzyli – mówi dyrektor Dorota Popławska. - To 50 lat pracy z dziećmi i młodzieżą, pokolenia absolwentów i 50 lat pracy twórczej często od podstaw – dodaje.

Obchodząca jubileusz 50-lecia „Szkoła Muzyczna na Woli", mająca w dorobku edukacyjnym ponad 1600 wychowanków, w tym 149 absolwentów II stopnia ma także nie do końca zrealizowane potrzeby. Będąc szkołą publiczną ma, tak jak i inne publiczne placówki edukacyjne, większe zapotrzebowanie finansowe niż środki, którymi dysponuje. Ciągle poszukuje sponsorów. Potrzebny jest m.in. remont sali koncertowej, z której obecnie korzysta 254 uczniów uczących się w klasach I stopnia i 115 młodych muzyków zdobywających wiedzę ogólnokształcącą i muzyczną II stopnia.

a