niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
wtorek, 14 wrzesień 2010 11:17

Festiwal Nauki na Zamku Królewskim Wyróżniony

Napisane przez mat pras/TB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Prezentujemy program Pracowni Działań Muzealnych Zamku Królewskiego przygotowany w ramach XIV Festiwalu Nauki. Tegoroczny festiwal rozpocznie się 18 września debatą Niejasne strony Wszechświata przygotowaną przez prof. dr hab. Krzysztofa Meissnera.

Sobota, 18 września

godz. 10.00 lub 11.00 (dwie grupy) zajęcia dla dzieci w wieku 8-12 lat pt. Poszukiwacze zamkowych skarbów – podchody edukacyjne.
Odgadując zagadki zawarte w tekście edukacyjnym, uczestnicy zabawy odkryją zamkowe skarby. Podchody skierowane są do dzieci lub dzieci z opiekunem. Spotkanie zostanie wzbogacone o część plastyczną.
Prowadzenie Dorota i Sławomir Szczoccy.

godz. 11.00 lub 12.00 spotkanie dla dzieci w wieku 3-6 lat pt. Łasiczka i jej dama.
Zabawna opowieść o Leonardzie i damie z Łasiczką. Spotkanie zostanie wzbogacone o część plastyczną.
Prowadzenie dr Katarzyna Buczek oraz Agnieszka Wardak. Teksty literackie zaprezentuje Maria Reif.

godz. 11.00 wykład pt. Ręką mistrza, czyli tajniki warsztatu Leonarda da Vinci.
Wykład z elementami pokazu – inspirowany wystawą „Dama z gronostajem oraz inne arcydzieła..." – dotyczyć będzie różnych technik malarskich i rysunkowych stosowanych przez mistrza Leonarda. Będą również omawiane wyniki badań jego dzieł.
Prowadzenie kustosz Maria Zawartko-Laskowska.

godz. 13.00 wykład pt. Od zakonu do orderu – trudne początki znaków zaszczytnych w Polsce.
Wykład z elementami pokazu. „Miecz w ręku kawalera to jego fortuna, nie zawieszony na szyi znak Złotego Runa" – tak niechętnie komentowali zachodnie zaszczyty nasi szlacheccy antenaci. Niemniej po trudnych początkach narodziły się w Polsce nagrody honorowe. W przystępnej formie opowiemy o fascynującej historii najważniejszych orderów polskich, wpisanej w nasze dzieje.
Prowadzenie kustosz Anna Czekaj.

Niedziela, 19 września
godz. 11.00 wykład pt. Zwiewne piękno – o wachlarzach prawie wszystko.
Ten drobny przedmiot zaliczany do akcesoriów damskiej mody ma wspaniała historię liczącą kilka tysięcy lat. Pełnił różne funkcje – praktyczną, reprezentacyjną, obrzędową, religijną. Był atrybutem władzy i symbolem kobiecości.
Prowadzenie kustosz Agnieszka Lichacz.

godz. 13.00 wykład pt. Błękitna wstęga Honoru – burzliwe dzieje Orderu Virtuti Militari.
Wykład z elementami pokazu. Tematem spotkania będą narodziny i historia ostatniego orderu dawnej Rzeczypospolitej, najwyższej i owianej legendą nagrody za zasługi wojenne – Orderu Virtuti Militari. Prowadzenie kusztosz Anna Czekaj.

godz. 16.00 wykład pt. Leonardo: piękno proporcji, piękno bryły.
Leonardo da Vinci znany jest jako malarz i wynalazca. Mniej wiemy o nim jako architekcie – twórcy projektów „miast idealnych" oraz matematyku. Jego pasja do matematyki, oraz wieloletnia współpraca ze znanym matematykiem Lucą Pacioli może zadawać kłam naszemu rozumieniu słowa" humanista", a jednak....
Prowadzenie architekt Beata Artymowska.

Piątek, 24 września
godz. 18.00 w ramach „Wieczoru z nauką" spotkanie pt. O Leonardzie przy poezji i muzyce.
Leonardo da Vinci jest jednocześnie autorem i bohaterem twórczości literackiej. Teksty Leonarda, Giorgio Vasariego, Michała Anioła i innych przy wtórze renesansowej lutni w nastrojowym wnętrzu Cafe Zamek przedstawią dr Katarzyna Buczek, aktorzy Barbara i Jacek Bursztynowicz, muzyka prof. Marcin Zalewski.

Sobota, 25 września

godz. 10.30 wykład pt. Horacy i jego Mecenas. Historia pewnej (nie tylko) poetyckiej przyjaźni.
Imię mecenasa stało się synonimem człowieka popierającego sztukę. Wykład opowie nam o Caiusie Ciliniusie Mecenasie, postaci historycznej, przyjacielu cesarza Oktawiana oraz takich poetów jak Horacy czy Wergiliusz.
Prowadzenie filolog klasyczny Lech Bobiatyński.

godz. 12.00 spotkanie literackie pt. Wokół Horacego.
Rzymski poeta Quintus Horatius Flaccus już od starożytności uznawany jest za wzór. Podczas spotkania dowiemy się o nim, jego poezji i o tych, którzy go naśladowali. Teksty czytać będą Barbara i Jacek Bursztynowiczowie, a krótki wykład wygłosi dr Katarzyna Buczek.

godz. 13.00 wykład pt. Order Orła Białego – zasług najwyższa nagroda.
Order Orła Białego, ustanowiony w 1705 r. przez króla Augusta II Mocnego to najwyższe i najstarsze odznaczenie polskie. Podczas spotkania, w popularny sposób, przybliżymy niezwykle barwne dzieje orderu i jego kawalerów.
Prowadzenie adiunkt Sławomir Szczocki.

Niedziela, 26 września

godz. 11.00 spotkanie pt. Ze stoickim spokojem.
Spokój stoicki to w powszechnym rozumieniu taki, którego nie sposób zakłócić. Niewielu ludzi używając tego zwrotu wspomina twórcę filozofii stoickiej Zenona z Kition, a tym bardziej całego szeregu większych i małych filozofów tej szkoły z cesarzem Markiem Aureliuszem na czele. Filozofia stoicka przez wieki uczyła ludzi lepiej żyć. Czy jednak może być użyteczna dla współczesnego człowieka? Zajęcia składać się będą z krótkiego wykładu, rozważań w podgrupach i wspólnej dyskusji.
Prowadzenie Beata i Daniel Artymowscy, filozof Wojciech Łukasik.

godz. 13.00 wykład pt. Nagradzając zachęca – metamorfozy Orderu św. Stanisława.
Order św. Stanisława ustanowiony w 1765 r. przez króla Stanisława Augusta w ciągu swojej historii podlegał licznym zmianom. Z orderu polskiego stał się orderem rosyjskim, by następnie odrodzić się w XXI w. jako odznaczenie Polskiego Ruchu Monarchistycznego. Podczas spotkania, w popularny sposób, przybliżymy zawiłe dzieje orderu.
Prowadzenie adiunkt Sławomir Szczocki.

Wejście na spotkania na podstawie bezpłatnych zaproszeń do obioru od 13 IX 2010 r. w Punkcie Informacji Zamku. tel. (022) 35 55 170.

Więcej informacji o festiwalu: http://www.festiwalnauki.edu.pl/

 

 

a